Komody nowoczesne i klasyczne

Komoda to mebel, który przez stulecia wpisał się na stałe w domowe wyposażenie. Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez pojemnej, praktycznej komody w sypialni, przedpokoju albo salonie. Niektórzy potrafią znaleźć dla niej miejsce nawet w łazience, kuchni albo jadalni! No tak, tylko czy ten klasyczny, tradycyjny mebel będzie pasować do wnętrz nowoczesnych…?

Komoda niejedno ma imię

Gdy słyszymy komoda, w naszej wyobraźni pojawia się drewniany mebel o prostej budowie, wyposażony w głębokie szuflady. Mając w głowie takie właśnie wyobrażenie tego tradycyjnego mebla, możemy się bardzo zdziwić, przeglądając ofertę sklepów meblowych. Dlaczego? Dlatego, że producenci mebli starają się dopasować ponadczasowy, wyjątkowo funkcjonalny mebel do wymogów współczesności. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszyscy urządzają mieszkanie w duchu klimatów retro czy w aranżacji klasycznej. Jeśli decydujemy się na nowocześnie zaaranżowane pomieszczenia, musimy poszukać mebli, które będą w sposób harmonijny takie wnętrza uzupełniać. Nowoczesne komody przyjmują przeróżną formę, są wąskie lub szerokie, wysokie lub niskie, złożone z samych szuflad, całkowicie szuflad pozbawione, albo „mieszane” - z szufladami, ale wzbogacone o dodatkowe odkryte półeczki lub szafki z drzwiczkami. Drzwiczki w nowoczesnej komodzie mogą być przeszklone, albo całkowicie zabudowane. Wśród nowoczesnych komód drewnianych najpopularniejsze są komody dębowe, utrzymane w prostej, minimalistycznej stylistyce lub białe komody z drewna mahoniowego, wyposażone w dodatkowe, stylowe kosze wiklinowe lub rattanowe, które doskonale wpisują się w aranżacje skandynawskie.

Jaka komoda będzie lepsza: nowoczesna czy klasyczna?

Na to pytanie niezwykle trudno jest odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Wybierając komodę należy dopasować ją odpowiednio do:

- indywidualnych potrzeb;

- indywidualnych upodobań;

- roli pomieszczenia, w którym ma stanąć;

- stylu pomieszczenia, w którym ma stanąć;

- specyfiki pomieszczenia, w którym ma stanąć (jego wielkość, ustawność itp.);

- naszych możliwości finansowych;

- naszych planów na przyszłość, dotyczących ewentualnych remontów, zmian aranżacji.

Wiedząc, jakiego dokładnie mebla poszukujemy, jak duży ma być, co chcemy w nim przechowywać i w jakim pomieszczeniu ma stanąć, jesteśmy w stanie określić specyfikę poszukiwanej komody i skonfrontować ją z zaletami i wadami poszczególnych typów komód. A jakie te wady i zalety są? Oto one!

 

meble z litego drewna

Komody nowoczesne – zalety i wady

Wśród zalet nowoczesnych komód drewnianych z pewnością możemy wymienić:

- minimalistyczną formę, odpowiadającą koncepcji współczesnych wnętrz

- zwiększoną funkcjonalność, dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań

- modułowość, pozwalającą na dowolne zestawienie różnych mebli w pobliżu siebie, swobodę w tworzeniu układu meblościanki, łatwość w rozbudowaniu systemu przechowywania (możliwość ustawienia dwóch komód obok siebie w taki

sposób, że wyglądają jak jeden mebel)

- oszczędność miejsca w pomieszczeniu – komody w stylu nowoczesnym bardzo często pozbawione są uchwytów lub

posiadają uchwyty wpuszczone w drzwiczki szafek lub w szuflady, dzięki temu mebel jest prostą bryłą, nie posiadającą wystających elementów – jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku niedużych pomieszczeń, jak sypialnia czy przedpokój, w których każdy centymetr jest na wagę złota

- możliwość łatwego dopasowania mebla do zróżnicowanej stylistyki i/lub kolorystyki dodatków – prosta, minimalistyczna forma nowoczesnych komód pozwala na dowolne zaaranżowanie przestrzeni. Bez względu na to, czy zdecydujemy się ożywić wnętrze, dodając elementy w soczystej barwie, czy zechcemy utrzymać wnętrze w monochromatycznej stylizacji, nowoczesna komoda będzie się prezentować wspaniale i stanowić będzie świetne tło dla aranżacji.

No dobrze, a czy komoda w stylu nowoczesnym może mieć jakieś wady? Z pewnością jest mniej uniwersalna niż komody klasyczne, nie będzie dobrze wyglądać w każdym wnętrzu. Jeśli w przyszłości zechcemy zmienić aranżację pomieszczenia np. sięgając do stylistyki retro, to taka nowoczesna komoda do niczego nam się nie przyda. Niektórzy zarzucają też nowoczesnym meblom bezpłciowość, chłód, katalogowy charakter pozbawiony domowego ciepła – trudno jest jednak uznać to za wadę, ponieważ doznania w tym względzie bywają bardzo subiektywne, są też w dużej mierze uzależnione od otoczenia, w jakim znajduje się komoda, czyli od odbioru całego wnętrza.

 

białe meble

Komody klasyczne – zalety i wady

Jeśli chodzi o zalety komód klasycznych, to również jest ich całkiem sporo. Najważniejsze z nich poniżej:

- uniwersalność – tradycyjne komody są z pewnością bardziej uniwersalne od tych nowoczesnych. Jeśli są to typowe, klasyczne komody drewniane, wyposażone w rząd prostych szuflad, bardzo łatwo jest dostosować je do dowolnej aranżacji, nawet tej nowoczesnej! Odpowiednio przygotowana komoda klasyczna będzie dobrze wyglądać w każdym wnętrzu;

- praktyczność – klasyczne komody to meble, które od setek lat goszczą w domach prywatnych. Oznacza to, że stanowią rozwiązanie, które po prostu się sprawdza. Pojemne szuflady

zawsze się przydadzą, można z ich pomocą posegregować bieliznę, zapasową pościel, obrusy, ręczniki, buty, ubranka dziecięce, dokumenty, czy co nam jeszcze przyjdzie do głowy;

- klimat – klasycznej komodzie z litego drewna nie da się odmówić uroku. Ten mebel zawsze ma w sobie „to coś”, przyciąga spojrzenia, upiększa wnętrze, wprowadza do niego niepowtarzalną atmosferę. Bez względu na to, czy będzie to klasyczna komoda sosnowa, czy tradycyjny mebel z drewna dębowego, na pewno jest to mebel z duszą, stanowiący silny element aranżacji.

A wady? No cóż, to kwestia bardzo indywidualna. Są osoby, które powiedzą, że klasyczne komody to coś, co już było i zdążyło nam się znudzić. Są też tacy, którzy powiedzą, że komoda tradycyjna jest za duża albo za mała – wszystko to jest kwestią gustu.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy do domowych wnętrz komody nowoczesne czy komody klasyczne, pamiętajmy, by nabyć meble z litego drewna, wykonane z dbałością, solidne i niezawodne. Wtedy na pewno będziemy zadowoleni z nabytku i nie będzie dla nas miało większego znaczenia, w jakiej stylistyce utrzymany jest mebel. Bo wszystkie drewniane meble są piękne i wyjątkowe, a wszystkie komody są praktyczne, wygodne w użytkowaniu i niezastąpione!