Miłośnicy wyjątkowych, oryginalnych i modnych wnętrz wychodzą czasem z błędnego założenia, że meble drewniane pasują jedynie do sypialni klasycznej i poszukują alternatywy dla wnętrza nowoczesnego lub retro. Tak naprawdę jednak meble z drewna sprawdzą się w każdej sypialni, wystarczy tylko dobrać odpowiedni gatunek drewna, styl wykonania mebli, ich kolorystykę i dodatki pasujące do określonej aranżacji. Oto przykłady trzech sypialni w trzech różnych stylach, a do każdej z nich idealnym wyposażeniem są drewniane meble!

meble do sypialni

Sypialnia nowoczesna – modny minimalizm i funkcjonalność mebli drewnianych

Sypialnia w stylu nowoczesnym może być urządzona zgodnie z założeniami kilku odmiennych nurtów. Cechą wspólną takich sypialni jest jednak minimalizm – w pomieszczeniu powinno znaleźć się jak najmniej mebli, a więc muszą to być meble w pełni funkcjonalne, takie, które będą odpowiadać potrzebom domowników.

Obecnie najpopularniejsze wyposażenie do nowoczesnej sypialni to meble z drewna dębowego. Drewno to odznacza się ponadprzeciętną wytrzymałością, ale jednocześnie jest też bardzo twarde, a przez to – trudne w obróbce. Dębowe łóżko i szafa raczej nie będą posiadać wymyślnych dekorów i ażurowych wzorów. Proste, eleganckie wzornictwo doskonale wpisuje się w zasadę minimalizmu. Dzięki temu, że meble dębowe są tak wytrzymałe, można w procesie produkcji mebli pozwolić sobie na stosunkowo filigranowe formy, które nadają pomieszczeniu lekkości i dynamiczności.

Drugą odnogą nurtu nowoczesnego jest sypialnia w stylu skandynawskim. Tu, co prawda, jednym z głównych założeń jest wykorzystanie naturalnych materiałów – a zatem także mebli drewnianych – ale prosta forma mebli, ich modułowy charakter, zastosowane wewnątrz sprytne mechanizmy, praktyczność wyposażenia i neutralna, a zarazem szalenie modna obecnie biel to cechy, pozwalające uznać ten styl za propozycję jak najbardziej odpowiednią do nowoczesnego wnętrza. Pojemna biała komoda z głębokimi szufladami, prosty biały stolik nocny z dodatkową półeczką i wygodne białe łóżko drewniane to wymarzone wyposażenie do skandynawskiej sypialni. Warto wybrać meble do sypialni wykonane z drewna sosnowego lub mahoniowego. Jeśli aranżację sypialni uzupełnimy o typowe dla nowoczesnych wnętrz skandynawskich wzory i kolory, jak kontrastowe zygzaki albo różnej wielkości trójkąty w pastelowych barwach lub postawimy na połączenie bieli z równie klasyczną czernią, zyskamy modną przestrzeń, nowoczesną i niebanalną.

meble rustykalne

Sypialnia bliska naturze – rustykalne meble drewniane

Nurtem w aranżacji wnętrz, który cieszy się wciąż rosnącą popularnością, jest nurt naturalny, ekologiczny. W zakresie tego dość szerokiego pojęcia znajdziemy zarówno styl rustykalny, inspirowany sielskością wolnej od cywilizacji wsi, jak i typową sypialnię w stylu eko, urządzoną w sposób jak najbardziej naturalny – począwszy od doboru kolorystyki, poprzez naturalne surowce i tkaniny, na żywej roślinności i świetle słonecznym kończąc. W takiej aranżacji sprawdzą się przede wszystkim meble wykonane z rodzimych gatunków drewna. Meble drewniane w sypialni naturalnej będą więc zrobione z drewna sosnowego, dębowego lub bukowego. Charakterystyczne cechy wyposażenia to wyraźnie widoczne usłojenie, naturalna kolorystyka drewna, nierówne krawędzie i pewna wizualna toporność łóżka, szafy czy stolika nocnego. Meble do sypialni w aranżacji eko pokryte są naturalnymi olejami lub woskami na bazie naturalnych składników, nie posiadają zbędnych ozdobników, a ich nadrzędne cechy to silna inspiracja światem przyrody oraz praktyczna prostota. Niewątpliwą zaletą mebli drewnianych w tego typu aranżacji jest fakt, iż wizualnie ocieplają one wnętrze, dodając mu przytulności. To bardzo istotne w sytuacji, gdy decydujemy się na klasyczne dla tego nurtu rozwiązania i ściany wykańczamy w cegle lub kamieniu.

meble drewniane

Sypialnia romantyczna – bielone meble z litego drewna

Jeśli komuś przyjdzie ochota na wprowadzenie odrobiny romantycznej atmosfery do mieszkania, to najczęściej wybór pada na sypialnię. Tę przestrzeń bardzo łatwo jest zaaranżować w romantycznym, sielskim stylu. Podstawę stanowią dekoracyjne, pełne uroku białe meble drewniane. Można iść w nieco bardziej elegancką i wytworną stronę romantyzmu, urządzając sypialnię w stylu prowansalskim, albo wprowadzić atmosferę tajemniczości, wybierając stylizację shabby chic, wykorzystującą stare, nieco zużyte meble (lub meble stylizowane na antyki) i sporo pięknych bibelotów. W obu przypadkach bielone meble z litego drewna należy połączyć z tkaninami z motywami roślinnymi (w shabby chic będą to przede wszystkim róże, w stylu prowansalskim – lawenda oraz winorośle) i pastelową kolorystyką (dla sypialni schabby chic odpowiednie kolory to pastelowy błękit, róż, mięta, beż, krem, a dla sypialni prowansalskiej właściwą kolorystyką będą barwy: lawendowa, słoneczna żółta, pastelowa zielona i błękitna). W romantycznej sypialni pojawiają się dodatkowe meble drewniane, uzupełniające podstawowe wyposażenie, czyli toaletka z lustrem, stylowa konsola i ewentualnie drewniana skrzynia czy kufer na zapasową bieliznę lub w roli pojemnika na pościel. Sypialnia w stylu romantycznym jest postrzegana jako pomieszczenie typowo kobiece, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w tym pełnym intymności, delikatności i piękna stylu zaaranżować sypialnię małżeńską.