Kuchnia drewniana – jesteśmy na tak!

Drewno do kuchni? Jak najbardziej! Już nasze prababcie wiedziały, co dobre i meble z litego drewna zdobiły ich kuchnie. Dziś do łask wracają drewniane kredensy i witryny z danych czasów, ale również nowoczesne meble kuchenne wytwarzane są z drewna. Oto kilka istotnych argumentów świadczących o tym, że kuchnia w drewnie to świetny pomysł!

Drewniane szafki kuchenne to wyposażenie na lata

stylowe meble do kuchni

Wyobrażenie o tym, że drewniane powierzchnie są delikatne i łatwo je uszkodzić, jest zupełnie błędne. Jeśli wybierzemy meble z litego drewna i będziemy o nie dbać we właściwy sposób, to inwestując w drewniane szafki kuchenne, nabędziemy wyposażenie na długie lata. Zanim jednak zdecydujemy się na kuchnię w drewnie, koniecznie zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, koniecznie należy upewnić się, czy upatrzony zestaw szafek jest dedykowany do tego pomieszczenia. Dlaczego to takie istotne? Choć meble kuchenne i meble do salonu mogą być wykonane z tych samych gatunków drewna, to jednak szafki, stoły i blaty przeznaczone do użytku kuchennego muszą być zdecydowanie inaczej wykończone. Chodzi przede wszystkim o sposób impregnacji drewna, szafki kuchenne muszą być dobrze zabezpieczone przed działaniem wody. Odpowiednio gruba wierzchnia warstwa zabezpieczająca ograniczy także możliwość mechanicznego uszkodzenia mebli kuchennych. Kuchnia w drewnie występuje w wielu różnych wydaniach, tak pod względem gatunku drewna (najpopularniejsze są kuchnie sosnowe oraz meble kuchenne z drewna dębowego), jak i pod względem stylistyki oraz kolorystyki mebli. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie meble najlepiej wybrać i czy po kilku latach nie zapragniemy zmiany, dobrą decyzją będą klasyczne meble z drewna, które z łatwością dopasujemy do każdej aranżacji kuchni.

Drewno w kuchni? Tak, dla każdego stylu!

Drewno przeżywa swój renesans, jest doceniane przez architektów wnętrz, jak i przez właścicieli domów i mieszkań i występuje naprawdę w wielu różnych wersjach, dzięki czemu z łatwością wprowadzimy drewno do kuchni, bez względu na to, w jakiej stylistyce zdecydujemy się urządzić to pomieszczenie. Pierwsze style, jakie przychodzą na myśl, gdy myślimy o kuchni w drewnie, to kuchnia w stylu rustykalnym, kuchnia prowansalska, styl eko i wnętrze w aranżacji klasycznej. Ale tak naprawdę nie ma stylu, do którego nie pasowałyby drewniane szafki kuchenne. W industrialnej aranżacji można postawić na masywne, wyraźnie postarzane szafki z drewna z recyklingu oraz na drewniany stół z metalowymi nogami i okuciami. W kuchni skandynawskiej doskonale sprawdzą się białe meble sosnowe o prostej formie i funkcjonalnych rozwiązaniach. Nowoczesna kuchnia to miejsce idealne dla mebli drewnianych o intensywnym wybarwieniu, albo też – dla minimalistycznych w formie mebli dębowych w naturalnej kolorystyce. Pamiętajmy, że aranżacja kuchni to nie tylko meble: one stanowią tło dla dalszej aranżacji, więc efekt końcowy w dużym stopniu zależy od wybranych dodatków, takich jak tkaniny, pojemniki na żywność, zastawa stołowa, oświetlenie i drobne dekoracje. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór kolorystyki.

białe meble

Kuchnia w drewnie – nie tylko meble kuchenne

Często mówiąc o kuchni w drewnie, skupiamy się wyłącznie na meblach drewnianych, a to duży błąd. Dlaczego? Dlatego, że drewniane szafki do kuchni warto uzupełnić innym, korespondującym z tym tworzywem elementem wystroju. Coraz częściej do kuchni wkracza drewniana podłoga, bardzo dobrym i interesującym wizualnie pomysłem są drewniane panele ścienne, układane zamiast płytek w pasie ściany tuż za blatem roboczym. Dobrym pomysłem jest również solidny, dębowy blat kuchenny. Poza szafkami kuchennymi, warto wybrać także stół z drewna i drewniane krzesła, taborety lub hokery. Jak widać – możliwości na wprowadzenie drewna do kuchni jest naprawdę sporo! Możemy poszaleć, wybierając większość kuchennego wyposażenia w drewnie, lub wprowadzić jeden czy dwa pomysły, tworząc z elementów drewnianych jedynie urozmaicający wnętrze akcent.

Przytulna, rodzinna atmosfera

Kuchnia w drewnie to nie tylko rozwiązanie solidne, modne, trwałe i piękne. Równie istotne – jeśli nie ważniejsze! - jest to, że drewniane elementy wyposażenia wprowadzają do wnętrza ciepły, przytulny nastrój. Kuchnia w wielu domach stanowi wyjątkowe pomieszczenie, miejsce, w którym udaje się zgromadzić wszystkich domowników przy wspólnym stole, porozmawiać, spędzić miło czas w rodzinnym gronie… Warto ułatwić sobie uzyskanie radosnej atmosfery, podkreślając ciepło ogniska domowego wizualnie, właśnie za pomocą drewna. W pięknie urządzonej kuchni, w której każdy czuje się swobodnie, łatwiej zadbać o pielęgnowanie nadrzędnych wartości, takich jak rodzina, przyjaźń, bliskość. Nie wierzysz? Spróbuj!