Łazienka jest jednym z pomieszczeń w mieszkaniu, które niezależnie od wielkości zazwyczaj i tak jest za małe. Wybór mebli do tego pomieszczenia powinien być poparty przede wszystkim ich funkcjonalnością i trwałością. Dopiero w następnej kolejności warto zwrócić uwagę na wygląd całej kompozycji i dopasowanie wybranych modeli do pozostałych elementów pomieszczenia. W jaki sposób zatem dobrać meble do łazienki?

Najważniejsze cechy mebli łazienkowych

Już na wstępie poruszony został temat najważniejszych cech, jakie powinny mieć meble łazienkowe. Niezwykle ważną cechą jest ich funkcjonalność. Meble nie powinny zajmować wiele przestrzeni, a jednocześnie dawać sporo możliwości do przechowywania produktów higienicznych czy kosmetyków. Warto też wybrać wyroby, które nie mają zbyt wielu wystających elementów, ponieważ w ciasnym pomieszczeniu mogłyby one stać się przyczyną kontuzji.

Przy okazji należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych wyrobów wewnątrz łazienki. Meble ustawione zbyt blisko siebie mogą być powodem utraty funkcjonalności całego pomieszczenia. Dlatego przed zakupem i zamówieniem mebli, warto dobrze pomierzyć całe pomieszczenie, a także zadbać o odpowiednie odległości od toalety, umywalki, czy wejścia do pomieszczenia. W tym celu można rozrysować na kartce rzut pomieszczenia albo skorzystać z dostępnych programów, często darmowych.

Charakterystycznym zagrożeniem dla mebli, jakie widoczne jest w łazience, staje się wilgoć. Sięgając po wyroby przeznaczone do wyposażenia łazienki, warto zwrócić uwagę, czy każda część tego produktu jest zabezpieczona przed wilgocią. Z uwagi na możliwe uderzenia, czy upadki ciężkich przedmiotów i sprzętów AGD, wyposażenie powinno być też trwałe na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej sięgnąć po meble drewniane, które nawet po pęknięciu i zarysowaniu w łatwy sposób można zabezpieczyć, a w razie potrzeby także odnowić kolejną warstwą lakieru.

Jak wybrać podstawowe meble łazienkowe?

Najważniejszymi elementami w łazience są urządzenia sanitarne, jednak bez odpowiednio dobranych mebli całe pomieszczenie straciłoby funkcjonalność. Dlatego niezależnie od wielkości i wystroju łazienki powinno się w niej znaleźć kilka niezbędnych wyrobów.

Jedną z najbardziej istotnych części łazienki jest umywalka, dlatego znajdująca się pod nią szafka pojawia się w większości pomieszczeń o tym charakterze. To w niej chowane są codzienne kosmetyki i środki czystości. Dobrze jest, jeśli szafka wraz z umywalką tworzą komplet. To umożliwi stworzenie jednolitej kompozycji, a także dokładne dopasowanie do siebie wymiarów obu elementów.

W każdej łazience znajdziemy także szafkę w formie słupka, w której magazynowane są mniej używane kosmetyki, suszarki, ręczniki czy bielizna. Wolnostojąca szafka może być całkowicie zabudowana albo przeszklona, co bardziej pasuje do lekkich stylizacji. Zmusza też do utrzymywania porządku na widocznych półkach i szafkach.

Szukając podstawowych mebli do łazienki, nie można ominąć kolekcji Charlotte New. Znajdują się w niej meble świerkowe, które wykonane zostały z najwyższą starannością i z wysokiej jakości materiałów. Na uwagę zasługuje kilka propozycji szafek wyposażonych w jedną lub dwie umywalki. W tej serii produktów można znaleźć także pionowe szafki przeszklone w różnych wymiarach.

Przy okazji opisywania kolekcji, warto wspomnieć też o kolorystyce mebli łazienkowych. W uniwersalnych wnętrzach sięgamy po meble jasne, często białe. Jeśli jednak wyposażenie łazienki będą stanowiły płytki drewnopodobne, można dobrać do nich meble w tym samym stylu. Kolekcja Charlotte New daje nam możliwość wyboru koloru mebli. W zależności od potrzeb naszego pomieszczenia możemy zachować naturalny wygląd drewna albo wybrać meble pokryte białym lakierem.

Dodatkowe funkcjonalne meble do łazienki

Poza podstawowymi meblami, jakie mieszczą się w każdej łazience, niektóre pomieszczenia będziemy chcieli dodatkowo urządzić meblami o nieco bardziej uniwersalnym charakterze. Dotyczy to zwłaszcza nieco większych pomieszczeń, najczęściej będących częścią restauracji, czy pensjonatu. Wówczas możemy sobie pozwolić na dobór innych mebli.

Najczęściej dodatkowymi elementami wyposażenia będą niewielkie stoliki, czy konsole. Mogą stanowić miejsce na dekoracje albo bukiety z kwiatami, które są cechą przede wszystkim aranżacji prowansalskich. Dobrze będzie, jeśli takie meble zostaną wyposażone w szuflady, które mogą mieścić potrzebne w łazience środki kosmetyczne.

Ciekawe propozycje wspomnianych wyrobów znajdziemy w serii Margot. Wśród wielu propozycji mebli do wyposażenia całego mieszkania, możemy wybrać także funkcjonalne stoliki, które znajdą zastosowanie w łazience. Te wyroby dostępne są w wielu wariantach, od najprostszych stolików, po rozbudowane konsole. Jednocześnie możemy sięgnąć po jeden z kilku wariantów kolorystycznych i tym samym dopasować meble do barwy pomieszczenia.