Pojęcie miejskiej dżungli dotychczas określało mniej więcej to samo, co betonowa dżungla. Tymczasem we wnętrzarstwie coraz częściej pojawia się określenie urban jungle, które oznacza coś zgoła innego. Chodzi o styl w aranżacji wnętrz, który nawiązuje właśnie do lasów tropikalnych. Co dokładnie oznacza to pojęcie i w jaki sposób wprowadzić taką stylistykę do naszych mieszkań? Kilka wskazówek znajduje się w poniższym tekście.

Urban jungle, czyli postminimalizm

Drewniana konsola rustykalna Country New

Więcej toaletek drewnianych znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/toaletki-konsole-drewniane-c-248.html

Jedna z zasad dynamiki Newtona mówi o akcji i reakcji ciał na siebie nawzajem. Kiedy żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku fizyk opracowywał swoje zasady, pewnie nie miał pojęcia, w jak wielu dziedzinach życia znajdą one zastosowanie. Co to ma wspólnego z wnętrzarstwem? Pozornie nic, ale jakby spojrzeć na to z innej perspektywy, okaże się że jednak bardzo wiele.

Już pod koniec ubiegłego wieku większość filozofii związanych z wykańczaniem wnętrz opierała się na minimalizmie. Zarówno aranżacje loftowe, skandynawskie, czy nowoczesne z lubością wyrzucały z wnętrz zbędne dekoracje i dodatki. Puste pomieszczenia okazały się zbyt zimne nawet dla projektantów wnętrz, dlatego zaczęli szukać sposobu na ich ocieplenie, nie porzucając jednocześnie nawiązań do natury. W ten sposób powstał styl zwany urban jungle, który pod koniec poprzedniej dekady zaczął święcić triumfy.

Jak próbuje nam wskazać nazwa tej filozofii, miejska dżungla ma tu znaczenie bardzo dosłowne. Mianowicie podstawową zasadą jest sporo roślinności i to zazwyczaj tej w wersji egzotycznej. Często do dekoracji wykorzystuje się palmy, monstery, kaktusy czy inne rośliny kojarzone z lasami tropikalnymi. Cenione są też ich mocne i soczyste zielone odcienie. Jedynymi ofiarami takiej aranżacji stają się storczyki, które były symbolem minimalistycznych wnętrz.

Wielkie rośliny we wnętrzach

Kto wychował się pod koniec ery PRL, z pewnością pamięta rozłożyste palmy w donicach, które zdobiły większość pomieszczeń. Minimaliści w pierwszej kolejności wyrzucili je z nowoczesnych wnętrz, zastępując niewielkimi roślinami. Tymczasem w stylistyce urban jungle te rośliny wracają i zazwyczaj stanowią centralny punkt każdej aranżacji. Wielkie donice z ogromnymi roślinami mogą ozdobić sypialnię, salon, a nawet przedpokój. Świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny w poczekalniach czy holu w pensjonatach i hotelach.

Mogą Cię zainteresować

 • Rustykalna Konsola Drewniana

  Drewniana konsola rustykalna Country New 08

  W MAGAZYNIE
  1 925,00 zł
 • komoda sosnowa

  Szeroka komoda drewniana Tennessee 1

  W MAGAZYNIE
  3 299,00 zł
 • niska drewniana witryna

  Witryna drewniana niska Tennessee 1

  W MAGAZYNIE
  3 737,00 zł
 • szeroka witryna drewniana

  Witryna drewniana szeroka Tennessee 2

  W MAGAZYNIE
  3 921,00 zł
 • łóżko drewniane w stylu boho

  Łóżko drewniane Tennessee 4 - 160 cm

  W MAGAZYNIE
  2 900,00 zł
 • biurko do gabinetu

  Biurko drewniane z metalowymi nogami Tennessee 1

  W MAGAZYNIE
  1 636,00 zł


Ten sposób aranżacji stawia także na mniejsze rośliny doniczkowe. Do łask wracają paprocie, a nawet bluszcze. Rośliny z odmiany fuksji czy innych o ozdobnych liściach także cenione są w tego typu wnętrzach. Ogólnie najważniejsze są nie tyle kwiaty, co zieleń rozłożystych liści lub łodyg. Kwiaty pozostają jedynie niewielkim dodatkiem i służą do podkreślenia zieleni otoczenia.

Warto pamiętać, że dekoracja za pomocą roślin niesie ze sobą pewne obowiązki. Rośliny doniczkowe, jak każde inne, wymagają pielęgnacji, a regularne podlewanie jest tutaj absolutnym minimum. Jeśli regularność nie jest naszą najlepszą cechą, warto wybrać takie odmiany, które dobrze radzą sobie bez wody w przez dłuższy czas. Kaktusy i sukulenty, które wytrzymują w naturze bardzo ekstremalne warunki to dobre rozwiązanie na początek przygody z urban jungle.

Dekoracje ścian i tkanin

Żywe kwiaty to nie jedyne motywy roślinne, które dominują w aranżacji w stylu urban jungle. Można znaleźć je także w pozostałych elementach dekoracji. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się tapety we wzory przypominające ogromne liście palmowe. Znane z siermiężnych socjalistycznych aranżacji ponownie wracają do łask. Tapety w zielone motywy roślinne mogą pokrywać wszystkie ściany w danym pomieszczeniu lub jedynie pojedynczą, położoną centralnie.

Podobne motywy można umieścić także na innych elementach dekoracyjnych. Najczęściej ogromne liście stają się częścią wzoru na firankach czy narzutach. Dodatkowo znajdą miejsce na wszystkich elementach tkaninowych, takich jak poszewki poduszek czy obrusy. Dzięki takim dodatkom całe pomieszczenie może wyglądać jak dżungla.

Elementy wyposażenia

Dywan w aranżacji

Więcej biurek znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/biurka-drewniane-c-213.html

Jeśli chodzi o elementy wyposażenia pomieszczenia, tu również wskazane są produkty nawiązujące do natury. Powszechnie poleca się meble tapicerowane w zielonym kolorze. Dotyczy to zarówno zestawów wypoczynkowych, jak i krzeseł w jadalni. Często stylistyka tych mebli nawiązuje do konstrukcji, które znamy z czasów PRL. Sporo elementów do wyposażenia wnętrza można zdobyć na aukcjach mebli retro czy pchlich targach. Do sypialni warto wstawić obicia wezgłowia łózek z miękkiego pluszowego materiału. Poza różnymi odcieniami zieleni, w cenie jest także brąz, beże i wszystkie naturalne kolory.

Jeśli chodzi o meble, to wśród tych produktów także dominuje natura. Najlepiej prezentują się wszelkiego rodzaju meble drewniane. Począwszy od komód, poprzez stoły, krzesła, aż do szaf, wszystko może nawiązywać do natury. Dodatkowo w cenie jest widoczna struktura drewna. Jeszcze lepiej, jeśli kolor mebli dodatkowo jest przyciemniony, dzięki czemu stwarzają one wrażenie wykonanych z drewna egzotycznego.