W dzisiejszych czasach, gdy każdego dnia towarzyszy nam pęd technologiczny, zgiełk i nadmiar różnorodnych produktów, coraz częściej uciekamy w marzeniach na sielską wieś, pełną ciszy, spokoju i bliskiego kontaktu z naturą. Stęsknieni za spokojnym życiem, z ochotą sięgamy po aranżacje w stylu rustykalnym, po to, by choć na chwilę, we własnym domu, poczuć się dobrze, odetchnąć, uciec od nieustannej pogoni za wszystkim. W ostatnich latach aranżacje w stylu rustykalnym ewoluowały, pojawiały się nowe rozwiązania, akcenty były kładzione na różne elementy. W ten sposób wyklarowało się kilka nurtów: wszystkie one zgodne są z głównymi zasadami urządzania rustykalnych wnętrz, ale każdy z nich posiada również swoje indywidualne, charakterystyczne cechy. Obecnie największy rozkwit przeżywa styl country. Co takiego wyjątkowego ma w sobie ten styl?

 

Główne założenia stylu country we wnętrzach

 

Styl country stanowi odnogę stylu rustykalnego, odnosi się do przeszłości, nawiązuje do stylizacji wiejskiej i pozostaje blisko świata natury. Wnętrza w stylu country są wyjątkowo proste, skromne i naturalne. Głównym surowcem, pojawiającym się w salonie, kuchni czy sypialni w stylu country jest drewno, najlepiej z dobrze widocznym usłojeniem i utrzymane w naturalnej bądź jasnej kolorystyce. We wnętrzach muszą znaleźć się drewniane meble i podłogi, mile widziane są także belki pod sufitem lub boazeria na ścianach. Drewno dobrze komponuje się z naturalnym kamieniem, cegłą, ceramiką, wikliną. W aranżacjach country raczej nie znajdziemy błyszczących paneli, szklanych blatów i chromowanych elementów wykończeniowych. Meble w stylu country również są bardzo charakterystyczne. Dobrym przykładem mebli, które powinny się znaleźć w takiej aranżacji, jest kolekcja Country: proste, masywne bryły mebli, blaty z widocznym usłojeniem, jasna kolorystyka – w tym przypadku odcień szarości i efektowne ale skromne żeliwne okucia to kwintesencja tego stylu. Meble w kolorze szarym świetnie komponować się będą z innymi barwami, charakterystycznymi dla stylu country. Warto wybierać barwy neutralne, typowe dla wiejskiego krajobrazu: beże, brązy, biel, ciepłe i pastelowe odcienie koloru żółtego i zieleni to idealna kolorystyka do aranżacji w stylu country.

 meble do sypialni w stylu country

Prostota otulona ciepłem ogniska domowego

 

Aranżacja wnętrz w stylu country jest bardzo specyficzna i z pewnością nie jest to propozycja dla każdego. Zanim jednak skrytykujemy ten styl za surowość i nadmierną skromność, warto zauważyć, że taki odbiór wnętrz country jest tylko powierzchownym, pierwszym wrażeniem. Wystarczy przyjrzeć się pomieszczeniom dokładniej, by dostrzec niesamowity związek domowych wnętrz ze światem natury i aby zobaczyć, jak proste, ascetycznie urządzone pomieszczenia wspaniale sprzyjają pielęgnowaniu rodzinnych relacji. Brak niepotrzebnych bibelotów, nowoczesnych sztucznych materiałów i wyszukanych form powoduje, że uwaga domowników nie zostaje rozproszona, lecz kieruje się ku temu, co w życiu naprawdę istotne: otwartości na drugiego człowieka i na świat otaczającej nas natury. Wszechobecne drewno, nawet jeśli utrzymane w prostej, ascetycznej formie i chłodnej kolorystyce, daje wrażenie przytulności i ciepła. Naturalność i skromność aranżacji wprowadza sielski, beztroski klimat i pozwala na całkowite odprężenie. Każdy, kto choć przez chwilę przebywa w salonie w stylu country, już po chwili czuje się, jak u siebie. Domownicy, goście – wszyscy prędko docenią magię i klimat tej niecodziennej aranżacji.

 salon w stylu country

 

Praktyczne wyposażenie całego mieszkania

 

Styl country nie lubi zbędnych elementów wyposażenia. Przeglądając rustykalną kolekcję mebli drewnianych Country, łatwo można dostrzec, że wchodzące w jej skład elementy to wystarczające minimum, zaspokajające potrzeby domowników. Pojemne komody z licznymi szufladami, stabilne ławy i krzesła, proste stoliki nocne i konsole, pakowne szafy i kredensy, masywne łóżka z drewna sosnowego i rustykalny stół drewniany to wszystko, czego potrzeba do wygodnego, codziennego życia. Dzięki tej stylowej kolekcji możemy w sposób harmonijny zaaranżować całe mieszkanie, od sypialni, przez jadalnię, na salonie kończąc. Spójność, konsekwencja i harmonia to bardzo ważne cechy stylu, dlatego meble z serii Country warto wziąć pod uwagę, przygotowując się do urządzenia domu na wzór wiejskiej chaty. Pamiętajmy o odpowiednich dodatkach, podkreślających stylizację wnętrz: wybierzmy lniane bieżniki i obrusy w kratę, ręcznie robione serwety, żywe kwiaty posadzone w starych cynkowych konewkach i glinianych dzbankach, na ścianach powieśmy obrazki z wiejskimi pejzażami, koniecznie oprawione w prostą, drewnianą ramę. Tego typu elementy dekoracyjne nie przytłoczą wnętrza i nie wprowadzą bałaganu, a wzmocnią naturalność aranżacji, dodając jej autentyczności i czyniąc domowe pomieszczenia jeszcze bardziej przytulnymi.

drewniana komoda country

kup teraz

łóżko country

kup teraz

kredens country

kup teraz

stół w stylu country

kup teraz