Różne meble – różne wymagania

Współczesne meble ogrodowe mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Najpopularniejsze są oczywiście drewniane meble ogrodowe, ale dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy ogrodów cieszą się także meble z wikliny i rattanu, a także meble metalowe, plastikowe oraz łączące w sobie kilka różnych tworzyw. W zależności od typu mebli ogrodowych, różne są wymogi, dotyczące ich pielęgnacji i odświeżania. Jedna zasada jest jednak niezmienna: wszystkie meble do ogrodu należy odpowiednio zabezpieczyć na sezon jesienno-zimowy oraz odpowiednio oczyścić i przygotować na sezon wiosenno-letni. Nawet najtrwalsze i najpiękniejsze meble, pozostawione samym sobie, bez odpowiedniej pielęgnacji, szybko staną się brzydkim wyposażeniem, które skutecznie popsuje efekt najpiękniejszego ogrodu.

Styl we wnętrzach ogrodowych

Zanim przysRattanowe meble ogrodowetąpimy do renowacji mebli ogrodowych, warto zastanowić się, jaki styl ogrodu chcemy zachować. Mogłoby się wydawać, że aranżacja dotyczy wyłącznie wnętrz mieszkalnych, wewnątrz domu, tak naprawdę jednak, ogród również można zaprojektować w wybranym stylu. Jeśli marzy nam się romantyczny, pełen kwiatów i delikatności zakątek, warto zdecydować się na meble w stylu prowansalskim, czyli białe meble: czasami wystarczy pokryć odpowiednią farbą już posiadane ławeczki i stoliki. Najpopularniejsze obecnie ogrody w stylu rustykalnym, wyrażające miłość do natury i sielskiej swobody, to idealne rozwiązanie, by ustawić w ogródku drewniane meble rustykalne. Rustykalna ławka drewniana może posiadać efektowne spękania i przetarcia, które uzyskać możemy, nabywając odpowiednie preparaty. Oprócz doboru preparatów, za pomocą których odświeżymy i zaimpregnujemy nasze meble ogrodowe, trzeba również wybrać tekstylia ogrodowe: ogród w stylu nowoczesnym to idealne miejsce dla jednokolorowych poduszek w intensywnej barwie, natomiast przestrzeń ogrodową w stylu shabby chic świetnie uzupełnią tkaniny w motywy kwiatowe, naturalne, lniane poszewki, czy ozdobne poduszki, wykończone efektowną koronką.

Czyścimy meble ogrodowe

Pierwszy etap odświeżania mebli ogrodowych, to ich dokładne wyczyszczenie. Większość z nas zabezpiecza meble na czas zimowy, okrywając je specjalną folią i przechowując w garażu, czy pomieszczeniu gospodarczym. Po kilku miesiącach nieużywania, meble będą zakurzone, a dodatkowo – mogą nosić wyraźne ślady użytkowania, ponieważ przez cały poprzedni sezon ogrodowy były wystawione na działanie wielu różnych czynników: szkodliwego promieniowania UV, wilgoci, wiatru, wysokich i niskich temperatur. Drewniane ławy, plastikowe krzesła ogrodowe, leżaki z wikliny oraz nowoczesne meble z aluminium bez trudu wyczyścimy przy pomocy ciepłej wody i odrobiny mydła lub innego delikatnego środka myjącego. Nieco więcej zachodu wymagają meble żeliwne, które należy wyczyścić, używając specjalnej drucianej szczotki. Zadanie to będzie dość pracochłonne, zwłaszcza, że żeliwne meble do ogrodu zwykle posiadają misterne, ażurowe wzory. Tekstylne dekoracje mebli ogrodowych można wyprać w pralce albo wyczyścić za pomocą preparatów, dostępnych na rynku, są to różnego rodzaju spraye i pianki, służące do prania „na sucho”.

Konieczna impregnacja

Drewniane meble ogrodowe prezentują się naprawdę wyjątkowo, ale też wymagają szczególnej troski, by – wystawione na niekorzystne warunki atmosferyczne – nie utraciły swojego naturalnego piękna. Meble, wykonane z rodzimych gatunków drzew, jak sosna, świerk, buk, czy dąb, należy regularnie, co 2-3 sezony, szlifować (by pozbyć się resztek starej warstwy ochronnej), malować impregnatem chroniącym przed trudnymi warunkami zewnętrznymi, a następnie pokryć specjalnym lakierem zabezpieczającym lub lakierobejcą. Meble ogrodowe z drewna egzotycznego są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i wystarczy je regularnie olejować specjalnym olejem do drewna tekowego – nawet kilka razy w sezonie. Pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji nie tylko tych mebli, które w całości wykonane są z drewna, ale również tych, które składają się z kilku różnych surowców: wówczas poszczególne elementy należy czyścić i pielęgnować zgodnie z zasadami, dotyczącymi danego materiału.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Decydując się na odświeżenie mebli ogrodowych, możemy pozwolić sobie na odrobinę fantazji lub istne szaleństwo. Kolory, struktury, ozdobne okucia, czy modne przecierki – wszystko to odmieni wygląd naszych mebli ogrodowych, które być może, po kilku latach użytkowania, zaczynają nam się nieco nudzić. Jedna rzecz, o której koniecznie trzeba pamiętać, to kwestia doboru odpowiednich preparatów: farb, wosków, lakierów, które przeznaczone są do stosowania na zewnątrz. Wybierając dobre jakościowo środki do odświeżania mebli ogrodowych gwarantujemy sobie doskonały wygląd ogrodowych ławek, stolików, krzeseł i leżaków.