Damarzyk mocny (Shorea robusta L.) to gatunek bardzo cenny dla życia mieszkańców Indii czy sąsiadującego z tym państwem Nepalu. Jak go rozpoznać? To drzewo bardzo wysokie, bo rosnące do wysokości aż 50 m, o prostym pniu i kolistej koronie przypominającej parasol. Okazuje się, że to nie tylko doskonały materiał drzewny stosowany tam, gdzie powstają nowe obiekty czy paliwo opałowe, ale przede wszystkim źródło pokarmu ludzi i zwierząt. Nasiona tego drzewa wykorzystywane są chociażby do wypieku chleba, a po odpowiednim przetworzeniu stosowane jako pasza dla zwierząt.


Damarzyk mocny (Shorea robusta L.)
Półwysep Indyjski to miejsce barwne i przesycone dozą zachwytu względem otaczających widoków. Orientalna muzyka, tradycje i flora charakteryzująca tylko to miejsce sprawia, że w pamięć zapada nazwa- Shorea robusta L., czyli damarzyk mocny. To rodzimy gatunek drzewa, który znalazł swoje upodobanie do zasiedlania tego miejsca, występuje również w Myanmar czy Nepalu. Damarzyk mocny
Należy do drzew osiągających do 50m wysokości, a więc do niskich nie należy. Miejsce występowania skorelowane jest z typem gleby na jakiej rośnie. Wachlarz tolerancji gleb jest szeroki, dlatego pozwala na swobodny rozwój. Preferuje gleby lekko kwaśne, o zoptymalizowanej zasobności w wodę z wykluczeniem piachów i gleb żwirowych. Zwarte gliny stanowią problem podobnie jak woda stojąca będąca barierą uniemożliwiającą normalny wzrost drzewa. Czynnik klimatyczny przeważający w rozwoju damarzyka mocnego stanowią opady atmosferyczne występujące w porze suchej. Warunki klimatyczne sprawiają, że występowanie silnych mrozów należy do rzadkości, jednak w momencie ich wystąpienia mogą stanowić zagrożenie prowadzące do uszkodzenia drzewa.
Korona przypomina parasol ze względu na okrągły kształt i długi, prosty pień. Kora jest brązowa i gruba. Znajdujące się w niej podłużne szczeliny stanowią ochronę przed ogniem.
Liście są lśniące i początkowo czerwone z czasem jednak tracą swój kolor stając się zielone. Ich długość dochodzi do 25cm. Drzewo wiecznie zielone chyba, że rośnie na terenach suchych, wówczas zrzuca liście. Damarzyk mocny to gatunek szybko rosnący. Jest w stanie osiągnąć (w przypadku młodych sadzonek) roczny przyrost wysokości na poziomie 1m. Cechuje się dużym popytem na światło.
Mieszkańcy Indii borykający się z problemem głodu wykorzystują nasiona damarzyka do przygotowywania produktów żywnościowych. Z nasion uzyskuje się masło lub chleb. Zaspokojenie potrzeb żywnościowych nie odnosi się wyłącznie do ludzi, ale również i zwierząt. Z tego powodu liście przetwarza są na paszę.


Damarzyk mocnyDrewno jest ciemne, ma barwę czerwoną do brązowej. Jako gatunek egzotyczny charakteryzuje się wysoką trwałością i twardością. Jest ciężkie.Wykazuje odporność na niszczycielskie działanie termitów. Obróbka mechaniczna nastręcza problemy podczas toczenia i strugania. Problemem nie jest sama twardość drewna, ale również zasobność w żywicę.
Drewno damarzyka będące podstawą indyjskiej gospodarki to przede wszystkim źródło ekologicznego budulca. Sprawdza się idealnie w miejscach, gdzie potrzebna jest wysoka wytrzymałość począwszy od przemysłu budowlanego poprzez okrętownictwo, aż po kolejnictwo (m.in. na słupy czy podkłady kolejowe). Stanowi materiał konstrukcyjny przeznaczony dla stolarki budowlanej (okna, drzwi, podłogi). Z liści damarzyka powstają naczynia domowe codziennego użytku
- kubki i talerze, będące również przedmiotem obrotu w handlu. Surowe drewno stanowi materiał opałowy.