Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?

Co definiuje sypialnię jako przytulną? Jak sprawić, by wnętrze to natychmiast po przekroczeniu progu otulało nas swym ciepłem, intymnością i relaksującą atmosferą? Pomysłów na aranżację sypialni może być całe mnóstwo – wybierz ten najlepszy, który zagwarantuje Ci komfort i świetne samopoczucie!


Sypialnia idealna – wybierz materiały i tekstury

Przytulność w sypialni można uzyskać na różne sposoby. Mogłoby się wydawać, że wnętrze zaaranżowane w chłodnej kolorystyce, np. biała sypialnia albo błękitna sypialnia, nie może dać efektu przytulności, ale nic bardziej mylnego! We wnętrzach, w których nie stosujemy ciepłej kolorystyki, istnieje sporo innych metod, które pozwolą nam uzyskać miłe dla zmysłów rozwiązania.


Wnętrze sypialni można wizualnie ocieplić za pomocą dodatków tekstylnych. Gruby pled zamiast tradycyjnej narzuty, puszysty dywan, mięsiste, ciężkie zasłony, flanelowa pościel – oto najprostsze metody na wprowadzenie przytulności do sypialni. Niektóre desenie i tekstury również dają wrażenie przytulności, są to m.in. warkocze, krata, rysunek drewna (usłojenie), cegła.


Najlepsze meble do sypialni? Meble drewniane!

łóżko z drewna


Produkty do sypialni z kolekcji Marika znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/marika-sosnowa-k-30.html


Meble z drewna to najlepszy wybór do sypialni, a powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, drewno samo w sobie ma ciepły charakter, więc drewniane meble do sypialni automatycznie dodają wnętrzu przytulności. Po drugie, solidność i niezawodność wyposażenia z litego drewna sprawia, że w sypialni łatwiej nam będzie się odprężyć i zrelaksować. Po trzecie, meble drewniane są nie tylko trwałe, ale i ponadczasowe, przeżyją więc niejedną zmianę aranżacji i wciąż będą świetnie uzupełniać wnętrze. Po czwarte, drewno jest materiałem naturalnym, więc jego obecność w pomieszczeniu, w którym meble mają bezpośredni i wielogodzinny kontakt z naszym ciałem, wydaje się być wyborem najlepszym z możliwych.


Kolorystyka sypialni – sprawdź, dlaczego wybór kolorów jest ważny

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zdecydowana większość aranżacji sypialni utrzymana jest w jasnej, stonowanej kolorystyce? Barwy wnętrza są bardzo istotne w budowaniu atmosfery pomieszczenia, ale mają również ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdolność do relaksu. Otóż intensywne kolory, takie jak czerwień, mocny żółty, ognisty pomarańcz to barwy energetyczne, pobudzające do działania i mobilizujące zmysły. Jeśli sypialnię urządzimy w takich kolorach, będziemy ciągle pobudzeni i trudno będzie nam odpocząć i wyciszyć się. Z kolei ciemne barwy, jak np. grafit, granat czy śliwkowy fiolet nie mają działania pobudzającego, ale mogą wprawiać w melancholijny, smutny nastrój. Kolory jasne, neutralne i chłodne dają uczucie świeżości, są subtelne i delikatne i mają dzięki temu działanie kojące, uspokajające i wyciszające. To właśnie dlatego w sypialni zaaranżowanej na biało, we wnętrzu błękitnym, albo w pomieszczeniu urządzonym w chłodnych szarościach wypoczywa się najlepiej. Jasna sypialnia pasuje do stylu prowansalskiego, romantycznego, industrialnego, skandynawskiego oraz nowoczesnego. Drugim nurtem kolorystycznym w sypialniach są barwy ziemiste: beże, brązy i pastelowe żółcie dają wspaniały, ciepły wizualnie efekt, nie męczą wzroku i stanowią doskonałą bazę do stworzenia wymarzonej aranżacji sypialni w stylu rustykalnym, retro lub klasycznym.


Jeszcze więcej przytulności – o tym pamiętaj aranżując sypialnię!

łóżko z drewna


Produkty do sypialni z kolekcji Sara znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/sara.html


Choć prawdą jest, że w sypialni najwięcej czasu spędzamy w ciemności, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza. Delikatne, przytłumione światło o naturalnej, ciepłej barwie, pomoże się wyciszyć i nastroić na spokojny wypoczynek. Będzie również świetnym uzupełnieniem romantycznej atmosfery podczas chwil spędzanych we dwoje. Warto przy tym zwrócić uwagę, by oświetlenie sypialni było nie tylko nastrojowe, ale i praktyczne – kinkiety zamontowane bezpośrednio nad łóżkiem czy nieduże lampki ustawione na stolikach nocnych to najlepszy wybór, zwłaszcza, jeśli lubimy czytać w łóżku książki i nie chcemy wstawać za każdym razem, gdy wieczorna lektura nas znuży. Dla stworzenia wyjątkowej atmosfery w sypialni można także poustawiać w pokoju stylowe świeczniki. Trzeba je dobrać w taki sposób, by pasowały do stylistyki wnętrza: w sypialni rustykalnej sprawdzą się metalowe, malowane na czarno proste świeczniki lub świecznik drewniany, we wnętrzu prowansalskim idealnie odnajdą się urocze białe latarenki.


Choć sypialnia jest pomieszczeniem urządzanym raczej w duchu praktycznego minimalizmu, warto wprowadzić do wnętrza nieco sentymentalnego ciepła i ustawić w nim kilka wyjątkowych dekoracji. Rodzinne fotografie w prostych ramkach, postarzany drewniany koń na biegunach, czy pełniący jednocześnie funkcję praktyczną i ozdobną wiklinowy koszyk będą doskonałym wyborem. Zielone rośliny w prostych donicach również są mile widzianym elementem wyposażenia sypialni – nie tylko wprowadzą do wnętrza odrobinę świeżości i naturalności, ale i przyczynią się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu.