Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni? Oczywiście! Ale jeśli nie wstawimy do tego pomieszczenia innych mebli, szybko okaże się, że brakuje nam miejsca na przechowywanie pościeli. Do tego, jeśli ustawimy łóżko na środku pokoju, może się okazać, że nie pozostanie zbyt wiele przestrzeni na swobodne poruszanie się… Czy można wygodnie i pięknie zaaranżować małą sypialnię? Tak! Trzeba zacząć od praktycznego łóżka. Podpowiadamy, jak dobrać mebel do niewielkiego pomieszczenia.


Zasady doboru łóżka do pomieszczenia


łóżko do małej sypialni


Zakup meble z kolekcji Dream Bedroom tutaj - https://www.seart.pl/dream-bedroom.html


Jeśli zastanawiasz się, jak duże łóżko wybrać do swojej sypialni, pamiętaj o tym, że:


- dla jednej osoby wystarczy łóżko pojedyncze o szerokości 90 cm i długości 2 m – chyba, że użytkownik ma więcej niż 180 cm wzrostu, wówczas łóżko powinno być odpowiednio dłuższe;


- dla dwóch osób łóżko powinno mieć minimum 140 cm szerokości, ale tylko model o szerokości 180 cm umożliwia zastosowanie dwóch oddzielnych materacy i optymalne dostosowanie ich do potrzeb użytkowników;


- do każdej ze stron łóżka powinien być zapewniony swobodny dostęp. Optymalne ustawienie łóżka to środek długości ściany. Łóżko dosuwamy wezgłowiem pod samą ścianę, pozostawiając z pozostałych trzech stron nieco miejsca na przejście, minimum 55 cm. Projektanci wnętrz polecają jednak, by w miarę możliwości zastosować odległość 80 cm – wówczas będzie zdecydowanie bardziej komfortowo.


Łóżko do zadań specjalnych


łożko z litego drewna


Zakup meble z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html


Do czego służy łóżko? - na takie pytanie pewnie każdy z nas pomyśli, że przecież do spania. To nie ulega wątpliwości, że mebel ten służyć ma komfortowemu i bezpiecznemu wypoczynkowi. Nie wystarczy jednak, że wybierzemy łóżko drewniane, by móc w pełni cieszyć się z dokonanego zakupu. Oprócz tego, że łóżko powinno być wykonane z drewna oraz że musi być w pełni ergonomiczne (ze stelażem i materacem wspierającymi kręgosłup i pozwalającymi utrzymać naturalną pozycję ciała w czasie snu), trzeba zwrócić uwagę na dobór łóżka o odpowiednich wymiarach. A odpowiednie wymiary łóżka to takie, które są dostosowane zarówno do potrzeb użytkujących je osób, jak i do wielkości pomieszczenia. Ponieważ na sypialnię bardzo często przeznacza się najmniejszy pokój w mieszkaniu, połączenie obu kwestii bywa niezwykle trudne. Jeśli boisz się, że nabywając łóżko o szerokości 140 lub 160, albo nawet 180 cm nie zmieścisz w sypialni już żadnych innych elementów wyposażenia, wybierz łóżko do zadań specjalnych, tzn. takie, które służyć będzie nie tylko do spania. Meble wielofunkcyjne są coraz popularniejsze, dlaczego by nie skorzystać z takiego rozwiązania w przypadku klasycznego łóżka drewnianego? Co musi mieć łóżko, by mogło pełnić więcej funkcji? To proste! Musi posiadać… szuflady. Jeśli wybierzemy łóżko z jedną szufladą, bez trudu schowamy do niej całą pościel. Warto jednak rozważyć zakup łóżka z dwiema szufladami: wtedy w jednej można przechowywać pościel, a w drugiej inne drobiazgi, np. książki albo zapasowe poszewki. A jeśli pościel nie będzie chowana tylko np. przykrywana narzutą, to i tak warto do niewielkiej sypialni wybrać łóżko z szufladami. Dodatkowe miejsce na rozmaite drobiazgi zawsze się przyda! Szuflady można dokupić do wielu modeli naszych łóżek, m.in. do łóżka bukowego Cleo IV, do sosnowych łóżek z serii Rustyk, do świerkowego łóżka Charlotte Mix. Łóżko z szufladami ma jeszcze jedną, bardzo praktyczną cechę: poza tym, że zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania różnych przedmiotów, mamy również zagwarantowane, że… pod łóżkiem nie będzie nam osiadać kurz.


Samo łóżko to za mało?


Jeśli nie potrafisz pomieścić swojego dobytku w ciasnej sypialni wyposażonej jedynie w łóżko z pojemnymi szufladami, możesz zastosować kilka dodatkowych tricków. Jeżeli dasz radę wygospodarować we wnętrzu jeszcze trochę przestrzeni, zamiast dwóch stolików nocnych i komody, zainwestuj lepiej w pojemną i stylową skrzynię drewnianą. Ta z kolekcji Rustyk jest naprawdę niezwykle pakowna, a do tego posiada bardzo solidną konstrukcję, więc jej blat z powodzeniem zastąpi dwie szafki nocne – jest w stanie udźwignąć nawet spory ciężar! W takiej dużej skrzyni z łatwością pomieścisz dodatkową pościel oraz inne dodatki tekstylne i nie tylko. Nie dasz rady wygospodarować wolnej przestrzeni na mebel na podłodze? Wykorzystaj ścianę! Nad wezgłowiem łóżka można ulokować półkę wykonaną z tego samego gatunku drewna, zyskując w ten sposób miejsce do odłożenia drobiazgów, które chcesz mieć zawsze pod ręką.


Aranżacja małej sypialni – o czym trzeba pamiętać?


meble z drewna


Zakup meble z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html


Nie zapominajmy, że kolorystyka ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób zostanie odebrane dane wnętrze. Jeśli Twoja sypialnia jest naprawdę malutka, wybierz łóżko z jasnego gatunku drewna, np. łóżko sosnowe lub łóżko świerkowe, albo model łóżka w wersji białej. Urzekła Cię nasza ciemnobrązowa kolekcja Rustyk? Również możesz takie łóżko wstawić do małej sypialni, pamiętaj tylko, by rozjaśnić wnętrze pościelą i wybrać jasne kolory na ściany i podłogi. Jeżeli pokój mimo to wyda się dość ciemny i przytłoczony charakterem wyjątkowego rustykalnego łóżka sosnowego, zawieś na ścianie lustro i postaraj się o odpowiednie sztuczne oświetlenie pomieszczenia. Możesz też zdecydować się na półprzeźroczyste zasłonki lub jasną roletę.