Przytulne wnętrza na święta

Czas Bożego Narodzenia to szczególny moment w ciągu roku. Końcówka grudnia wypełniona jest po brzegi radością, spotkaniami z bliskimi, ciepłem ogniska domowego, życzliwością i niespodziankami. Tę radosną atmosferę staramy się wprowadzić również do domowych wnętrz, by podkreślić wyjątkowość świątecznej aury. Niestety, bardzo często ulegamy chwilowym modom, próbujemy odwzorować modne świąteczne dekoracje z centrów handlowych, a później nie do końca czujemy słynną magię świąt… Oto kilka prostych sposobów, jak stworzyć klimatyczne, przytulne wnętrze na święta.

Naturalność to podstawa

Każdego dnia człowiek zostaje wrzucony w wielkomiejską dżunglę. Świat nowoczesnych technologii, syntetycznych materiałów, tworzyw sztucznych, hałasu i wszechobecna komercjalizacja przytłaczają nas i sprawiają, że marzymy o wypoczynku na łonie natury. Święta to idealna okazja do tego, by zrezygnować na chwilę ze świata sztuczności i sięgnąć po to, co naturalne. Zadanie mamy ułatwione, jeśli posiadamy w domu meble z litego drewna. Drewniane meble – zwłaszcza te utrzymane w rustykalnej bądź prowansalskiej stylistyce – same w sobie nadają pomieszczeniom niezwykle ciepły, przytulny klimat, który w okresie bożonarodzeniowym wystarczy podkreślić kilkoma dekoracjami. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone są nasze domowe wnętrza, warto wybrać dekoracje świąteczne utrzymane w stylizacji eko. Żywa choinka zamiast sztucznej, naturalny pleciony wieniec świąteczny na drzwi, suszone cytrusy, laski cynamonu i szyszki w roli ozdób choinkowych – to sprawdzi się zawsze, zarówno we wnętrzach tradycyjnych, retro, jak i nowoczesnych. Wspaniałą ozdobą stołu świątecznego będą efektowne rustykalne świeczniki, a dodatkową dekoracją mogą być samodzielnie wykonane miniatury lasu. Taką ozdobę można przygotować wspólnie z dziećmi. Wystarczy do głębokiego kieliszka lub innego szklanego naczynia włożyć warstwy mchu, ozdobnych kamyczków, mini szyszek itp.

meble z litego drewna

Dopieszczaj wszystkie swoje zmysły!

W okresie Bożego Narodzenia mamy okazję nieco zwolnić życiową pogoń za wszystkim. To dobry moment, aby na chwilę się zatrzymać, skupić się na tym, co jest najważniejsze, skłonić samego siebie do przemyśleń, odpocząć i nabrać energii do dalszego działania. To także odpowiedni czas, by trochę dopieścić samego siebie. Zadbać o swoje potrzeby i dostarczyć sobie odrobinę przyjemności – to cudowny prezent, jaki samemu sobie można podarować na święta. Świąteczna atmosfera sprzyja dopieszczaniu zmysłów – i to wszystkich, nie tylko wzroku i smaku! Zimowe długie wieczory stanowią doskonałą okazję, by otulić się miękkim i ciepłym kocem, a dłonie rozgrzać, trzymając w nich kubek z gorącą czekoladą… Niewielki drewniany stolik kawowy jest wprost koniecznością na taką okazję – dzięki niemu ulubiona książka i napój będą zawsze w zasięgu ręki, bez konieczności opuszczania swojej ciepłej kryjówki. Zmysł wzroku można wówczas dokarmić, podziwiając pięknie przystrojoną choinkę i migoczące na niej światełka, a słuch ukoimy cichą melodią kolęd, radosnym śmiechem dzieci, albo po prostu – ciszą. Również dla węchu nie brakuje świątecznych rozkoszy: zapach pomarańczy naszpikowanych goździkami, dobiegające z kuchni aromaty świątecznych potraw, woń świątecznej herbaty z cytryną, miodem i cynamonem, zapach świeżej choinki. Jak widać – dekoracje, które przygotowujemy z taką pieczołowitością, potrawy, które gotujemy, wszystko to ma znaczenie nie tylko to dosłowne, dzięki wielu świątecznym, pozornie nieistotnym, drobiazgom, możemy wprowadzić się w prawdziwie świąteczną atmosferę i dostarczyć sobie mnóstwa radości. Dekorowanie domu ususzonymi plastrami pomarańczy i laskami cynamonu oraz rozwieszanie maleńkich światełek to zatem nie bezsensowne działania, tylko gwaranty udanego świętowania w dobrym nastroju!

Pięknie, oryginalnie i bez nadęcia

Boże Narodzenie jest silnie związane z różnymi tradycjami. Tę aurę tradycyjności warto wprowadzić do wnętrza również za pomocą dekoracji, nawiązujących do dawnych czasów. Jeśli na choince wieszamy bombki, niech będą to bombki w rustykalnym stylu: w klasycznych kształtach i kolorach, nadgryzione przez ząb czasu lub umiejętnie postarzane. Możemy wybrać wersję klasyczną dekoracji, czyli udekorować drzewko jednym rodzajem bombek w jednym kolorze, albo postawić na kolorowe szaleństwo, tworząc choinkę pełną różnorodności i radosnej swobody. Inne dekoracje świąteczne, takie, w które trzeba zainwestować nieco więcej gotówki, warto wybierać z myślą o dalszym ich zastosowaniu. Przepiękny, drewniany koń na biegunach uzupełni rustykalną stylizację, przywodząc na myśl dawne podarunki, ale jednocześnie będzie wspaniale dekorować salon przez pozostałą część roku. Drewniana skrzynka w okresie świątecznym może zostać wyściełana siankiem i z powodzeniem pełnić rolę stajenki, do której wstawimy figurki świętych, ale po tym czasie nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją jako gazetownik, pojemnik na pled, czy skrzynkę na wino. Wybierając dekoracje w sposób przemyślany możemy niejako przy okazji wyszukać prawdziwe perełki, które doskonale uzupełnią aranżację naszych domowych wnętrz. Nie miejmy oporów przed kupieniem czegoś, co nam się podoba – kto powiedział, że nie można samemu sobie sprawić świątecznego podarunku?