Meble w kolorze białym zdobywają coraz większą popularność w nowoczesnym wnętrzarstwie. Wpływa na to nie tylko moda na wizualnie powiększone jasne przestrzenie w aranżacjach skandynawskich czy prowansalskich. Biel to także bardzo uniwersalny kolor, który pasuje niemal do każdego wnętrza. Na dodatek nowoczesne materiały pokrywające meble i środki chemiczne dobrze ze sobą współgrają, pozostawiając na długo biel wyraziście białą. Jednak uniwersalność białych mebli może w pewnym momencie postawić nas przed pytaniem: jakie kolory we wnętrzu dobrać do białych mebli? Postaramy się ułatwić wybór, przybliżając kilka cech każdego rozwiązania.

Kolorystyka w bliskiej tonacji

drewniana szafa

Wiecej mebli z kolekcji Charlotte Mix znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-mix.html

Biel świetnie komponuje się z… bielą. Nie tylko wytrawni znawcy kolorów wiedzą, że biel ma wiele odcieni. Warto zatem postawić na odcień bliski temu, jaki mamy na powierzchni mebli. Jeśli chcemy wyposażyć mieszkanie w śnieżnobiałe szafy i stoliki, postawmy na ściany w kolorze ecru albo o delikatnym piaskowym odcieniu. Nieco ciemniejszą biel na meblach warto podkreślić ścianami w kolorze świeżego śniegu. Taki zabieg pozwoli ciekawie wyeksponować bryłę mebli na tle ścian i podłóg.

Innym zabiegiem jest malowanie ścian w identycznej tonacji, jaka występuje na meblach. W jego wyniku bryły mebli będą zlewały się ze ścianami, tworząc świetne tło dla dodatków i minimalistycznych dekoracji. Takie rozwiązanie może stworzyć piorunujący efekt, jednak sprawi też, że wnętrze będzie bardzo zimne i surowe.

  • Szafa dwudrzwiowa

    Szafa dwudrzwiowa Charlotte Mix 2

    4 387,00 zł
  • Regał świerkowy

    Regał drewniany Charlotte Mix 5

    2 385,00 zł
  • Komoda świerkowa Charlotte Mix 10

    Komoda drewniana Charlotte Mix 10

    2 176,00 zł

Ciekawym zabiegiem jest zestawienie białych ścian w dowolnym odcieniu z białymi meblami wykonanymi z drewna. Przykładem takich wyrobów są meble świerkowe z serii Charlotte New. Meble pomalowane są olejem bielonym, jednak dzięki widoczna jest na nich naturalna struktura desek. Przez farbę przebijają słoje i sęki, dzięki czemu w masywnych bryłach poszczególnych elementów są widoczne mocne naturalne kształty.

Ocieplenie wnętrza odpowiednimi kolorami

Białe ściany, podłogi i meble mogą sprawić, że po dłuższym czasie będziemy czuć, jakby w naszym mieszkaniu zrobiło się zimno. W jaki sposób ocieplić wnętrze nie rezygnując z jasnych przestrzeni i białych mebli? Rozwiązaniem mogą się okazać delikatne pastelowe barwy na ścianach. Możemy spróbować ruszyć w stronę liliowych ścian, które przywołają skojarzenia z prowansalskimi wrzosowiskami. Ciekawie prezentuje się także bardzo delikatny niebiański błękit, który wprowadzi do mieszkania poczucie spokoju i błogości.

Jeśli mimo wszystko chcemy pozostawić wnętrze w surowym skandynawskim stylu, warto sięgnąć po barwę kremową albo jasne odcienie popieli. Na podłodze wystarczą jasne panele z widoczną strukturą drewna albo piaskowe wykładziny. Na tym tle białe meble staną się mocnym punktem, a jednocześnie całe pomieszczenie nadal będzie niezwykle przestronne. W takim układzie warto pamiętać o dodatkach, które powinny być kolorystycznie dopasowane do barwy ścian. Ich bardziej intensywne kolory mogłyby całkowicie odwrócić uwagę od bryły mebli.

Mocne akcenty mile widziane

drewniana komoda

Wiecej mebli z kolekcji Charlotte New znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-new-k-112.html

Oba wcześniej wymienione rozwiązania świetnie nadają się do mieszkań, w których pragniemy podkreślić otwarte przestrzenie. Sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim. Jednak dla części osób takie kompozycje kolorystyczne mogą się okazać zbyt monotonne i poszukają innych rozwiązań. Zanim zdecydujemy się na wymianę białych mebli, warto spróbować metodę mocnego akcentu.

W dekoracji mieszkania mocnym akcentem może być spory wzór na jednej z centralnych ścian. Motyw roślinny, czy abstrakcyjne wzory przełamią monotonię i staną się interesującym punktem naszej aranżacji. Można pomalować jedną ze ścian na inny kolor albo odkryć na niej cegłę. Takie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach i wnętrzach stylizowanych na industrialne, a białe meble będą na ich tle prawdziwą atrakcją. Także w tym przypadku należy zwrócić uwagę na dodatki, które bladymi odcieniami powinny nawiązywać do barwy wspomnianego mocnego akcentu.

Wnętrze dla odważnych, czyli sztuka dobierania kontrastów

Kolor biały zazwyczaj wywołuje chęć do zestawienia go z innymi kolorami na zasadzie kontrastu. Podobnie jest w przypadku białych mebli. Z pewnością niektóre osoby planujące odnowienie mieszkania sięgną po białe meble tylko po to, żeby zestawić je kolorystycznie z mocnymi barwami we wnętrzu.

Nowoczesne ściany w kolorze granatowym albo ciemnoszarym świetnie podkreślą formę i kształt białych mebli. Można też ustawić je na płytkach w kolorze antracytu, tworząc tym samym efekt piekło - niebo. Ciemniejsze kolory wprowadzą też do naszego mieszkania elegancję i odważny styl. Niestety wpłyną na ochłodzenie go i stracimy efekt jasnych powiększających przestrzeni.

Jak widać, białe meble dają nam ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Niemal każdy kolor ścian i typ podłogi będą dobrze współgrały w takimi elementami wyposażenia. Jednak zanim całkowicie puścimy wodze fantazji, pamiętajmy o tym, żeby pozostałe elementy wyposażenia były dopasowane do siebie wzajemnie. Tylko wtedy unikniemy aranżacyjnego bałaganu.

Polecane meble drewniane