Biały kolor we wnętrzach – nie tylko meble

Kolor biały to klasyka, która świetnie sprawdza się w aranżacji wnętrz w różnych stylach. Za pomocą bieli urządzimy wnętrze w stylu nowoczesnym, romantycznym, prowansalskim czy skandynawskim. Barwa ta idealnie pasuje nie tylko do sypialni i łazienki, ale także do kuchni, salonu i przedpokoju. Chętnie wybieramy do domowych wnętrz białe meble, ale boimy się je łączyć z innymi białymi elementami wyposażenia, obawiając się zbyt zimnego, sterylnego efektu. Należy czym prędzej porzucić tego typu obawy! Przy odpowiednim doborze elementów, można stworzyć piękne, modne i przytulne wnętrze, w którym kolor biały gra pierwsze skrzypce. Zobaczcie sami!

Dlaczego warto stosować biel we wnętrzach?

Kolor biały nie bez powodu jest jedną z najczęściej wybieranych barw w aranżacji wnętrz. Zalet tego koloru jest mnóstwo. Biel optycznie powiększy i rozjaśni każde pomieszczenie, doda mu wizualnej świeżości i lekkości. Uniwersalny i klasyczny kolor świetnie łączy się z dowolnymi barwami, wzorami, strukturami i tworzywami. W zależności od wybranych dodatków, białe pomieszczenie może dać wrażenie elegancji i wytworności, lub sielskiej skromności i swobody. Kolor biały we wnętrzach pozwala się wyciszyć, uspokaja i nastraja optymistycznie. W pomieszczeniach, w których zastosowano dużo bieli, czujemy się dobrze, łatwiej też jest nam się skoncentrować.

Białe meble – jakie i dla kogo?

Mówiąc ogólnie o białych meblach, tak naprawdę nie mówimy nic. Biel jest bowiem tak modnym i chętnie wybieranym kolorem, że można ją spotkać wśród przeróżnych modeli stołów, szaf, łóżek, szafek kuchennych i półek. Delikatne zdobnictwo i romantyczna nuta białych mebli drewnianych idealnie wpisuje się w stylistykę prowansalską, proste i praktyczne białe komody, pakowne szafy i funkcjonalne garderoby będą wyposażeniem odpowiednim dla stylu skandynawskiego, a minimalistyczna forma białych mebli lakierowanych na wysoki połysk to nie lada gratka dla wnętrz nowoczesnych. W zależności od kształtu mebla, materiału z jakiego został wykonany, sposobu wykonania oraz wykończenia mebla, będzie on pasować do różnych typów wnętrz. Jak więc widać, białe meble drewniane pasują do wielu różnych aranżacji i będą odpowiednie zarówno dla osoby o romantycznym usposobieniu, jak i dla osoby ceniącej sobie ponad wszystko praktyczne rozwiązania. Z pewnością powinniśmy wybrać białe meble, jeśli dysponujemy niewielkim metrażem w poszczególnych pomieszczeniach oraz wówczas, gdy nie jesteśmy zwolennikami częstych remontów i zmiany aranżacji – biel jest ponadczasowa i nigdy nie wyjdzie z mody!

meble z litego drewna

Białe meble… i co jeszcze?

Często zastanawiamy się, z czym można zestawić białe meble, by efekt był interesujący, ale nie chłodny i odpychający. Zwykle kierujemy się zasadą, że aby utrzymać przytulny charakter wnętrza, biel trzeba zestawić z czymś ciepłym. Najczęściej stawiamy na klasyczne połączenie białych mebli i drewnianych dodatków. Jeśli np. decydujemy się na białą komodę i białe łóżko do sypialni, łączymy je z sosnową podłogą. Drugim sposobem na wizualne ocieplenie bieli jest zestawienie jej z ciepłą barwą: brązem, pomarańczem, złotem czy ciepłym beżem. Mało kto wie, że aby uzyskać efekt przytulnej przestrzeni, wcale nie musimy rezygnować z monochromatycznej aranżacji. Warto zaznaczyć, że biel ma wiele różnych odcieni, od klasycznej śnieżnej bieli, przez nieco przytłumioną biel śmietankową, aż po ciepłe odcienie kości słoniowej i écru. Dodatkowo możemy uzyskać rozmaite efekty, wykorzystując grę świateł i cieni oraz zróżnicowane tekstury. Biała ściana, równomiernie pokryta farbą, gładka i płaska może wydać się przestrzenią od której bije chłód, jeśli jednak zdecydujemy się jedną ścianę w salonie wyłożyć cegłami pomalowanymi na biało, przełamiemy jednolity charakter „białej tafli” uzyskując interesujący efekt i wprowadzając do pomieszczenia nieco przytulności. Jeśli zdecydowaliśmy się na białe meble, to poza ścianami, również podłogi mogą być bielone i nie będzie to żadną przesadą! Matowa biel desek z widocznym usłojeniem to świetny sposób na wizualne ocieplenie wnętrza i wprowadzenie do niego elementu tradycji. Bielona podłoga to doskonałe rozwiązanie do wnętrz w stylu skandynawskim, rustykalnym i prowansalskim. W nowoczesnych pomieszczeniach możemy zdecydować się na błyszczące białe podłogi, świetny efekt da to na przykład w kuchni.

Jak ożywić białe wnętrze?

Nawet zastosowanie różnych odcieni bieli i zróżnicowanych tekstur nie wykluczy użycia innych barw, choćby jedynie w formie niewielkich dodatków. Biała kuchnia będzie wyglądać świeżo i radośnie, jeśli zdecydujemy się na naturalne, zielone akcenty. Dobrym pomysłem będą np. świeże zioła w doniczkach. W salonie możemy wprowadzić odrobinę naturalnego drewna, albo połączyć biel z kroplą czerni. Ten drugi, mniej istotny kolor, może wystąpić w roli dekoracji: czarne ramki na zdjęcia, drobny czarny wzorek na białych zasłonkach czy dekoracyjne czarno-białe poduszki na jasnej kanapie to fajne uzupełnienie aranżacji.