Idealny klimat w łóżku

Powietrze i miłość, lub mówiąc inaczej, rozważne okazywanie uczucia sprawi, że ty i twoje łóżko będziecie stanowić niezrównany duet.

Sytuacja z sypialnią jest taka sama jak w przypadku niektórych zakochanych. Potrzebuje ona wystarczająco dużo powietrza, aby móc odprowadzić powstający podczas snu pot. W ten sposób zapewnimy sobie niezmącony, zdrowy wypoczynek nocny, bez narażania się na nieprzyjemne czynniki uboczne, takie jak chłodna wilgoć w łóżku. Jeżeli materacowi lub kołdrze nie zapewnimy koniecznego wietrzenia, to będą one musiały zrezygnować ze swojej drugiej młodości. Zamiast tego wilgoć przyspieszy proces starzenia się łóżka.

Cyrkulacja powietrza zapewni optymalne odprowadzenie wilgoci

Osoba śpiąca wydala w ciągu nocy przeciętnie pół litra płynu. W przypadku silnego pocenia się, podczas choroby lub w pełni lata może to być znacznie więcej. Większa część tej cieczy dostaje się przez skórę do kołdry i materaca. Jeżeli dobrze policzymy, to w ciągu 5 lat człowiek wydali w sumie 1.000 litrów cieczy.

Dla dobrego snu potrzebujemy sucho-ciepłego klimatu w łóżku. Oznacza to, że materac musi mieć możliwość odprowadzania pozostającej w nim wilgoci na zewnątrz, do powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli wilgoć nie zostanie oddana do powietrza w pomieszczeniu, to kładąc się do łóżka będziemy mieli uczucie wilgoci i zimna. Kiedy więc będziemy się udawali na dobrze zasłużony wypoczynek nocny, to ten występujący w łóżku chłodno-wilgotny klimat zostanie ocieplony. Skutkiem tego wszystkiego będzie skurcz mięśni i przeziębienie. Zostanie również stworzona baza dla dolegliwości reumatycznych. Dlatego należy pilnować, aby wilgoć, która w ciągu nocy wsiąkła w materac, mogła się w ciągu dnia ulotnić!

Należy koniecznie zwracać uwagę na to, aby zarówno materac, jak i kołdra były poddane optymalnej cyrkulacji powietrza: należy pilnować, aby konstrukcja łóżka uwzględniała wolną przestrzeń pomiędzy nim a podłogą i nie należy trzymać pod łóżkiem żadnych walizek ani tekturowych pudeł. W przeciwnym razie nie będzie mogło dochodzić do koniecznej wymiany powietrza. Natomiast gdy powietrze będzie miało znakomity dostęp do materaca ze wszystkich stron, zarówno od dołu, jak i od góry, to powstająca w nocy wilgoć będzie mogła zostać odprowadzona. W sytuacjach, w których nie będzie mogło dochodzić do optymalnej cyrkulacji powietrza, należy zwracać uwagę na to, aby przynajmniej raz w tygodniu odwracać materac!

Aby uzyskać idealny do naszych potrzeb klimat ciała, dobieramy codziennie nasze ubrania odpowiednio do pogody i panującej na zewnątrz temperatury. Kto myśli, że jest to konieczne tylko podczas dnia, ten grubo się myli. Również w nocy, podczas gdy uzupełniamy we śnie nasze zasoby energii na następny dzień, tworzymy sobie pod naszym przykryciem swój własny przyjemny klimat, który ma istotny wpływ na jakość naszego snu.

Klimat łóżka zależy od temperatury w sypialni, wilgotności powietrza, wymiany powietrza pomiędzy materacem i nakryciem oraz oczywiście od samej osoby śpiącej. Tylko w takim klimacie łóżka, który przede wszystkim jest suchy i ciepły, a zawartość wilgoci jest niska, osobie śpiącej uda się osiągnąć możliwie najlepsze poczucie wygody. Jako szczególnie przyjemnie odczuwana jest temperatura 30°C, w której śpiący może się cieszyć nieograniczoną nocną przerwą regeneracyjną.

Odzież, w której śpimy polepsza klimat łóżka

Wspomnijmy jeszcze o odzieży do spania: ten, kto również w nocy ubiera coś na siebie, nie musi być koniecznie osobą pruderyjną. Ten, kto śpi nago, oddaje swój pot bezpośrednio do materaca, ponieważ nie ma ubrania, które mogłoby przejąć tę wilgoć. W rezultacie podczas spania nago narażamy się na ryzyko ochłodzenia, które nierzadko może prowadzić do skurczu mięśni i zaburzenia spokojnego snu.