Materace, kołdry i stelaże łóżek zawierają często substancje szkodliwe, na które wiele osób reaguje nadwrażliwością. Aby móc cieszyć się zdrowym snem, warto wybrać ekologiczne tkaniny wytworzone z naturalnych surowców i stelaże z nieprzetworzonego drewna.

Przeciętny człowiek spędza około jedną trzecią swojego życia w łóżku. Dlatego tak ważne jest, by kupując stelaż, materac czy pościel do łóżka, zwrócić uwagę na to, czy są one wykonane z materiałów przyjaznych naszemu zdrowiu. Niestety, wyprodukowane w sposób konwencjonalny, syntetyczne tekstylia zawierają wciąż szkodliwe substancje, a stelaże łóżek są pokrywane niezdrowymi lakierami i klejone za pomocą toksycznych klejów. Alternatywę do konwencjonalnie wykonanych produktów stanowią sprawdzone pod kątem obecności substancji szkodliwych łóżka i materace z naturalnych materiałów.

Stelaż łóżka – drewno zamiast metalu

Aby cieszyć się zdrowym snem, powinno się raczej wybrać łóżko, którego stelaż jest wykonany z drewna. Należy zwrócić uwagę na to, czy drewno pochodzi z miejscowych lasów i czy posiada znak ekologiczny (np. FSC), stanowiący gwarancję, że pochodzi ze zrównoważonych upraw leśnych.

Ważne, by zastosowany w łóżku klej nie zawierał ulatniającego się po wyschnięciu formaldehydu. Drewno powinno być poza tym wykończone wyłącznie naturalnymi woskami i olejami, ponieważ dzięki temu będzie oddychać, a w pokoju zapanuje przyjazny klimat. Drewniane łóżka pomalowane syntetycznym lakierem nie mają takich zalet. Poza tym dobrze byłoby, gdyby stelaż łóżka nie zawierał elementów metalowych - mogą one zmieniać ziemskie pole magnetyczne i zaburzać sen.

Ekologiczny materac bez substancji szkodliwych

Na wybranie odpowiedniego materaca trzeba poświęcić trochę czasu. Ważnymi czynnikami są między innymi komfort leżenia oraz aspekty zdrowotne. Dobry materac powinien między innymi dobrze podpierać plecy podczas leżenia. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii porady specjalisty.

Poza tym należy zwrócić uwagę na obecność substancji szkodliwych. Według opinii niemieckiego czasopisma "Ökotest" substancje szkodliwe, jak na przykład insektycydy, triklosan (środek bakteriobójczy), ftalany (zmiękczacze), stosuje się w materacach coraz rzadziej. Niemal we wszystkich materacach stosuje się jednak toksyczny metaloid o nazwie antymon oraz szkodliwe dla środowiska rozjaśniacze.

Osoby, które nie chcą, żeby w ich materac zawierał szkodliwe substancje, powinny wybrać materac wykonany naturalnych materiałów. Materace naturalne są zazwyczaj wykonane z materiałów, które zostały wcześniej sprawdzone pod kątem obecności substancji szkodliwych. Są one wypełniane surowcami odnawialnymi, do których zaliczają się między innymi włosie, torf, kokos, bawełna i wełna. Dzięki temu mogą być poddane nieskomplikowanemu recyklingowi lub utylizowane. Środek materaca składa się najczęściej z naturalnego lateksu, który w przeciwieństwie do syntetycznego pochłania znacznie mniej energii podczas produkcji, stanowiąc tym samym mniejsze obciążenie dla środowiska. Osoby mające alergię na lateks, mogą bez problemu spać na materacach wykonanych z lateksu, ponieważ pokrycie i prześcieradło uniemożliwiają z nim bezpośredni kontakt.

Pościel z naturalnym wypełnieniem

Kołdry i poduszki są zazwyczaj wypełnione mieszanką syntetyczną albo puchem i pierzem. Pościel puchowa cieszy się bardzo dużym powodzeniem, ponieważ jest lekka, utrzymuje wewnątrz powietrze, dzięki czemu odpowiednio trzyma ciepło. Kołdra i poduszka jest tym lżejsza, im więcej zawiera puchu. Duża zawartość pierza sprawia natomiast, że kołdra jest cięższa. Pościel wyprodukowana w sposób konwencjonalny może zawierać takie same substancje szkodliwe co materace.

Pościel ekologiczna jest natomiast sprawdzana pod kątem zawartości substancji szkodliwych i wypełniana materiałami biologicznymi, pochodzącymi z kontrolowanych źródeł. Poza puchem stosuje się do tego celu między innymi bawełnę, konopie, jedwab oraz owczą lub wielbłądzią wełnę.

Wskazówki dla alergików

Wiele osób ma alergię na roztocza kurzu domowego. 66 procent roztoczy znajduje się w materacach, kołdrach, poduszkach i pościeli. Dzieje się tak dlatego, że pot, jaki wydalamy podczas snu, wsiąka w pościel i materac, a roztocza uwielbiają ciepło i wilgoć.

Materace dla alergików powinny dlatego posiadać ściągane pokrycie, które należy prać co 2-3 miesiące w temperaturze 60 stopni Celsjusza, by wytępić roztocza. Poza tym materac i pościel trzeba regularnie wietrzyć i suszyć.

Oprócz tego alergicy mają również skłonność do nadwrażliwości na substancje szkodliwe. Z tego powodu najbardziej odpowiednia będzie dla nich naturalna pościel, sprawdzona pod kątem obecności substancji szkodliwych, z dużą zawartością puchu, bowiem roztocza niezbyt dobrze się czują w mikroklimacie panującym w puchowej pościeli. Wypełnienia z włosia wielbłąda lub innych zwierząt mogą być dla alergików nieodpowiednie. Krytycy uważają, że roztocza mogą się odżywiać materiałami pochodzenia zwierzęcego. Natomiast zwolennicy twierdzą, że roztocza żywią się przede wszystkim zrogowaciałym, ludzkim naskórkiem i uważają, że także dla alergików można stosować także wypełnienia pochodzenia zwierzęcego.