Białe meble w stylu prowansalskim z każdym rokiem zyskują wielu nowych zwolenników, ponieważ łączą potrzebę urządzenia domu w sielskiej i przytulnej atmosferze z chęcią uzyskania niebanalnego i nieco eleganckiego charakteru wnętrza. Jednak to, co w pierwszej chwili nasuwa się na myśl, gdy słyszymy określenie styl prowansalski, nie każdemu musi odpowiadać. Zwłaszcza mężczyźni są niechętni wobec wszechobecnych pasteli, romantyzmu i delikatności określanej przez Nich jako wyjątkowo kobieca. Podpowiadamy, z czym jeszcze można połączyć białe meble prowansalskie, by efekt był zachwycający i niebanalny!


Meble w stylu prowansalskim – cechy charakterystyczne

meble prowanslalskie


Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/komplet-mebli-do-przedpokoju-provanse-2.html


Warto zaznaczyć, że meble w stylu prowansalskim to nie wszystkie drewniane, białe meble jakie spotkamy w sklepach meblowych. Aby szafę, stolik, konsolę czy komodę móc określić mianem wyposażenia w stylu prowansalskim, mebel musi posiadać określone cechy. Najogólniej ujmując, meble w stylu prowansalskim to takie meble, które są jednocześnie swojskie i wytworne, staromodne i eleganckie. Posiadają sporo zdobień, nierzadko są wyposażone w toczone lub gięte nóżki, dodające bryle mebla wizualnej lekkości, produkowane są ze szlachetnych gatunków drewna, a przy tym wszystkim mogą nosić widoczne ślady użytkowania lub być postarzane, stylizowane na antyki. Do elementów postarzenia mebli zalicza się: strukturyzację drewna, przecierki na lakierze, naturalne pęknięcia i odpryski. Doskonałym przykładem białych mebli prowansalskich jest nasza kolekcja mebli z drewna świerkowego Charlotte Mix. Choć posiada ona wszelkie typowo prowansalskie cechy, jednocześnie jest kolekcją uniwersalną i ponadczasową, którą z łatwością można dostosować do wielu różnych typów aranżacji wnętrza.


Styl prowansalski w aranżacji wnętrz – z czym łączyć białe meble?

meble prowanslalskie


Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/komoda-mahoniowa-halifax-contrast-z-koszami.html


W tradycyjnym rozumieniu stylu prowansalskiego chodzi o próbę przeniesienia krajobrazów i nastrojowości słonecznej, sielskiej Prowansji do domowych wnętrz. Kolory, które królują w sypialni prowansalskiej czy w salonie zaaranżowanym w tym stylu to biel, lawendowy odcień fioletu, naturalna zieleń, błękit nieba i słoneczny odcień koloru żółtego. Kolor biały ma tu charakter dominujący: białe są nie tylko drewniane meble, ale i ściany oraz niektóre dodatki dekoracyjne. Dzięki temu przestrzeń wydaje się bardziej nasłoneczniona i przestronna. Pozostałe barwy występują zazwyczaj w formie delikatnych akcentów kolorystycznych: lawendowe poduszki dekoracyjne, błękitne prześcieradło, żółty wazonik. Poza kolorystyką ważny jest dobór odpowiednich deseni oraz materiałów. W stylu prowansalskim królują delikatne motywy kwiatowe, naturalne ale zwiewne tkaniny, rattan i wiklina. Jak łatwo można wywnioskować z powyższego opisu, klasyczna aranżacja w stylu prowansalskim jest delikatna, zwiewna, dość cukierkowa i romantyczna. To świetna propozycja do przytulnej sypialni lub do pokoju romantycznie usposobionej nastolatki.


Inne oblicza mebli prowansalskich – nasze propozycje

meble prowanslalskie


Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/komoda-swierkowa-charlotte-mix-7.html


Styl prowansalski wcale jednak nie musi być tak słodki i pastelowy! Białe meble prowansalskie bez trudu dostosujemy do wielu różnych typów aranżacji wnętrz, nie rezygnując przy tym z sielskiego, nastrojowego klimatu, jaki wprowadzają do pomieszczenia prowansalskie meble. Biel jest kolorem uniwersalnym i można ją bez obaw łączyć z wszelkimi innymi kolorami, za każdym razem uzyskując zupełnie inny efekt.


Naszą pierwszą propozycją na odmieniony styl prowansalski jest wnętrze o nieco nowoczesnej i wyrazistej nucie. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy połączyć biel i wizualną lekkość mebli prowansalskich z nieco cięższą kolorystyką: grafitem, szarościami, granatem i czernią. Nie należy przesadzać, tak, by uniknąć zbyt mrocznego i przytłaczającego rezultatu, jednak kilka intensywnych kolorystycznie akcentów, takich jak plakat z czarnym tłem, szaro-grafitowa pościel czy pojedynczy czarny mebel (krzesło, taboret, wieszak) i biało-czarny dywan w geometryczne wzory to rozwiązania, które odmienią każde wnętrze, sprawiając, że stanie się przestrzenią z charakterem i nowoczesnym polotem.


meble prowanslalskie


Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/krzeslo-rattanowe-jester.html


Druga propozycja to zaadaptowanie białych mebli prowansalskich do aranżacji w stylu orientalnym. Biel mebli wspaniale uwypukla intensywną kolorystykę dodatków w bollywoodzkich klimatach. Głęboki, ciemny fiolet, intensywny granat i soczysta fuksja wprowadzą do wnętrza nieco egzotyki i radosnego szaleństwa, a jednocześnie podkreślą elegancki i zmysłowy charakter mebli prowansalskich. Nutę romantyzmu można w takim wnętrzu wnieść poprzez rozmieszczenie w różnych częściach pokoju stylowych świeczników i nastrojowych lampionów. Nie bez znaczenia będą tu wzorzyste, soczyste w barwach tkaniny.


Warto zauważyć, że już sam rodzaj wykończenia pomieszczenia może podyktować atmosferę, jaka zapanuje we wnętrzu z białymi meblami prowansalskimi. Jeśli zdecydujemy się na białe ściany, białe meble z drewna staną się elementem wyposażenia pełnym harmonii i spokoju, wystarczy jednak te same meble ustawić na tle ceglastej ściany, by uwydatnić bardziej drapieżny i starociowy charakter białych mebli prowansalskich!


Meble drewniane w kolorze białym to wymarzona materia aranżacyjna. Zależnie od naszej nastrojowości, od naszych potrzeb i upodobań, meble te przybierają różny charakter, jednocześnie przez cały czas zachwycając swą wyjątkowością, swym sielsko-wytwornym stylem.