Trendy: czerń we wnętrzach

Pomimo, że czerń jest barwą najbardziej uniwersalną i świetnie komponuje się z innymi kolorami, raczej nie sięgamy po nią zbyt często, myśląc o urządzaniu domu. Czarny kolor we wnętrzach to coś, czego większość osób unika. Boimy się, że uzyskany efekt będzie smutny i ciężki, pogrzebowy. Warto jednak przyjrzeć się bliżej aranżacjom z wykorzystaniem tej – powszechnie uznawanej za trudną – barwy, ponieważ można wówczas dostrzec, że wnętrza urządzone z dodatkiem czerni to wnętrza wyjątkowo eleganckie, wytworne i niebanalne! Jak wprowadzić czerń do pomieszczeń? Co zrobić, by efekt końcowy był miłym zaskoczeniem? Oto kilka wskazówek.

Czerń – w jakich wnętrzach?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że czerń – czy to w roli głównej barwy czy jako kolor dodatkowy – sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, zarówno tych minimalistycznych, jak i stylizowanych na ekskluzywne, czyli tzw. współczesny glamour. Można również zaaranżować pomieszczenie klasyczne z dodatkiem czerni, ale tu rozwiązania będą dość specyficzne, a możliwości nieco ograniczone. Z resztą, obecność czarnego koloru we wnętrzach dopiero zyskuje na popularności, dlatego postrzegane jest to jako rozwiązanie niezwykle nowatorskie i bardzo odważne.

Z pewnością nie należy wybierać dużej ilości czarnych elementów wyposażenia do niewielkiego, słabo nasłonecznionego pokoju. Jak wiadomo, ciemne kolory powodują optyczne zmniejszenie pomieszczenia, nieduży salon czy mała łazienka w czerni mogłyby dawać efekt przytłaczający, wręcz klaustrofobiczny. Dlatego też czerń polecana jest przede wszystkim do dużych, otwartych przestrzeni i wysokich, jasnych pomieszczeń.

Czerń najczęściej spotkać możemy w nowoczesnej kuchni i w łazience, choć coraz częściej barwa ta wkracza również na salony. Rzadko spotykanym widokiem jest kolor czarny w sypialni, a wynika to głównie z przekonania, iż jasne, spokojne, stonowane barwy pomagają się wyciszyć i ułatwiają zasypianie. Z drugiej jednak strony: czerń jest kolorem niezwykle zmysłowym i tajemniczym, więc jeśli ktoś marzy o sypialni nasyconej erotyzmem i intymnością, może warto rozważyć urządzenie jej z użyciem koloru czarnego…?

meble z litego drewna

Czarny kolor we wnętrzach: barwa dominująca czy w roli dodatków?

Jeśli już zdecydujemy się na ten odważny krok i postanowimy wprowadzić czerń do domowych wnętrz, trzeba się zastanowić, czy szalejemy tylko odrobinę, czy też idziemy na całość. Im więcej czerni, tym trudniej utrzymać efekt, który będzie elegancki i nieco tajemniczy, ale nie smutny i przytłaczający. Dlatego, jeśli brak nam wprawy, na początek warto wprowadzać ten kolor do wnętrz, decydując się na kilka mocnych akcentów: nowoczesna witryna drewniana w czarnym wybarwieniu jako odosobniony kolorystycznie mebel, czarna wanna w jasnej łazience czy czarna kuchenna wyspa w otoczeniu białych mebli to ciekawe eksperymenty, które pozwolą nam zaprzyjaźnić się z czernią. Takie rozwiązania ożywią wnętrza, dodadzą im charakteru i uczynią je bardziej nowoczesnymi propozycjami.

Czerń w roli koloru dominującego jest rozwiązaniem dość odważnym, ale jeśli w umiejętny sposób wprowadzimy ją do salonu, kuchni lub łazienki, będziemy zachwyceni efektem! Warto pamiętać o roli światła w pomieszczeniu, o kontrastach kolorystycznych, o znaczeniu tworzyw i materiałów, nadających wnętrzu wizualną lekkość. Urządzenie mieszkania w czarnym kolorze nie jest łatwe, ale realizacja takiej aranżacji to wysiłek, który się opłaci.

Czerń niejedno ma imię

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że czerń to nie wąskie określenie, skupiające się na jednym kolorze i już. Tak, jak wiele jest odcieni bieli, tak i wiele istnieje wcieleń czerni. Wystarczy wspomnieć o zróżnicowanym nasyceniu barwy, dzięki którym zyskujemy zróżnicowanie kolorystycznie w pozornie monochromatycznym pomieszczeniu. Drugą cechą, która niewątpliwie wpływa na odbiór czarnego koloru jest jego matowość lub połysk. Jeśli decydujemy się na urządzenie pomieszczenia z dużą ilością czerni, warto postawić na elementy matowe, jak i te wykonane na wysoki połysk, np. lakierowane czarne meble świetnie będą się komponować z matową podłogą. Jeśli podłoga ma małe nasycenie koloru i wizualnie przypomina raczej ciemny szary niż głęboką czerń, będzie się wyraźnie odróżniać od czarnej ściany, pokrytej farbą tablicową o wysokim nasyceniu koloru. W monochromatycznie urządzonych pomieszczeniach – nie tylko tych czarnych – ogromną rolę odgrywają również zróżnicowane tekstury. Gładkie i lśniące fronty szafek kuchennych warto zestawić z szorstką powierzchnią podłogi i półmatowym blatem kuchennym. Dzięki takiemu zróżnicowaniu w pomieszczeniu pięknie będzie się załamywać światło, a to da wrażenie większej przestronności i lekkości wnętrza.

meble z litego drewna

Z czym zestawiać czerń we wnętrzach?

Wiadomo, że trudno byłoby przebywać w pomieszczeniu, w którym wszystko, od podłogi, przez ściany i meble, aż po dodatki, byłoby czarne. Nawet, jeśli byłyby to różne odcienie czerni i zestawienie powierzchni matowych z błyszczącymi, totalnie czarny salon czy kuchnia przytłoczyłyby nas swoją mroczną naturą. Dlatego czerń warto zestawić z innymi kolorami, choćby miały one stanowić jedynie drobny akcent. Jest to o tyle łatwe, że kolor czarny świetnie wygląda w towarzystwie niemal każdej innej barwy. Najbardziej klasyczne i najpowszechniejsze jest łączenie we wnętrzach czerni i bieli. Ten cudownie kontrastowy zestaw powoduje, iż każda z barw zyskuje na intensywności, jednocześnie biel nieco łagodzi czerń, a kolor czarny z kolei „odbiera” bieli wrażenie sterylności. Jeśli szachownica na podłodze nas nie przekonuje, a pragniemy uzyskać efekt ekskluzywnej nowoczesności, warto zestawić czerń ze srebrem i złotem. Wnętrze pełne zmysłowości uzyskamy zestawiając kolor czarny z krwistą czerwienią. Ponieważ oba kolory są ciemne i ciężkie, warto rozjaśnić je przy użyciu bieli lub jasnego złota. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzi się też wprowadzenie jakiejś soczystej barwy: fuksji, limonki, a może intensywnej zieleni? Warto tylko pamiętać o umiarze, zbyt duże nagromadzenie żywej barwy da krzykliwy, męczący wzrok efekt.

Nie zapominajmy o roli drewna we wnętrzach. Ono nadal jest bardzo popularne, także w nowoczesnych aranżacjach. Uniwersalność tego materiału wspaniale komponuje się z uniwersalnością czerni. Drewniane podłogi lub meble, utrzymane w naturalnym, ciepłym wybarwieniu, złagodzą czerń i sprawią, że wnętrza wydadzą się zdecydowanie bardziej przytulne. Drewniane meble i dodatki mogą stać się swoistym łącznikiem pomiędzy tym, co tradycyjne i ponadczasowe a tym, co nowoczesne i awangardowe.