Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa) to gatunek liściasty, charakterystyczny ze względu na srebrzystobiałą barwę kory. Często gości na pejzażach malowanych przez artystów doceniających piękno i urok wiejskiego krajobrazu. Cenione w przemyśle meblowym drewno brzozowe służy do produkcji mebli czy zabawek dla małych pociech. Kora brzozowa jest świetnym materiałem budowlanym. Skandynawowie stosują płaty kory brzozowej do krycia dachów.
 
Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa)
Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa) zasiedla przydomowe ogródki, jak też suche lasy czy wrzosowiska. Dorasta do 30 metrów wysokości w przypadku starszych drzewostanów. W odniesieniu do warunków klimatycznych cechuje się dobrą tolerancją temperatur. Korona nie tworzy spójnej struktury, jest raczej ażurowa. Kora w części odziomkowej z upływem czasu łuszczy się i odpada. Kora młodych drzew jest ciemna. Rombowe pęknięcia kory występujące na obwodzie pnia cechują starsze drzewa.
Liście brzozy mają kształty owalny o ząbkowatej krawędzi. Pozostają zielone, aż do jesieni kiedy zmieniają barwę na żółtą. Ich długość waha się pomiędzy 4-5 cm. Brzoza poprzez system głębokich korzeni czerpie z ziemi składniki mineralne, które następnie zamknięte w liściach zrzucane są na jesień powodując użyźnianie gleby. Tym sposobem tworzy się nowa warstwa próchnicy budującej podłoże dla wzrostu innych roślin. Brzoza brodawkowata
Brzoza brodawkowata tworząca drzewostan liściasty stwarza miejsce będące bazą dla rozwoju świata przyrodniczego gwarantującego pożywienie. I na ten przykład liście brzozowe stanowią pożywienie dla mszyc czy gąsienic, z kolei pień jest miejscem schronienia dla ptaków, a nasiona ich źródłem pożywienia.
Drewno brzozowe to drewno, które idealnie nadaje się do produkcji mebli. Wpływ ma na to duża twardość oraz ciężar. Oprócz materiału spełniającego wymagania dotyczące wyrobu mebli, drewno brzozowe jest stosowane do produkcji zabawek dla dzieci czy uchwytów narzędzi ogrodowych. Z kolei kora jest surowcem znajdującym zastosowanie w procesie garbowania skór. Drewno brzozowe to gatunek uznany przez stolarzy. Jego wartość jest ceniona między innymi za rysunek drewna, który kształtowany jest poprzez zaskakującą falistość powierzchni. Jej dekoracyjność znajduje swoje odzwierciedlenie, dzięki wykorzystaniu w postaci forniru przy produkcji mebli na przykład- do sypialni. Kora brzozowa w krajach skandynawskich stanowi materiał budowlano- wykończeniowy domów. Wykorzystywana jest do tworzenia zwartych pokryć dachowych stanowiących dobrą barierę, która chroni dach przed zniszczeniem. Olej, który tworzy się z kory brzozowej ma nie tylko ładny zapach, ale również działa jako odstraszacz przeciwko komarom.
Podatność na zarażanie przez patogeny wpływa ujemnie na rozwój sadzonych drzewostanów brzozowych i tym samym powoduje ich zamieranie. Problem jest bardzo poważny i pośrednio wysiewanie z nasion stanowi utrudnienie czy barierę chroniącą przed zarażaniem drzew przez patogen.