Sypialnia to zwykle niewielkie, ale bardzo ważne pomieszczenie w domu. Od sposobu jej urządzenia zależy, czy będzie nam dobrze służyć, czy będziemy się w niej wysypiać, zdobywając energię na mierzenie się z każdym kolejnym dniem… Jak to zrobić, by sypialnia była przytulna, by stanowiła domowe centrum wyciszenia i relaksacji, a jednocześnie – aby była pokojem urządzonym funkcjonalnie?

Co decyduje o funkcjonalności sypialni?

W każdej sypialni absolutnie niezbędnym meblem jest łóżko. Zajmuje ono znaczną część pomieszczenia, a jego rodzaj oraz ustawienie mają niebagatelny wpływ na jakość naszego wypoczynku. Największym powodzeniem cieszą się, oczywiście, łóżka drewniane i dzieje się tak nie bez przyczyny. Drewno jest naturalnym materiałem, przyjaznym człowiekowi. Ponadto łóżka z drewna są również bardzo wytrzymałe, stabilne i wygodne. Aby łóżko należycie pełniło swoją rolę, musi mieć odpowiednią wielkość (dostosowaną do liczby użytkowników oraz do wzrostu użytkujących je osób) i wysokość. Przed zakupem warto rozważyć konieczność posiadania skrzyni lub szuflad na pościel, zasadność obecności zagłówka i inne, pozornie nieistotne, szczegóły. Łóżko z pojemnikiem na pościel to świetne rozwiązanie, gdy sypialnia jest raczej niewielka i ciężko nam będzie wygospodarować miejsce np. na dodatkową komodę. Aby sypialnia była w pełni funkcjonalna, dojście do łóżka musi być swobodne. Oznacza to, że z każdej strony mebla powinien być do niego dostęp. Z tego względu najpowszechniej wybieranym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka pod jedną ze ścian, na środku jej długości. Aby nie ograniczać stosunkowo niewielkiej przestrzeni, zamiast tradycyjnych drzwi, bardzo często wybieramy systemy drzwi przesuwnych, i to zarówno w kwestii wejścia do pomieszczenia, jak i w znajdujących się w sypialni szafach. Sypialnia będzie wygodna w użytkowaniu, jeśli postaramy się jej nie zagracić. Na niewielkiej przestrzeni zmieści się łóżko, funkcjonalne, pojemne komody drewniane i stylowa toaletka. W większej sypialni można rozważyć wstawienie drewnianej szafy dwu- lub trzydrzwiowej.

Aby sypialnia była przytulna…

Sypialnia ma być wygodna w użytkowaniu, bo to decyduje o tym, czy stanie się pomieszczeniem sprzyjającym wypoczynkowi, ale nie można zapominać, że w tym przypadku ogromne znaczenie ma również aspekt wizualny. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia kolorystyka, dobór i ustawienie mebli, stylistyka pomieszczenia mają duży wpływ na jakość naszego snu. Sypialnia musi być miejscem przytulnym, tzn. musi nam się miło kojarzyć, dawać wrażenie sielskiej krainy, sprzyjać wyciszeniu i ukojeniu zmysłów. Aby sypialnia była

meble drewniane, łóżko

przytulna, warto postawić na meble drewniane do sypialni. Drewno samo w sobie budzi pozytywne skojarzenia ze światem sielskiej przyrody. Jeśli zdecydujemy się na komplet mebli drewnianych utrzymanych w naturalnej kolorystyce, meble wprowadzą do pokoju wrażenie ciepła. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ do sypialni wybieramy raczej jasną, chłodną kolorystykę i warto ocieplić przestrzeń za pomocą drewnianych szaf i komód. Inną możliwością jest biała sypialnia, w której wstawiamy białe meble drewniane. W takim przypadku meble nie wprowadzą ciepłej nuty kolorystycznej do wnętrza, ale za to staną się harmonijnym elementem spokojnego, wyciszającego, jasnego wnętrza. Decydując się na monochromatyczną aranżację sypialni, nie można zapominać, że przytulny nastrój możemy zbudować, stosując zróżnicowane tekstury i materiały. Miękkie wełniane koce oraz pikowane poduszki potrafią zdziałać cuda, nawet jeśli są utrzymane w chłodnej palecie barw. W sypialni dobrze jest umieścić chociażby niewielki, miękki i puszysty dywan. Warto również w przemyślany sposób dobrać pościel: z przytulnością kojarzy się przede wszystkim miękka flanela i dobrej jakości bawełna. Nie zapominajmy o roli światła w sypialni, umiejętny dobór firan i zasłon pozwoli na sprytną grę światłem, dzięki której uzyskamy miękkie półcienie i ciepłe światło. Dodatkowo cennym zakupem do sypialni będzie odpowiednie oświetlenie. Lampa, która daje ciepłe, a zarazem przytłumione światło, będzie tutaj strzałem w dziesiątkę.

Drewniane meble do sypialni – same zalety!

Zgodnie z wyżej wspomnianymi zaletami mebli drewnianych do sypialni, łóżko z drewna, drewniana szafa i stylowa komoda drewniana, nie tylko posłużą nam przez długie lata, ale i dodadzą wnętrzu przytulnego charakteru, sprzyjającego wypoczynkowi. Ponadczasowy design drewnianych mebli sprawia, że możemy je z powodzeniem zestawiać z dowolnymi barwami i dodatkami, za każdym razem uzyskując zachwycający efekt. Meble drewniane pięknie się prezentują, więc każdego ranka będą cieszyć nasze oczy swym zachwycającym wyglądem, wprawiając nas w doskonały nastrój na cały dzień.