Wraz z pojawieniem się mody na duże, otwarte przestrzenie we wnętrzach, przyszedł czas na kreatywne oddzielanie poszczególnych stref od siebie. Potrzebujesz wydzielić kawałek salonu, by stworzyć tam kącik jadalniany? A może zastanawiasz się, jak symbolicznie zaznaczyć granicę między kuchnią a jadalnią? Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz oddzielić od siebie części jednego pomieszczenia, jednocześnie nie zaburzając wrażenia przestronności i nie psując aranżacji!


Oddzielenie przestrzeni we wnętrzu – całkowite, czy częściowe?


Można, oczywiście, oddzielić skutecznie dwa fragmenty pomieszczenia, stawiając między nimi ściankę działową. Pytanie brzmi: po co to robić? Takie rozwiązanie wydaje się mieć więcej wad niż zalet. W ten sposób ograniczamy przestrzeń, (zwykle) zamykamy dostęp światła do jednego z uzyskanych pomieszczeń i rezygnujemy z ułatwionej komunikacji między domownikami przebywającymi w różnych strefach. Jedynym plusem odseparowania fragmentu dużego pomieszczenia jest uzyskana prywatność, jednak częściowe wydzielenie przestrzeni również może nam tę prywatność zagwarantować, a przy tym nie wiąże się z pozostałymi minusami charakterystycznymi dla ścianki działowej. Element oddzielający przestrzeń we wnętrzu może stać się dodatkową ozdobą pomieszczenia, miejscem do przechowywania różnych przedmiotów – jest więc nie tylko separatorem, ale i meblem wielofunkcyjnym i bardzo praktycznym.


Oddzielanie przestrzeni – sposób 1: regał


Drewniane regały


Sprawdź regały z naszej oferty tutaj - https://www.seart.pl/regaly-c-243.html


Jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów na oddzieleni przestrzeni we wnętrzu to ustawienie w wybranym miejscu dużego regału. Regał powinien być meblem bez tylnej deski, tzn. takim, w którym półki posiadają pełen prześwit. Dzięki temu oddzielamy od siebie strefy przestrzeni w sposób niezbyt radykalny: z jednej strony przesłaniamy widok na fragment pomieszczenia, z drugiej pozostają nam fragmenty mebla, przez które widać zarys oddzielonego wnętrza. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że mebel oddzielający od siebie części pomieszczenia wygląda dobrze z obu stron, dodając uroku każdemu z wydzielonych pomieszczeń. Jeśli nie planujemy na półkach regału ustawiać wielu książek i innych dość skutecznie zasłaniających półki przedmiotów, a chcemy ograniczyć widoczność pomieszczenia po drugiej stronie regału, warto umieścić w regale pasujące do niego szuflady, pudła lub pojemniki. Zasada jest jedna: nie należy zapełniać wkładami wszystkich półek regału, ponieważ wtedy uzyskany efekt może być zbyt ciężki wizualnie, a oddzielona przestrzeń zostanie odcięta od źródeł naturalnego oświetlenia. Idealnym przykładem regału do oddzielenia przestrzeni jest nasz regał sosnowy Rustyk. Można go ustawić zarówno w pionie jak i poziomo, dostosowując go do indywidualnych potrzeb, sami decydujemy także o liczbie i konfiguracji szuflad. To świetny sposób na uzyskanie pożądanego efektu! Sosnowy, solidny regał wiele zniesie, a jego naturalny, postarzany charakter sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno do wnętrz rustykalnych czy klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych oraz industrialnych.


Oddzielanie przestrzeni – sposób 2: parawan


Parawan


Zakup parawan tutaj - https://www.seart.pl/parawan-z-drewna-swierkowego-mexicana-1.html


Jeśli parawan kojarzy Ci się jedynie z wyposażeniem gabinetu lekarskiego, szybko porzuć stereotypowe myślenie o tym elemencie aranżacji! Dziś różnego typu parawany wspaniale nadają się do domowych wnętrz. Dzięki nim szybko i łatwo możemy osłonić dowolny element pomieszczenia. Parawan sprawdza się świetnie nie tylko do stałego oddzielenia przestrzeni we wnętrzu, ale także do doraźnego zasłaniania fragmentów pomieszczeń. Wyobraź sobie sytuację, w której Twój kącik do prac rękodzielniczych znajduje się w salonie. Nagle odwiedzają Cię niespodziewani goście… Parawan błyskawicznie wyratuje Cię z opresji, gdy zechcesz ukryć twórczy nieład na biurku. Również jeśli nocują u Ciebie przyjaciele i śpią na kanapie w salonie, możesz zapewnić im odrobinę prywatności, ustawiając za kanapą parawan. Sposobów wykorzystania tego elementu wyposażenia jest całe mnóstwo! Dodatkowo, jeśli wybierzesz stylowy parawan, stanie się on piękną ozdobą wnętrza i uzupełnieniem aranżacji. Na przykład nasz parawan Mexicana wykonany został z drewna świerkowego i posiada subtelne zdobienia w postaci ażurowych serduszek. Taki gadżet wprowadzi sielską atmosferę do każdego wnętrza. Świetnie będzie wyglądać w pomieszczeniach klasycznych, rustykalnych, prowansalskich, skandynawskich, góralskich i… wszystkich innych! Doda wnętrzu przytulności i odrobinę romantycznego charakteru.


Oddzielenie przestrzeni – sposób 3: stylowy mebel


Stylowe drewniane meble


Sprawdź kolekcje Mexicana tutaj - https://www.seart.pl/mexicana-k-141.html


Tak naprawdę przestrzeń można oddzielić za pomocą dowolnego mebla, który jest charakterystyczny, zwraca na siebie uwagę i będzie ustawiony w nieoczywistym miejscu, czyli np. na środku większego pomieszczenia, a nie pod ścianą, jak to zwykle bywa w przypadku mebli. Przykład? Stylowa, dość duża komoda na wino to doskonały sposób na oddzielenie kuchni od jadalni lub jadalni od salonu. Można dzięki niej zaznaczyć granice pomiędzy pomieszczeniami, jednocześnie czyniąc z niej praktyczny barek. Dla wzmocnienia efektu oddzielenia od siebie obu fragmentów przestrzeni można zastosować np. różne materiały wykończeniowe na podłodze czy odmienną kolorystykę obu części wnętrza. Komoda na wino jest świetnym sposobem na wyznaczenie symbolicznej granicy kuchni, jeśli ze względów architektonicznych nie możemy sobie pozwolić na klasyczną wyspę czy półwysep. Równie ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będzie stylowa lada barowa.