Czas świąt jest magiczny, warto podkreślić tę magię pięknymi dekoracjami. Ponieważ Boże Narodzenie to święta bardzo rodzinne, które w dużej mierze spędzamy przy wspólnym stole, polecamy stworzyć wyjątkową jego aranżację. Niewątpliwie podkreśli ona uroczysty charakter spotkania i pozwoli dłużej cieszyć się niesamowitą bożonarodzeniową atmosferą. Sprawdź, jak udekorować świąteczny stół, by uzyskać piękny efekt i nie ograniczyć funkcjonalności mebla.


Dekorowanie świątecznego stołu – kwestie techniczne

stół swiąteczny


Zakup produkty z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Zanim dasz się ponieść świątecznej atmosferze i zaczniesz tworzyć wyjątkową dekorację świątecznego stołu, przeanalizuj swoje możliwości i potrzeby! Odpowiedz sobie na pytania: jak duży jest stół, ile osób trzeba przy nim pomieścić, czy potrawy będą ustawiane na stole głównym, czy np. na jakimś mniejszym stoliku pomocniczym, czy dania będą serwowane w półmiskach i na paterach, czy już bezpośrednio na talerzach. Pamiętaj, że każdy gość powinien mieć do dyspozycji około 60 cm blatu stołu – tyle miejsca gwarantuje swobodne operowanie sztućcami i wygodę podczas rodzinnego biesiadowania. Zanim zadecydujesz, jakiego typu dekoracje upiększą Twój bożonarodzeniowy stół, ustaw „na sucho” wszystkie talerze, szklanki, kieliszki, sztućce, półmiski, salaterki, patery i inne niezbędne podczas świąt przedmioty, a potem zobacz, ile miejsca pozostało na dekoracje. Jeśli niewiele, nie martw się. Nawet brak typowo dekoracyjnych przedmiotów nie oznacza, że stół nie będzie prezentować się magicznie i uroczyście! Wystarczy wybrać odpowiednią, odświętną zastawę stołową, elegancki obrus i serwetki oraz zadbać o właściwe, nastrojowe oświetlenie stołu, by zyskać szczególną atmosferę świąt. Twój stół jest duży i bez problemu ulokujesz na nim dodatkowo jakąś świąteczną kompozycję? Pamiętaj, że kwiaty w wazonach, świeczniki, wysokie patery nie powinny zasłaniać biesiadnikom rozmówców – ulokuj je powyżej lub poniżej linii twarzy lub ustaw pomiędzy siedzącymi obok siebie osobami, w taki sposób, by przysłaniały ramiona osób z naprzeciwka, a nie ich twarze.


Świąteczny stół – w harmonii z wnętrzem

stół swiąteczny


Zakup produkty z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Co roku można obserwować nieco odmienne trendy dotyczące aranżacji bożonarodzeniowego stołu, choć oczywiście istnieją również ponadczasowe, tradycyjne stylizacje, po które zawsze można bez wahania sięgnąć. Aby jednak dekoracja świątecznego stołu mogła w pełni zachwycać, musi być stylistyką dopasowana do wnętrza, w którym znajduje się stół. Jeśli świąteczne przyjęcie odbywa się w nowocześnie urządzonym salonie, rustykalna dekoracja stołu może wyglądać na zbyt sztuczną i oderwaną od rzeczywistości. I odwrotnie – rustykalna jadalnia raczej nie będzie współgrać z nowoczesną zastawą i nietypowymi eksperymentami kolorystycznymi. Przed wyborem elementów dekoracyjnych na świąteczny stół, zastanów się jakie style, kolory, kształty i materiały najlepiej podkreślą wystrój wnętrza i pozwolą pozostać świątecznej aranżacji w harmonii z salonem, jadalnią czy kuchnią.


Jak udekorować świąteczny stół? Wybór dekoracji i tworzenie aranżacji

stół swiąteczny


Zakup produkty z kolekcji Strong tutaj - https://www.seart.pl/strong.html

Nic tak nie podkreśli magii świąt, jak tradycja. Tradycja rozumiana na różne sposoby: od kolorystyki, przez symbolikę i naturalne dodatki, aż po przedmioty będące wytworem ludzkich rąk. Świąteczny stół należy wyposażyć w obrus, chyba że dysponujesz pięknym drewnianym stołem z zadbanym blatem (i nie boisz się ewentualnych zniszczeń lub przebarwień), wówczas możesz pokusić się o rozłożenie na nim jedynie bieżnika lub – w wersji eko i rustykalnej – pozostawić surowy, nieokryty drewniany blat stołu. Drugim obowiązkowym elementem wystroju świątecznego stołu będą serwetki – każdy gość powinien mieć jedną własną serwetkę przy swojej zastawie. Pięknie prezentują się opaski na sztućce, które wspaniale udekorują stół, jednocześnie nie zabierając dodatkowego miejsca. Powinny one kolorystyką i materiałami współgrać z serwetkami i/lub obrusem. Warto postawić na elegancką, najlepiej jednobarwną zastawę stołową – najbardziej uniwersalne będą białe półmiski i talerze, ale w wersji odważnej można postawić na kolor. Świetnym sposobem na udekorowanie stołu, a jednocześnie na stworzenie odpowiedniego nastroju, jest ustawienie na blacie świeczników – subtelne światło świec nada spotkaniu przy stole przytulny charakter, a zarazem doda stylizacji elegancji i wyjątkowości. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca na stole, warto dodać klimatyczny stroik albo kompozycje roślinne w wazonach.


Kluczem do udanej aranżacji wigilijnego stołu jest odpowiedni dobór kolorów. Bezpiecznie jest wybrać dwa lub trzy kolory przewodnie i za ich pomocą skompletować całą aranżację. Najpopularniejsze połączenia kolorystyczne świątecznej dekoracji stołu to:


- biały i srebrny – połączenie eleganckie i przywodzące na myśl mroźną zimę. Świetny wybór do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich;


- biały i złoty – bardzo wytworne połączenie barw, dające zrównoważenie chłodnej i ciepłej palety. Odpowiedni zestaw kolorów do wnętrz glamour, barokowych i nowoczesnych;


- biały, ziemisty/szarobeżowy/brązowy, zielony – najbardziej klasyczne, pełne naturalności połączenie, nawiązujące do otaczającej nas przyrody. Idealny wybór do drewnianego stołu i aranżacji pomieszczenia w stylu rustykalnym, eko, tradycyjnym, prowansalskim, skandynawskim, industrialnym;


- czerwony, złoty i zielony – świąteczna klasyka, połączenie wyraziste, dające atmosferę przytulności i ciepła. Doskonała propozycja do wnętrz klasycznych i vintage;


- biel, róż, srebro – to połączenie kolorów jest popularne dopiero od kilku lat. Pastelowe i eleganckie zestawienie jest idealne do aranżacji romantycznej, prowansalskiej, glamour lub shabby chic.


Poza kolorystyką, trzeba oczywiście wybrać styl i charakter samych elementów dekoracyjnych. W aranżacji rustykalnej, tradycyjnej, industrialnej i eko sprawdzą się przedmioty postarzane, wykonane z żeliwa, drewna, stali, wikliny czy kamienia. Prosty stroik z żywej choinki, z dodatkiem rustykalnych bombek stylizowanych na ozdoby choinkowe sprzed wielu lat, mosiężny dzwonek, kamienne podkładki pod garnki, srebrzysta patera w starym stylu, ręcznie kute świeczniki czy efektowny stojak na wino z drewna i metalu to idealne dodatki do aranżacji świątecznego stołu w starym stylu.


We wnętrzach nowoczesnych bożonarodzeniowy stół można uzupełnić o elementy ze szkła i metalu, świetnie sprawdzą się tu: szklany świecznik, zachwycająca świecąca gwiazda, geometryczne bombki choinkowe czy dekoracyjne wazony wykonane ze szkła, umieszczone w metalowej oprawie.


Szklany świecznik latarnia będzie odpowiedni właściwie do każdej aranżacji stołu – możemy w nim umieścić świeczkę albo ciekawą roślinną kompozycję, uzyskany efekt będzie różny w zależności od zastosowanych elementów kompozycji. Pamiętajmy też, że w okresie bożonarodzeniowym (i nie tylko!) rośliny zielone, elementy naturalne, takie jak szyszki, patyki, mech i kwiaty, możemy bez trudu wkomponować w dowolny wystrój wnętrz, piękno przyrody pasuje bowiem do każdego stylu, podkreślając jego urok i wprowadzając atmosferę świeżości i naturalność.