Są takie wnętrza, które zachwycają innością a swoim designem zdecydowanie odbiegają od popularnych aranżacji – na takie miano zasługują wnętrza urządzone w stylu shabby chic. I choć z pozoru meble w tym stylu porównywane są do mebli prowansalskich to jednak meble shabby chic wyglądają jakby nikt nie dbał o nie przez wiele długich lat – właśnie w tym tkwi ich piękno.

Charakterystyka mebli shabby chic

Styl shabby chic (czyt. szabi szik) został zapoczątkowany i rozpowszechniony w latach 80. przez projektantkę Rachel Ashwell, która pokazała jak stylowo może wyglądać wnętrze wykorzystując do tego celu stare, mocno zniszczone meble lub te celowo postarzone. Zwrot shabby chic w wolnym tłumaczeniu możemy określić jako stary, postarzany szyk i takie właśnie są meble w tym stylu.

Meble shabby chic

Meble shabby chic koniecznie powinny zostać wykonane z drewna, nie ma tu mowy o wykorzystaniu innego materiału zastępczego. Aby uzyskać odpowiedni efekt, powierzchnia mebla drewnianego shabby chic powinna zostać pomalowana kilkoma warstwami farby w taki sposób, aby przez następną warstwę prześwitywała poprzednia, często każda warstwa wybarwiana jest w innym kolorze. Dzięki takiemu wykończeniu drewniana komoda, stolik kawowy czy narożna konsola wygląda, jakby została pomalowana niedbale, niedokładnie a kolejne warstwy lakieru sprawiają efekt łuszczącej się politury. Można powiedzieć, że im bardziej mebel wygląda na stary i zniszczony tym lepiej. Charakterystyczne są tu liczne przecierki, obtarcia, spękania oraz niedomalowania mebla z drewna. Dla mebli shabby chic zarezerwowane są kolory pastelowe, jasne nieco rozmyte: dominują biele, beże, błękity, żółcie, charakterystyczny jest również odcień bladoróżowy.

Wnętrza urządzone w tym celowo „niedbałym” stylu są bardzo kobiece, zwłaszcza te, które wykorzystują meble z domieszką koloru różowego. Panie domu najczęściej aranżują w stylu shabby chic sypialnie, kuchnie oraz salony i choć z pozoru styl ten wydaje się łatwym w projektowaniu przestrzeni to z artykułami shabby chic należy zachować pewien umiar, aby najzwyczajniej w świecie nie przesadzić. Najlepszy efekt uzyskuje się poprzez zestawienie nowych mebli z meblami i dekoracjami postarzonymi. Meble shabby chic cechuje nie tylko sposób wykończenia, charakterystyczna jest również sama bryła – dekoracyjne zdobienia i cokoły, zaokrąglane, esowate nogi oraz zdobne, ludwikowskie akcenty, to wszystko wyróżnia meble shabby.

Wnętrze w stylu shabby chic

Romantyczne i kobiece dodatki to podstawa we wnętrzu shabby chic. Romantyzm tej aranżacji polega na wykorzystaniu kwiatowych motywów w postaci pościeli, zasłon, obrusów, pledów czy poduszek, najczęściej są to kwiaty w odcieniu różu. Nieodzownym elementem są wszelkiego rodzaju kobiece koronki, falbanki oraz hafty. Styl shabby chic wywodzi i łączy się ze stylem prowansalskim, dlatego też mile widziane są wszelkiego rodzaju dekoracje z motywem lawendy oraz w pastelowym odcieniu fioletu np. w postaci ozdobnych doniczek, lampek, wazonów oraz aromatycznej, świeżej lawendy. Wspólnym elementem wszystkich wnętrz w tym stylu jest również kolor ścian, dozwolone są wszystkie odcienie bieli oraz bardzo jasne, rozmyte pastelowe kolory.

W sypialni urządzonej w stylu shabby chic nie może zabraknąć drewnianej toaletki z dekoracyjnym lustrem. Natomiast rama łóżka sypialnianego idealnie będzie się prezentować jeżeli będzie wykonana z litego, postarzonego drewna, świetnie sprawdzi się także metalowa rama łóżka z widocznymi obiciami i przecierkami. W kobiecej sypialni urządzonej w stylu shabby chic często spotkać można również łóżka z baldachimem, oczywiście w kwiatowe motywy. W stylowej kuchni nie może natomiast zabraknąć drewnianego kredensu, za szybami którego można swobodnie wyeksponować porcelanową zastawę, najlepiej tą ręcznie malowaną. Bardzo ważnym meblem z drewna, który jest nieodzownym elementem wystroju ale i podstawą każdej jadalni czy kuchni– jest stół. Styl shabby chic odwołuje się również do stylu rustykalnego, bowiem sposób wykończenia oraz materiał z jakiego produkowane są meble nawiązuje także do stylizacji rustykalnych. Na rodzinne biesiadowanie doskonale sprawdzi się stół z masywnym drewnianym blatem. Aranżacja wnętrza w tym stylu nie obejdzie się też bez mniejszych i bardziej poręcznych stolików, konsol czy roboczych blatów. Na szczególną uwagę zasługują również drewniane krzesła, kwiatowe obicia foteli i sof oraz stylowe podnóżki i pufy, których w tym charakterze wnętrza nie powinno zabraknąć.

Jeżeli mamy nieco czasu i kreatywności to z łatwością wykonamy meble shabby chic w zaciszu własnego domu, a do tego celu możemy użyć starych mebli po dziadkach, z antykwariatu czy też z pchlego targu. Meble te, w kilku krokach można samodzielnie odnowić i nadać im charakter rustykalny lub wykorzystać posiadane już meble, które umiejętnie postarzymy. Nieważne jednak na jaki styl się zdecydujemy, ważne jest, aby własne wnętrze zaprojektować i urządzić w taki sposób, by móc się w nim swobodnie zrelaksować i odpocząć. 

Meble shabby chicMeble shabby chicMeble shabby chicMeble drewniane shabby chicMeble shabby chicLustro w stylu shabby chicŁóżko w stylu shabby chic