Od wieków meble drewniane są częścią wyposażenia ludzkich domostw. Skrzynie, kufry, szafy i łóżka wykonywane przed wiekami niewiele różnią się od współczesnych mebli drewnianych. Co sprawia, że wciąż warto po nie sięgnąć i wyposażyć swoje mieszkanie lub pensjonat? Dlaczego nowoczesne materiały, choć trochę tańsze, nie mogą równać się z meblami drewnianymi? No i czy meble drewniane pasują do nowoczesnych aranżacji? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.

Zalety mebli drewnianych

Branża meblarska w ostatnich kilkunastu latach przeżywa fascynację nowoczesnymi materiałami. Chodzi głównie o płyty drewnopochodne, które coraz bardziej przypominają naturalne drewno. Wykonywane są w sporej części z drewna, a dzięki skomplikowanym procesom produkcyjnym nabierają wyglądu desek. Część z nich ma zachowany naturalny deseń, a dodatkowe warstwy w postaci folii nadają elementom strukturę. Jednak wszystkie te materiały są inspirowane drewnem i mają za zadanie możliwie najbardziej się upodobnić do tego materiału.

Mimo usilnych prób i starań, meble drewniane ciągle są niedoścignionym wzorem. Drewno wykorzystywane do ich produkcji na cechy, które trudno osiągnąć płytom drewnopochodnym. Przede wszystkim chodzi tu o estetykę i trwałość. To w tych dziedzinach meble drewniane od wieków dominują nad wszystkimi innymi materiałami.

Komoda drewniana sosnowa

Więcej mebli z kolekcji Rustyk znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/drewniana-komoda-sosnowa-rustyk-3-9.html

Sam deseń drewna jest tak ciekawy i niepowtarzalny, że nie da się go w żaden sposób odtworzyć. Płyty meblowe często mają naniesiony wzór słoi i przebarwień odtworzony z drewna, jednak widoczna jest jego powtarzalność. Naturalne meble nawet wykonywane w ten sam sposób zawsze różnią się od siebie odcieniem i kolorystyką, a także wzorem, co nadaje im oryginalności. Czasem do produkcji płyt wykorzystywane są cienkie warstwy forniru z naturalnego drewna, które tworzą zewnętrzną warstwę płyt. W tym przypadku jednak brakuje drugiej cechy - trwałości.

Żadna z płyt drewnopodobnych nie może pochwalić się taką odpornością na uszkodzenia mechaniczne jak naturalne drewno. Warstwowa jednolita struktura doskonale znosi przeciążenia wynikające z umieszczenia na meblu sporego ciężaru. Także w przypadku zarysowania czy pęknięcia, zniszczenie nie będzie postępowało. Dobrze zabezpieczone meble są też odporne na wilgoć. Taki zbiór cech sprawia, że meble drewniane mogą zachować funkcjonalność przez dziesiątki lat.

Klasyczne meble drewniane w nowoczesnych aranżacjach

Nie jest prawdą, że meble drewniane pasują tylko do wnętrz rustykalnych, inspirowanych wiejskimi domostwami czy aranżacji prowansalskich pochodzących z wiejskich terenów południowej Francji. Klasyczne meble, takie jak można znaleźć w kolekcji Sara, świetnie do nich pasują, jednak nie obawiaj się eksperymentów. Meble mają uniwersalny wygląd, klasyczne bryły i ciepłą kolorystykę. Te cechy pożądane są także w wielu nowoczesnych aranżacjach.

Mogą Cię zainteresować


Naturalne elementy to jedna z cech charakterystycznych wnętrz skandynawskich. To wraz z nimi do naszych domów wkroczyła moda na naturalne barwy. Tu szczególnie ceniony będzie nieregularny deseń drewna. Sporo osób doceni także jasnobrązowy kolor, który stanie się dekoracją na tle jednolitych szarych i białych ścian. Poza aranżacjami skandynawskimi proste bryły mebli z naturalnego drewna cenione są także w aranżacjach industrialnych. Do takich wnętrz pasują także żeliwne uchwyty pomalowane na czarno, które znajdują się w szufladach i skrzydłach drzwi. Niewielka ilość dodatków z żeliwa, stali lub szkła podkreślą nowoczesną aranżację.

Jak dobierać dodatki do mebli drewnianych?

Klasyczne meble drewniane, takie jak znajdują się w kolekcji Sara, nie emanują różnorodną kolorystyką czy dodatkowymi zdobieniami. Mają jednolity kolor z przebarwieniami i proste brył. Takie zestawienie stanowi znakomite tło dla mocnych i odważnych dodatków. To właśnie one nadadzą ostatecznego charakteru wnętrzu. Co ciekawe, wymieniając jedynie dodatki i nie ruszając mebli, możesz z łatwością zmienić stylistykę wnętrza.

Komoda drewniana Sara 1

Więcej mebli z kolekcji Sara znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/sara.html

Do mebli możesz dobrać dodatki w postaci elementów wyposażenia, takich jak zastawa kuchenna, czy ażurowy obrus. Stanowią też znakomite tło dla akcesoriów typowo dekoracyjnych. Nowoczesny zegar, szklany flakon z kwiatami czy porcelanowa figurka. Nie musisz martwić się o zestawienie kolorystyczne, ponieważ barwy mebli drewnianych z reguły są bardzo uniwersalne. Daje Ci to ogromne możliwości, nawet jeśli lubisz mocne kolory i nietypowe kształty dekoracji.

Odśwież wnętrze, by było zawsze modne

Meble drewniane, z uwagi na swoją trwałość, mogą gościć w Twoim domu przez dekady. Jednak nie oznacza to, że jesteś skazany na tą samą aranżację przez wiele lat. Czasem zakup jednego mebla lub kompletu w nowoczesnej stylistyce może zmienić charakter pomieszczenie. Jednocześnie nie narazi Cię na duże koszty, które musiałbyś ponieść w czasie wymiany całego wyposażenia. Co zrobić ze starymi meblami, które nie są już potrzebne? Jeśli są w dobrym stanie, z łatwością je sprzedasz. Wielu ludzi skupuje meble drewniane, odnawia je i nadaje im drugiego życia.