Dziecko to największy skarb dla rodziców. Stając się rodzicami, pragniemy dla naszych dzieci wszystkiego, co najlepsze. Z ogromnym zaangażowaniem wybieramy elementy niemowlęcej wyprawki, dużą uwagę zwracając przede wszystkim na urządzenie pokoju lub kącika dla naszego maluszka. Ze względu na to, że w pierwszych miesiącach życia dziecko głównie śpi, młodym rodzicom bardzo zależy na znalezieniu odpowiedniego łóżeczka niemowlęcego. Co to jednak oznacza, że łóżeczko jest odpowiednie? Czym kierować się przy wyborze?


kołyska dla dzieci


Pierwsze łóżeczko dziecka to mebel, z którego maluszek będzie korzystać minimum przez pierwszy rok swojego życia, a prawdopodobnie – przez pierwsze dwa lata. Musi to być zatem łóżko nie tylko piękne, ale i bezpieczne oraz dostosowane do zmieniających się potrzeb rosnącej pociechy. Oto lista najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając łóżeczka dla maluchów:


1. Bezpieczeństwo


Zapewnienie bezpieczeństwa małej, bezbronnej istocie, jaką jest niemowlę, to jedno z nadrzędnych zadań każdego rodzica. Wybierając łóżeczko niemowlęce, musimy zdecydować się na takie, które zagwarantuje bezpieczeństwo naszego maluszka nawet wtedy, gdy nie czuwamy nad pociechą. Wysokość poziomu materaca musi mieć możliwość regulacji, tak, by można ją było dostosować do ruchliwości dziecka i do etapu jego rozwoju fizycznego. Łóżeczka dla niemowląt powinny być pozbawione ostrych krawędzi i wystających elementów. Szczebelki łóżeczka muszą być rozmieszczone w taki sposób, by odległość między nimi nie umożliwiała wypadnięcia dziecka z łóżeczka i nie stwarzała ryzyka zaklinowania się rączki czy nóżki maluszka. Powinny mieć także okrągły kształt. Wszystkie meble dziecięce, nie tylko łóżeczka, muszą być wykonane z naturalnych, nietoksycznych materiałów, które nie uczulają i nie wywołują podrażnień skóry. Zwracajmy uwagę na to, czy dane łóżeczko niemowlęce posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.


2. Praktyczność


Gdy dziecko jest malutkie i niezbyt ruchliwe, za to niezwykle często woła płaczem swoich opiekunów, możliwość umieszczenia materaca wysoko jest wybawieniem dla kręgosłupów rodziców. W takim ustawieniu materaca mamy bardzo szybki dostęp do dziecka, co niejednokrotnie ułatwia opiekę nad nim. Jednak w miarę upływu czasu, gdy maluszek rośnie i nabiera coraz większe umiejętności poruszania się i przemieszczania, wysokie ułożenie materaca staje się dla dziecka niebezpieczeństwem. Z tego powodu warto wybierać łóżeczka dla maluchów, w których istnieje możliwość regulacji wysokości materaca. W odniesieniu do etapów rozwoju fizycznego dziecka w przedziale wiekowym 0-2 lata, najkorzystniejszą i najwygodniejszą dla rodziców opcją jest łóżeczko niemowlęce z trzema poziomami ułożenia materaca. Warto zadbać także o to, by łóżeczko dziecięce miało możliwość wyjęcia pojedynczych szczebelków – będzie to świetny wstęp do samodzielności dla dziecka, gdy opanuje ono umiejętność wchodzenia do łóżka i wychodzenia z niego.


meble z drewna

3. Uniwersalność i ponadczasowość


Wyobraźmy sobie, że czekamy na pierwsze, upragnione dziecko. Znamy już płeć maluszka, więc większość wyposażenia wybieramy w dziewczęcym (róż) lub chłopięcym (błękit) kolorze. W przypadku mebli warto postawić na wyposażenie bardziej uniwersalne, utrzymane w naturalnym wybarwieniu drewna lub w kolorze białym. Dlaczego? Dlatego, że solidne, wielofunkcyjne meble drewniane dla dzieci z powodzeniem posłużą więcej niż jednemu maluszkowi. A co, jeśli za kilka lat doczekamy się maluszka o odmiennej płci? Albo gdy będziemy chcieli oddać łóżeczko młodszemu kuzynostwu naszego dziecka? Uniwersalna kolorystyka i klasyczna linia mebli dziecięcych pozwoli w pełni wykorzystać trwałość i potencjał drewnianego wyposażenia pokoju dziecięcego.


4. Solidność wykonania i wysoka jakość


Łóżeczko niemowlęce, w którym wciąż coś odpada, trzeszczy i się psuje to zdecydowanie zły wybór, choćby przez wzgląd na bezpieczeństwo małego użytkownika (patrz punkt 1). Trzeba pamiętać o tym, że im starsze dziecko, tym intensywniej eksploatowane będzie jego łóżko. Wybierzmy sprzęt, który zagwarantuje nam trwałość i stabilność, bez względu na okoliczności.


5. Dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb dziecka


Mebel, który „rośnie” z dzieckiem, da maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Łóżeczko, w którym malec spędza pierwsze lata życia, staje się wyposażeniem, do którego dziecko jest już przyzwyczajone i przywiązane. Okres drugiego roku życia jest czasem dość burzliwym, zwłaszcza pod kątem dziecięcych emocji (chodzi o słynny „bunt” dwulatka). Jest to często moment, w którym rodzice decydują się na oddelegowanie dziecka ze swojej sypialni do własnego pokoju. Już sam fakt zmiany „terenu”, na którym dziecko spędza noc, może być źródłem ogromnego stresu dla pociechy. Dlatego wyposażenie samodzielnego pokoju dziecka w meble, które pociecha doskonale zna, zwiększy poczucie bezpieczeństwa i uczyni tę zmianę mniej złowrogą w oczach maluszka. Jak jednak pozostać przy dotychczasowym wyposażeniu, skoro dziecko wyrasta już z typowo niemowlęcego łóżeczka? Wybierając meble dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, by łóżeczko niemowlęce miało opcję przekształcenia w tradycyjne łóżko dziecięce lub w inny element wyposażenia pokoju dziecięcego, np. w stylową ławkę. Dla rodziców dodatkową korzyścią będzie oszczędność, bo inwestycja w meble, które „rosną” wraz z dzieckiem to jednorazowy wydatek na długie lata!