Pokój osoby starszej powinien być wygodny i funkcjonalny, ale równie ważne jest by był bardzo ładny i przytulny. Kolor ścian powinien być jasny, warto wybierać wszelkie słoneczne odcienie. Na tym tle doskonale będą wyglądać zdrowe i solidne meble drewniane. Można wybierać wśród różnych propozycji, są meble proste, o ascetycznym wyglądzie, ale i takie bogato zdobione, np. w ludowym stylu. Ważne, by w pokoju seniora znalazły się wygodne krzesła tapicerowane, fotel, drewniane biurko i oczywiście łóżko, przykryte miękką narzutą i udekorowane poduszkami.

Seniorzy muszą bardzo dbać o wzrok, trzeba zatem pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Oprócz głównego źródła światła, czyli lampy pod sufitem, w pokoju powinna się znaleźć lampa stojąca, która oświetli potrzebny do czytania fotel lub krzesła tapicerowane, lampka nocna na drewnianej szafce przy łóżku, a także lampa na biurko.

meble drewniane, krzesło tapicerowane

Planując wygodną kuchnię dla seniora zadbajmy o odpowiednią wysokość zabudowy. Ze wszystkich blatów powinno się móc korzystać w pozycji siedzącej. Wszystkie ich krawędzie mebli powinny być zaokrąglone. Pod blatem roboczym powinna być wolna przestrzeń, tak aby bez problemu zmieściło się tam krzesło. Pamiętajmy również o tym, że wysoko umieszczone, trudno dostępne szafki będą dla seniora nieprzydatne.

Czasami wystarczy nawet niewielka modyfikacja w organizacji wnętrza, by mieszkanie dla osoby starszej stało się bardziej funkcjonalne. Rozwój technologii udostępnia dziś wiele udogodnień, które ułatwią wszelkie życiowe czynności, takie jak poruszanie się, korzystanie z łazienki, gotowanie i sprzątanie. Niezwykle istotną sprawą w pokoju osoby starszej jest to , by zachować duże odległości między meblami. Niskie, okrągłe drewniane stoliki są bezpieczniejsze dla osób starszych niż te z kantami - nie będzie dochodziło do urazów. Komody z drewna i półki, można na stałe przymocować do ściany, wtedy będą stabilne przy opieraniu się o nie. Ważnymi meblami dla starszej osoby są szafki z drewna, w których może schować wszystkie pamiątki, albumy ze zdjęciami i listy, które były zbierane przez wiele lat. By pomieścić wszystkie te przedmioty potrzeba kilku solidnych drewnianych półek i regałów.

W pokoju starszej osoby szczególną uwagę trzeba zwrócić na fotele i kanapy. Wielu seniorów posiada meble skrajnie niedostosowane do swoich potrzeb. Zbyt miękkie, niskie i głębokie sprzęty, w których siedząc się „zapada” nie są dobre - mogą przysporzyć wielu trudności podczas wstawania. Trzeba je wymienić na krzesła tapicerowane, wyposażone w stabilne i stosunkowo twarde siedziska. Dobrym pomysłem są także fotele i sofy z wysokimi siedziskami, z możliwością regulacji podłokietników i zagłówka.

Pamiętajmy, by w sypialni seniora było dobre i wygodne drewniane łóżko. Istotna jest jego wysokość - powinna sięgać poziomu kolan, materac powinien być dość twardy. Obok łóżka można postawić krzesła tapicerowane, z których łatwo się wstaje. Dobrze jest, jeśli drewniane łóżko wyposażone jest w regulowany stelaż, który pozwoli unieść głowę lub nogi. Pamiętajmy, żeby w pobliżu łóżka przymocować dywany do podłogi specjalną taśmą, unikniemy w ten sposób wielu niebezpiecznych poślizgnięć. Idealnym rozwiązaniem jest wykładzina ułożona w całym pomieszczeniu. Jeśli senior korzysta z chodzika lub wózka można tu położyć tylko twardą z krótkim włosiem. Przygotowując mieszkanie dla seniora warto przyjrzeć się podłodze w całym domu. Należy usunąć wszystkie, nawet niewielkie różnice poziomów, nie zostawiajmy też progów.