Urządzenie pokoju dla dziecka to spore wyzwanie. Trzeba jednocześnie sprostać oczekiwaniom malucha, zaspokoić jego potrzeby lokalowe i stworzyć miejsce sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi. Należy także wybrać takie wyposażenie dziecięcego pokoju, którego użytkowanie zapewni dziecku bezpieczeństwo i komfort. No i warto postawić na drewniane meble wysokiej jakości, takie, które okażą się dobrą inwestycją na długie lata intensywnego użytkowania. Wybór mebli do pokoju dziecka powinien być przemyślany na kilku płaszczyznach. Jakich? O tym poniżej!

1. Funkcjonalizm

W pokoju dziecka szczególnie ważne jest to, aby meble były dostosowane do małego użytkownika pod każdym względem. Oznacza to, że szafy dziecięce muszą mieć takie wymiary, by kilkuletni malec mógł ćwiczyć swoją samodzielność, swobodnie dosięgając do schowanych w meblu części garderoby czy do innych przedmiotów. Drewniane półki w dziecięcym pokoju muszą mieć odpowiednią powierzchnię, tak, by pomieściły się na nich książki i zabawki.

Biurko dziecięce ma gwarantować wygodną pozycję podczas nauki i zabawy, ta sama zasada obowiązuje przy wyborze krzesła dla dziecka. Praktyczna skrzynia na zabawki z jednej strony umożliwi maluchowi szybki dostęp do ulubionych pluszaków i gier, z drugiej strony stanie się także świetnym wyposażeniem, ułatwiającym utrzymanie porządku w pokoju. Pamiętajmy, że oprócz tego, iż meble dla dziecka mają być dostosowane do potrzeb użytkownika, całe wyposażenie musi też być dobrane odpowiednio do wieku dziecka. Kilkulatkowi wystarczy nieduży stolik, przy którym będzie mógł rysować, starsze dziecko potrzebuje biurka lub większego stołu do odrabiania lekcji. Zanim wybierzemy  meble dziecięce, bo zachwycą nas swoim wyglądem i ceną, upewnijmy się, że nasza pociecha potrzebuje właśnie takich, a nie innych, elementów wyposażenia do swojego pokoju.

meble drewniane, meble dziecięce

2. Bezpieczeństwo

Choć nie każde dziecko jest tak żywiołowe i pełne energii, by wspinać się po meblach i urządzać sobie w swoim pokoju bieg z przeszkodami, to jednak bezpieczeństwo zawsze powinno być nadrzędnym kryterium przy wyborze wyposażenia do pokoju dziecka. I to bezpieczeństwo w szerokim rozumieniu tego pojęcia. Po pierwsze, warto wybierać meble do pokoju dziecka wykonane z drewna, solidne i trwałe, takie, które bez problemu zniosą codzienną eksploatację, spore obciążenie, szalone zabawy. Przy młodszych dzieciach zwróćmy uwagę na to, by meble nie miały ostrych kantów, wystających rogów, drzwiczek, które można gwałtownie zatrzasnąć, przy okazji przytrzaskując sobie palec… Dla starszych dzieci i nastolatków kryteria wyboru mogą być nieco łagodniejsze, ale warto zwrócić uwagę na jakość wykonania mebli. Chodzi o to, by np. regał na książki nie miał niedbale wykonanych mocowań półek, które mogłyby nie wytrzymać ciężaru księgozbioru, albo żeby solidne drewniane łóżko nie miało w zestawie lichego stelaża, mogącego zarwać się pod ciężarem większego dziecka. Jeśli wybieramy dla dzieci łóżka antresola, albo wstawiamy łóżka piętrowe dla rodzeństwa, koniecznie upewnijmy się, że mebel posiada odpowiednie zabezpieczenia, jak barierka na górnym łóżku oraz bezpieczne stopnie (bądź szczeble drabinki), ułatwiające dziecku wygodne wchodzenie i schodzenie z łóżka.

meble drewniane, meble dziecięce

Kwestię bezpieczeństwa należy rozpatrywać na jeszcze jednej płaszczyźnie. Dziecko – niezależnie od wieku – spędza w swoim pokoju naprawdę dużo czasu. Warto więc, aby jego otoczenie było w pełni naturalne i przyjazne człowiekowi. Tu po raz kolejny okazuje się, że najlepsze meble do pokoju dziecka to meble drewniane. Ale sam fakt, że meble wykonane są z drewna sosnowego czy dębowego jeszcze nie przesądza o bezpieczeństwie użytkowania. Równie istotne jest bowiem to, czy lakiery i woski, użyte do zabezpieczenia powierzchni mebla lub do nadania mu koloru, są naturalne. Wybierajmy meble dziecięce pokryte ekologicznymi barwnikami i impregnatami, bo zyskujemy wówczas pewność, że nasza pociecha nie ma w swoim pokoju kontaktu z uwalniającymi się z wyposażenia toksynami. Jest to bardzo ważne przy dziecku w każdym wieku, a szczególnie istotne przy najmłodszych dzieciach. Dlaczego? Cóż, roczny maluch, wypróbowujący swoje nowe ząbki na barierce łóżeczka niemowlęcego czy blacie stolika to widok, który nikogo nie dziwi. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy chcielibyśmy aby nasze małe dziecko obgryzało meble, pokryte szkodliwymi substancjami…?

3. Oryginalność

Nie oszukujmy się, meble dziecięce muszą być fajne! Młodsze dzieci, kilkuletnie, muszą mieć meble sprzyjające rozwojowi kreatywności, dające szerokie możliwości aranżacyjne – jak na przykład łóżko na antresoli, które dzięki odpowiednim tekstylnym dodatkom można zamienić w zamek księżniczki albo w statek piratów. Dzieci w okresie dorastania potrzebują z kolei mebli, dzięki którym ich pokój będzie mógł stać się modną przestrzenią, miejscem do wyrażenia własnego ja w każdy możliwy sposób. Wybierajmy więc dla naszych pociech nie tylko meble praktyczne, pojemne, solidne i gwarantujące bezpieczeństwo. Postawmy na egzemplarze piękne, niebanalne, pomysłowe i oryginalne. meble drewniane, meble dziecięce

W pokoju nastolatka mogą stanąć białe meble, które świetnie komponują się z czernią lub głębokim granatem (wersja chłopięca), albo z romantycznymi wzorami kwiatowymi i zwiewnym tiulem (wersja dziewczęca). Dla maluszka można wybrać kolorowe meble dziecięce w pastelowych barwach lub w soczystych kolorach – takie meble z łatwością wpasują się w klimat bajkowego świata w pokoju dziecka. Miejmy na uwadze istotne kryteria doboru mebli dziecięcych, ale jednocześnie nie zapominajmy, że pokój dziecka staje się dla pociechy swoistą twierdzą, miejscem zabawy, wypoczynku i nauki i pokój ten należy urządzić tak, by efekt wizualny był zgodny z gustem dziecka i aby dziecko dobrze się w nim czuło.