Nie każdy jest alfą i omegą. Nie każdy musi znać się na wszystkiZakup mebli przez internetm. My znamy się na meblach oraz obróbce drewna i chcemy choć trochę podzielić się z wami naszą wiedzą.  Jest wiele powodów i wiele różnic pomiędzy naszymi meblami i innych producentów.  Nie raz pewnie zastanawiacie się jak to jest, iż teoretycznie taki sam mebel może mieć tak różną cenę. Oczywiście zgodzimy się iż każdy producent czy sprzedawca sam określa poziom cenowy ale w większości przypadków na cenę składa się wiele aspektów.
Chcemy więc pokazać ci na co zwrócić uwagę przy ocenie czy  wyborze mebli.

JAKOŚĆ i WYKONANIE

Jeśli masz możliwość upewnij się czy mebel na który zwróciłeś uwagę jest dobrze wykonany.  Wiele firm ( szczególnie tych internetowych ) sprzedaje w zasadzie wizerunek a nie meble. Nie daj się na to nabrać. Nie kupuj zdjęcia a produkt.

DREWNO

Podstawową sprawą jest czy drewno jest faktycznie drewnem czy może jest to płyta  fornirowana.
Zobacz  czy drewno z którego jest wykonany mebel jest dobrej jakości. Nie posiada wad w postaci  wylotowych sęków, miejsc żywicznych, pozostałości kory, dziur po robakach itp. Zobacz jego usłojenie, kolor poszczególnych elementów.
Nasze meble jaki i wielu innych dobrych producentów wykonane są z dobrej jakości materiału nie posiadają wad wymienionych wyżej jak również flekowania czy łezek maskujących wady drewna.

Szlifowanie mebliSZLIFOWANIE

Zwróć uwagę  na wszelkie frezy połączenia, obrzeża czy zagłębienia i sprawdź czy w tych miejscach elementy są tak samo gładkie jak na powierzchniach płaskich.  Wiele firm po wyfrezowaniu, np. frontów czy fazowania, w żaden sposób  ich nie szlifuje.  Po naniesieniu lakieru powstaje sztywna chropowata powierzchnia nie przyjemna w dotyku.
Nasze meble nie posiadają takiej wady gdyż staramy się dotrzeć do każdego nawet najmniejszego zakamarka mebla aby jego elementy były wystarczająco gładkie.
Każdy element jest sprawdzany kilkukrotnie co zapobiega wypuszczenie z produkcji mebla niedoszlifowanego.

GRUBOŚĆ ELEMENTÓW I ICH WYKONANIE

Kolejną ważną i podstawową sprawą przy ocenie mebli jest grubość elementów z jakich został on wykonany. Bardzo dużo firm „oszukuje”  nasze oko przyciągając efektem wizualnym a pozostawiając aspekt trwałości i masywności. Dobry, solidny produkt musi mieć „masę” czyli odpowiednią grubość elementów która jest nie bez znaczenia podczas codziennego użytkowania mebli. Wiele firm produkujących podobne meble do naszych, oszczędzając, stosuje zdecydowanie cieńsze elementy.
Dla przykładu  kolekcje podobne do naszej Frezji wykonywane są z elementów o grubości;
 blaty czy boki 16 mm. Fronty 16 lub 14 mm a boki czy tyły szuflad tylko 12 mm.
Mebel wykonany z takich elementów na pierwszy rzut oka może niewiele różni od naszego, kosztuje może i mniej ale jego żywotność i solidność pozostawia wiele do życzenia.
My postawiliśmy na trwałość, dlatego też nasze meble są zdecydowanie masywniejsze a przykładowe kolekcje mają elementy o grubości :
Marika -   boki, blaty - 40 mm.  Fronty, boki i tyły szuflad 20 mmGrubość drewna
Junior - elementy łóżka 26 mm.  elementy komody,szafy  20 mm.
Rustyk- boki, blaty, korpusy 26 mm, fronty i boki szuflad 20 mm
Mexico - blaty 26 mm. boki 20 mm fronty 26 mm kantówka 40mm
a pozostałe elementy 20 mm
Oglądając meble należy też zwrócić uwagę czy element  teoretycznie grube mają faktycznie taką grubość czy może jest to tylko „doklejka” od frontu która daje tylko złudzenie iż mebel jest masywny.
Wiele firm szukając dodatkowych  oszczędności stosuje w swoich produktach wiele elementów  wadliwych i niskiej jakości. Spotkaliśmy już meble których elementy na dna komód były wykonane tylko z przedniej listwy i np. po 10 cm z bocznych stron a cały środek był pusty i nieobrobiony a każda listwa innej długości. Nagminnym jest również stosowanie do wewnętrznej  części szaf czy komód lub na dna takich mebli elementów które „nie wyszły z grubości”.  Element taki może zawierać w ogóle nie heblowane czy nie wyszlifowane części takiego elementu.  Jest to nagminna praktyka wielu tanich producentów.

AKCESORIA, OKUCIAElementy montażowe do mebli drewnianych

Następnym krokiem podczas oględzin mebli jest zwrócenie uwagi na okucia, zawiasy, prowadnice itp. Nasza firma stosuje okucia tylko dobrych i sprawdzonych firm takich jak Hettich, Hafele czy Blum . Nie oszczędzamy na marnej jakości prowadnicach czy zawiasach które w bardzo krótkim czasie ulegają uszkodzeniu.

MALOWANIE i KOLORY

Malowanie mebliNa rynku jest bardzo dużo firm sprzedających meble z drewna. Większość tych mebli to meble lakierowane i to na bazie lakierów i bejc rozpuszczalnikowych. Stawiając takie meble w naszych domach musimy mieć świadomość, że przez długi czas wdychamy to co ulatnia się z tego lakieru a nie jest to bez znaczenia dla naszego zdrowia.
Do zabezpieczenia naszych mebli stosujemy głównie woski i oleje pochodzenia roślinnego. Taki sposób konserwacji drewna jest przyjazny środowisku  a przede wszystkim  człowiekowi.  Biorąc pod uwagę fakt stosowania oleju i wosku pochodzenia naturalnego oraz wyeliminowania z całego procesu technologicznego szkodliwych substancji, nasze meble mają miano EKOLOGICZNYCH.
Kolejnym atutem naszych mebli jest to że jako jedna z niewielu firm produkujących meble, malujemy nie tylko elementy widoczne, zewnętrzne ale również to czego nie widać, szuflady wewnątrz, spody a nawet tyły mebli.
Mamy nadzieję, iż ów poradnik choć w części mógł zobrazować państwu na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli drewnianych.
Zachęcamy do zakupów mebli z drewna gdyż są naturalne i ponadczasowe.