Biel jest doskonałą barwą dla wnętrz, ponieważ wspaniale je rozjaśnia i dodaje im świeżości. Niestety, wiele osób wzbrania się przed wyborem bieli jako barwy przewodniej, dominującej w pomieszczeniu, obawiając się zbyt sterylnego, zimnego rezultatu. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie bieli z naturalnym, jasnym drewnem. Taki duet to ponadczasowa klasyka, która sprawdzi się w każdym wnętrzu każdego mieszkania!

Biel i jasne drewno – połączenie idealne?

Zarówno biel jak i drewno są na tyle uniwersalne, że pojawiają się w większości stylów w aranżacji wnętrz. W zależności od tego, w jaki sposób zostaną użyte, dać mogą zupełnie odmienny efekt. Tradycyjne, naturalne drewno jest materiałem niezwykle uniwersalnym i ponadczasowym. Tworzywo to od wieków wykorzystywane jest z powodzeniem w aranżacji wnętrz. Drewniane meble, podłogi i dodatki wybieramy ze względu na ich przytulny, ciepły charakter, ponadprzeciętną trwałość i elastyczność aranżacyjną. Biel z kolei posiada niezwykłe właściwości optycznego rozjaśnienia i powiększenia każdej przestrzeni. Kolor ten niesamowicie odświeża wnętrze, nadaje mu lekkości i wspaniale prezentuje się w połączeniu z każdą inną barwą. Dlaczego więc nie połączyć dwóch tak idealnych składników? Zestawienie bieli i jasnego drewna w aranżacji wnętrz da nam same pozytywne efekty:

- dzięki zastosowaniu bieli, mieszkanie stanie się jasne, przestronne, świetliste, a jasny odcień drewna wspaniale przełamie naturalny chłód bieli, doda wnętrzu ciepła i przytulności,

- barwy jasnego drewna oraz bieli wspaniale się uzupełniają, nawzajem się uwypuklając. Biel na tle jasnego drewna wyda się jeszcze bielsza, a drewno zestawione z białą barwą silniej podkreśli swój naturalny charakter, ciepły odcień i uwydatni swoją strukturę,

- zarówno biel jak i jasne drewno są ponadczasowe i uniwersalne, zestawiając te dwa elementy zyskujemy pewność, że nasze domowe wnętrza zawsze będą zaaranżowanie zgodnie z obowiązującymi trendami,

- decydując się na piękne i klasyczne połączenie jasnego drewna z bielą, zyskujemy doskonałe tło dla dowolnej aranżacji – jeśli w przyszłości zechcemy wprowadzić trochę koloru do wnętrza, będziemy mieli pełną dowolność w wyborze dodatkowej barwy, ponieważ zarówno do bieli, jak i do drewna wszystko będzie pasować.

meble z litego drewna

O tym trzeba pamiętać, łącząc w aranżacji biel i jasne drewno

Połączenie jasnego drewna i bieli jest stosunkowo prostym i przyjemnym zadaniem. Aby jednak uzyskać w pełni satysfakcjonujący nas efekt, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze, trzeba umiejętnie zrównoważyć obecność bieli i jasnego drewna w pomieszczeniu. Zanim przystąpimy do urządzania salonu, sypialni czy kuchni, zastanówmy się, jaki efekt chcemy uzyskać. Można zdecydować się na przewagę bieli, a jasne drewno wprowadzić w formie kilku widocznych dodatków – wówczas przestrzeń nabierze nowoczesnego charakteru. Możemy starać się zrównoważyć ilość białych i drewnianych elementów wyposażenia, przy czym w tym zestawieniu konieczne jest umiejętne przeplatanie barw, tak, by nie uzyskać dwóch oddzielnych plam koloru w przestrzeni. Możemy wreszcie zdecydować się na dominację drewna nad białymi elementami, choć takie rozwiązanie jest najrzadziej spotykane, głównie ze względu na to, iż dominujące drewno mogłoby optycznie pomniejszyć i przytłoczyć wnętrze.

Decydując się na duże białe powierzchnie w domu, koniecznie należy zastosować zestawienie różnych efektów, faktur, wykończeń. Jeśli do kuchni wybieramy białe ściany, białe meble i podłogi, warto zróżnicować powierzchnię poszczególnych elementów: błyszczące szafki kuchenne zestawmy z matową podłogą, a do gładkiej tafli białych płytek w łazience dobierzmy białe meble drewniane z wyraźnym rysunkiem drewna. Również elementy wykonane z jasnego drewna możemy różnicować, zestawiając ze sobą matowe i błyszczące wykończenie. Takie zestawienie będzie pięknie odbijać światło i wprowadzi do wnętrz trochę urozmaicenia.