Olejowanie to jedna z najbardziej naturalnych, skutecznych i zbawiennych dla drewna metoda impregnowania mebli. Nic więc dziwnego, że – z całym szeregiem zalet – powróciła do łask. Jak jednak olejować meble, by robić to właściwie? Oto nasz krótki instruktaż krok po kroku!

Zanim zaczniesz – co to jest olejowanie mebli?

Konserwacja mebli drewnianych – i innych przedmiotów wykonanych z drewna – za pomocą oleju jest bardzo łatwa i wysoce skuteczna. Największą zaletą tej metody impregnowania drewna jest to, że preparat nie tworzy na meblu zewnętrznej warstwy ochronnej, lecz wnika głęboko w strukturę drewna, poprawiając jego ogólną kondycję i chroniąc je od środka. Bardzo istotną cechą tego typu konserwacji mebli jest fakt, iż powierzchnia drewna pozostaje niezmieniona, zachowując swój naturalny wygląd i matowe, aksamitne w dotyku wykończenie. Piękno drewnianych powierzchni zostaje podkreślone przez zastosowanie oleju, gdyż uwypukla się rysunek usłojenia, a barwa zostaje podkreślona. Jedynym skutkiem ubocznym olejowania mebli drewnianych jest to, że z upływem lat drewno będzie ciemnieć – jest to związane z naturalnym procesem starzenia i należy uznać taki stan rzeczy za uszlachetnienie wyglądu wiekowych mebli z drewna.

Olejowanie mebli krok po kroku

Krok 1 – wybierz właściwe preparaty.

Nie każdy wie, że preparaty do impregnacji mebli należy dobrać nie tylko pod względem zastosowanego materiału. Określenie posiadanego wyposażenia jako drewniane nie jest wystarczającym kryterium dla doboru środków konserwujących. Ogromne znaczenie ma to, z jakiego gatunku drewna wykonano mebel oraz w jakich warunkach jest używany. Zupełnie inaczej i przed innymi czynnikami będziemy chronić drewniane meble ogrodowe i szafki kuchenne z litego drewna. Do mebli z drewna, które nie są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników (duża wilgotność powietrza, kontakt z wodą, nagłe i znaczące zmiany temperatury, intensywna eksploatacja) wystarczające będą naturalne oleje roślinne, które na co dzień spotykamy w domowych pomieszczeniach kuchennych: olej rzepakowy, lniany czy kokosowy świetnie poradzą sobie z nasączeniem i ochroną drewnianych powierzchni. Meble narażone na wiele niekorzystnych czynników należy impregnować przy użyciu profesjonalnych preparatów, ale uwaga: zawsze trzeba przeczytać informacje na etykiecie produktu lub poprosić doświadczonego sprzedawcę o pomoc w doborze odpowiedniego impregnatu, ponieważ różne gatunki drewna wymagają różnego traktowania. Specjalistycznie oleje do mebli drewnianych stosowanych w kuchni, łazience lub w ogrodzie, często są wzbogacane o substancje przeciwgrzybicze, hamujące rozwój pleśni czy chroniące drewno przed różnymi insektami.

Krok 2 – oczyść powierzchnię drewna.

olejowanie mebli drewnianych

Aby cały proces olejowania mebli przebiegał prawidłowo, a preparat miał szansę wniknąć w głęboką strukturę drewna, trzeba odpowiednio przygotować meble do impregnacji. Jeśli mebel jest leciwy i w przeszłości stosowano jakieś metody konserwacji, ale chcemy go teraz odświeżyć i dobrze zabezpieczyć olejem na dalsze lata użytkowania, należy za pomocą papieru ściernego przeszlifować całą powierzchnię drewnianą, pozbywając się w ten sposób resztek impregnatu. Nowe meble nabyte w stanie surowym, tzn. nie pokryte żadną powłoką ochronną, również należy przeszlifować – nie po to, by usunąć z nich np. resztki starego lakieru, ale po to, by otworzyć pory drewna i ułatwić przenikanie oleju do wnętrza mebla. Po zeszlifowaniu powierzchni drewna, należy za pomocą delikatnie zwilżonej, miękkiej ściereczki dokładnie usunąć pył i inne zanieczyszczenia. Ten etap olejowania mebli należy zakończyć dokładnym wysuszeniem mebla.

Krok 3 – nanieś olej na drewniane powierzchnie.

olejowanie drewna

Samo nakładanie oleju na drewnianą powierzchnię jest niezwykle prostą i przyjemną czynnością. Wystarczy zaopatrzyć się w czystą i odpowiednio miękką ściereczkę lub w szeroki pędzel z miękkiego włosia. Preparat należy nakładać wzdłuż usłojenia. Trzeba pamiętać by olej nakładać na drewno „z zapasem” - tzn. musi go być nieco więcej niż nam się wydaje, że drewno go przyjmuje. Chodzi o to, że nadmiar oleju z powierzchni desek „spływa” do wnętrza drewna. Jeśli nałożymy zbyt cieniutką warstewkę, preparat nie będzie mieć szansy na dotarcie do wszystkich wewnętrznych warstw drewnianego mebla. Po nałożeniu oleju należy odczekać godzinę – w tym czasie specyfik dotrze już do struktury głębokiej. Za pomocą papierowego ręcznika należy delikatnie usunąć nadmiar preparatu z powierzchni mebla.

Krok 4 – nałóż drugą warstwę oleju… albo osiem!


olejowanie mebli z drewna

Zwykle pojedyncza warstwa oleju to zdecydowanie za mało, by w pełni zabezpieczyć drewniany mebel. Dlatego w dalszym procesie olejowania mebli krok po kroku, należy nałożyć kolejną warstwę oleju, a później znów odczekać godzinę. 2-3 warstwy oleju to wystarczająca ochrona mebli do sypialni i mebli do salonu. Meble kuchenne, łazienkowe oraz meble drewniane ogrodowe lub na taras należy zaimpregnować większą ilością oleju, najczęściej potrzebne jest od 6 do 8 warstw preparatu. Prace nad olejowaniem mebli mogą więc nieco się przeciągnąć, stając się czynnością żmudną i monotonną, ale jest to wysiłek, który z pewnością się opłaci, bo tak zabezpieczone powierzchnie drewniane pozostaną niewzruszone na działanie niekorzystnych warunków otoczenia oraz dzielnie zniosą intensywną eksploatację.

Krok 5 – pamiętaj o konserwacji.

Decydując się na impregnowanie mebli olejem trzeba mieć świadomość, że konserwacja drewna nie jest procesem jednorazowym. Raz na jakiś czas należy powtórzyć wszystkie czynności związane z olejowaniem mebli – większości wyposażenia wystarczy olejowanie raz do roku, a jeśli meble przebywają w niekorzystnych dla drewna warunkach oraz są w ciągłym, intensywnym użyciu, olej należy nakładać co 4-6 miesięcy.