Jadalnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu i należy z dużą starannością przystąpić do jej zaaranżowania, nawet wtedy, gdy nie stanowi ona odrębnego pokoju, a jedynie kącik wygospodarowany w kuchni lub salonie. Od tego, jak będzie urządzona nasza jadalnia, zależy nastrój jaki będzie panować podczas spożywania wspólnych posiłków przy rodzinnym stole, a zatem również i rodzinne relacje i ogólna atmosfera panująca w domu. Warto zadbać o dobre samopoczucie – swoje, swoich bliskich i odwiedzających nas gości – kreując przestrzeń piękną, funkcjonalną, klimatyczną i niebanalną. Oto 5 sposobów na urządzenie stylowej jadalni!

1. Jadalnia rustykalna

Styl rustykalny niepodzielnie rządzi we wnętrzach, a że postrzegany jest jako styl bardzo naturalny, a zarazem przytulny, warto wprowadzić go również do jadalni. Taka jadalnia w stylu rustykalnym powinna być wyposażona w meble z litego drewna, zaprojektowane w tradycyjnej, prostej formie. Meble mogą być utrzymane w swym naturalnym wybarwieniu lub efektownie bielone, w taki sposób, by spod wierzchniej warstwy białej farby widoczna była barwa desek oraz ich struktura. W jadalni gromadzimy się z bliskimi nam osobami przy wspólnym stole. W rustykalnym wnętrzu stół ten powinien być prostokątny, duży i masywny. Ma udźwignąć ciężar potraw podawanych w gustownych glinianych i żeliwnych naczyniach oraz zapewnić miejsce przy stole wszystkim obecnym. Prosty, drewniany stół w surowej formie warto uzupełnić o równie proste taborety lub krzesła. Ściany w rustykalnej jadalni mogą być pokryte deskami, cegłą lub kamieniem, a podłoga powinna być drewniana. Do wyposażenia, poza wspomnianym stołem i krzesłami, warto dołączyć stylowy rustykalny kredens oraz masywną, pakowną komodę. Jeśli chodzi o oświetlenie jadalni, świetnym pomysłem będą żeliwne świeczniki, zarówno ścienne, jak i te do postawienia na stole. Dobrze będzie również wyglądać rustykalny drewniany żyrandol. Styl rustykalny nawiązuje do natury, dlatego w jadalni utrzymanej w takiej aranżacji nie może zabraknąć świeżych polnych kwiatów w wazonie oraz zielonych roślin doniczkowych. Naturalne powinny być również dodatki tekstylne: lniany bieżnik z pewnością będzie bardziej trafnym wyborem niż nowoczesny obrus syntetyczny! Warto pamiętać, że w stylu rustykalnym ogromną rolę odgrywają dodatki dekoracyjne. Trzeba zwrócić uwagę na to, by bibeloty, nadające wnętrzu odpowiednio przytulny klimat, były utrzymane w tym samym, starodawnym i naturalnym stylu. Dzięki temu uzyskamy efekt harmonijnego, dopracowanego wnętrza w doskonałym wydaniu!

meble drewniane do jadalni

2. Jadalnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski we wnętrzach to idealna propozycja dla wszystkich miłośników romantycznej atmosfery i swojskiej naturalności. To połączenie francuskiej wytworności z wiejską sielankowością doskonale pasuje do klimatycznej, nastrojowej jadalni. Jadalnia prowansalska w wielu kwestiach przypominać będzie pomieszczenie zaaranżowane w stylu rustykalnym, z tą różnicą, że więcej tu delikatności i zdobności. Do jadalni w stylu prowansalskim najlepiej wybrać białe meble drewniane. Doskonale sprawdzą się meble z drewna sosnowego lub meble mahoniowe. Powinny mieć stosunkowo prostą formę, jednak nie trzeba się tu bać gustownych ozdobników w postaci lekko wygiętych nóżek, dodających meblom wizualnej lekkości, czy subtelnych zdobień na frontach szafek. Elementy wyposażenia powinny być stare lub umiejętnie postarzone. Drewno, z którego wykonano stół, krzesła, kredens , witrynę i komodę, powinno być strukturyzowane, posiadać widoczne usłojenie, a wierzchnia warstwa lakieru może mieć stylowe przecierki i fragmentarycznie spękaną powierzchnię. Meblem, dla którego warto znaleźć miejsce w prowansalskiej jadalni, jest efektowna i stylowa konsola. Może służyć za ozdobę pomieszczenia lub za dodatkowy stolik, przy którym urządzimy np. bufet podczas domowego przyjęcia. Nad konsolą dobrze jest powiesić prowansalskie lustro w drewnianej, ozdobnej ramie – wizualnie powiększy pomieszczenie, rozjaśni je i stanowić będzie dodatkową piękną ozdobę. Stół w jadalni w stylu prowansalskim może być prosty i prostokątny, ale nie musi być tak masywny, jak w aranżacji rustykalnej. Jeśli nie mamy miejsca na klasyczny stół prostokątny, w tym wnętrzu z powodzeniem możemy wykorzystać okrągły stolik lub stół kwadratowy. Pamiętajmy, by ściany, tekstylia oraz dodatki dekoracyjne utrzymać w jasnej, pastelowej kolorystyce nawiązującej do sielskiej wsi francuskiej. Królować powinna biel (w różnych odcieniach), uzupełniona o pastelowy żółty, delikatną zieleń, zgaszony błękit, naturalne beże i kolor lawendowy.

meble z litego drewna

3. Nowoczesna jadalnia

W wielu mieszkaniach spotkamy nowoczesny wystrój wnętrz, w podobnym nurcie można więc zaaranżować także jadalnię, która w tym przypadku przeważnie stanowi wydzieloną część salonu. Tu należy postawić przede wszystkim na minimalizm i funkcjonalizm. Meble mogą być w całości wykonane z drewna, ale mogą również stanowić niebanalne połączenie drewna ze szkłem i/lub stalą chromowaną. Jeśli wybieramy elementy drewniane, szczególnie warte uwagi są meble do jadalni z drewna dębowego. Stół, krzesła i pozostałe meble powinny mieć prostą formę. Stosunkowo cienkie blaty, długie i wąskie nogi, szklane wstawki – to zabiegi mające wizualnie dodać wyposażeniu dynamicznego i nowoczesnego charakteru. Jadalnia w nowoczesnym wydaniu może być monochromatyczna, utrzymana w neutralnej kolorystyce, ale możemy też poszaleć z kolorami, decydując się na meble o soczystym, intensywnym wybarwieniu, albo na pojedynczy kolorowy mebel, który ożywi stonowane wnętrze i doda mu smaczku. Stół, krzesła i witryna to meble, które koniecznie muszą się znaleźć w nowoczesnej jadalni, ale jeśli dysponujemy sporą przestrzenią, warto rozważyć umieszczenie w jadalni funkcjonalnej komody.

meble z drewna

4. Jadalnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski znany jest przede wszystkim z trzech cech: praktyczności, minimalizmu i naturalności. Jadalnia jest przestrzenią, w której musimy się dobrze czuć, dlatego wygodne, funkcjonalne rozwiązania są tutaj mile widziane. Pomieszczenie w stylu skandynawskim będzie przestrzenią, w której wszystko ma swoje miejsce i w której obecność każdego przedmiotu jest dobrze umotywowana. Nowoczesna stylistyka wnętrza jest tutaj połączona z zamiłowaniem do tego, co naturalne. Neutralna kolorystyka, opierająca się przede wszystkim o różne odcienie bieli, uspokaja i odpręża, nastrajając domowników pozytywnie. Drewniane meble dodają przytulności i gwarantują bezawaryjne, wygodne użytkowanie. Styl skandynawski potrzebuje dużo naturalnego światła, warto wybrać go zatem wtedy, gdy nasza jadalnia jest przestronna i nasłoneczniona.

meble z litego drewna

5. Industrialna jadalnia

Choć wnętrza w stylu industrialnym w pierwszej chwili kojarzą się z chłodem i surowością, warto rozważyć urządzenie jadalni w tym nurcie, zwłaszcza, jeśli reszta mieszkania również została urządzona w myśl loftowych aranżacji. Dobór drewnianych mebli i odpowiedniego oświetlenia z pewnością ociepli wnętrze i sprawi, że nie będzie ono wydawać się aż tak surowe. W jadalni w stylu industrialnym świetnie sprawdzą się ściany betonowe, na powierzchni jednej z nich można wygospodarować przestrzeń pokrytą farbą tablicową – rodzinne notatki na ścianie będą przywoływać skojarzenia z miejskim graffiti. Jeśli obawiamy się, że betonowe ściany są zbyt zimne, ich chłód możemy przełamać decydując się na jedną ścianę (lub jej fragment) w czerwonej cegle. Zachowamy industrialny charakter wnętrza, jednocześnie wprowadzając trochę cieplejszej tonacji kolorystycznej. Jak w każdej jadalni, tak i w tej industrialnej najważniejszy jest stół. Tutaj powinniśmy wybrać stół drewniany, najlepiej z metalowymi nogami. Drewno, którego użyto do wykonania stołu, powinno być solidne i posiadać wyraźne usłojenie. Deski muszą być grube, masywne i nosić znamiona upływającego czasu. Jeśli nie przekonuje nas stół z drewna z odzysku, warto przemyśleć zakup postarzanego stołu ze specjalnie strukturyzowanym blatem. Jeśli jadalnia stanowi integralną część industrialnej kuchni, umowną granicą pomiędzy obiema strefami może być lada barowa – dodatkowa lub zamiast stołu. Przy niej koniecznie postawmy wysokie hokery barowe w industrialnym stylu. Powinny być albo w całości wykonane z postarzanego metalu, albo stanowić stylowe i niebanalne połączenie metalu i drewna. Ważne jest to, by wizualnie krzesła barowe przypominały meble ze starych zakładów przemysłowych. Niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie. Nad stołem, w centralnym miejscu, możemy zawiesić długą lampę z metalowym kloszem. Dodatkowe oświetlenie pomieszczenia mogą stanowić np. stylowe reflektory na specjalnych stojakach. W roli półek sprawdzą się stare drewniane skrzynki po owocach, a zamiast tradycyjnej drewnianej komody czy witryny na zastawę stołową, możemy wybrać dość zaskakujące, ale piękne i efektowne rozwiązanie: metalową szafkę imitującą wyposażenie szatni robotniczej. W industrialnej jadalni możemy, oczywiście, umieścić jakieś dekoracje, pamiętajmy tylko, że styl ten lubi praktyczny minimalizm i z doborem ozdób nie należy przesadzać. Idealne będą metalowe plakaty o tematyce kulinarnej, albo stylizowany zegar, jak te ze starych stacji kolejowych.