Urządzamy przedpokój – co warto wiedzieć?

Przedpokój to jedno z najtrudniejszych do zagospodarowania miejsc w mieszkaniu. Z jednej strony wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności funkcjonalnego urządzenia tej przestrzeni, z drugiej – jej powierzchnia i położenie powodują, iż trudno nam znaleźć trafne rozwiązania. Każdy chciałby mieć przedpokój piękny, modny i praktyczny, niestety, większość z nas nie wie, jak zabrać się za urządzanie tej kłopotliwej przestrzeni. Oto kilka porad, które z pewnością warto mieć na względzie, aranżując przedpokój.

meble do przedpokoju

Przedpokój – dlaczego tak trudno jest dobrze go urządzić?

To, że przedpokój jest przestrzenią trudną do zaaranżowania nie ulega wątpliwości. Warto jednak zastanowić się, dlaczego właściwie tak jest? Zdecydowanie łatwiej jest bowiem walczyć z wrogiem, jeśli znamy jego słabe i mocne strony. Najczęstsze trudności w urządzeniu przedpokoju w sposób funkcjonalny wynikają z następujących jego cech:

-  zbyt mała powierzchnia – przedpokój nie jest pomieszczeniem, w którym przebywa się przez dłuższy czas, więc projektując dom czy mieszkanie, decydujemy się na przeznaczenie na jego powierzchnię możliwie najmniejszego metrażu. Trudno wymagać, by ktoś chciał mieć przedpokój wielkości salonu, jednak ta ciasna klitka okazuje się być bardzo trudna do umeblowania;

- trudny do zagospodarowania kształt pomieszczenia – przedpokój zazwyczaj jest długi i wąski, albo w kształcie kwadratowym, ale bardzo niewielki – takie pomieszczenia trudno urządzić w sposób wygodny i ładny;

- stosunkowo ciemne wnętrze, pozbawione naturalnego światła – jeśli do przedpokoju wpada jakieś światło naturalne, to chyba jedynie przez oszkloną część drzwi wejściowych. Większość przedpokoi to pomieszczenia nie tylko małe, ale i ciemne, pozbawione okien – przez co wizualnie wydają się być jeszcze mniejsze;

- konieczność pełnienia wielu ról przez jedno małe pomieszczenie – przedpokój to z jednej strony miejsce do zakładania i zdejmowania odzieży wierzchniej oraz butów, z drugiej – przestrzeń do przechowywania tych części garderoby, a w końcu także wizytówka domu. Nie jest łatwo połączyć tyle funkcji na tak małej powierzchni;

- otwartość na resztę mieszkania – przedpokoju nie da się odgrodzić od reszty domu, jest niejako wstępem do aranżacji najbliższych pomieszczeń, zwłaszcza tych, które nie skrywają się za dodatkowymi drzwiami. Pojawia się konieczność spójności stylistycznej z pozostałymi wnętrzami, a takie urządzenie przedpokoju, by był jednocześnie ładny i funkcjonalny, w niektórych przypadkach wydaje się być rzeczą niemożliwą.

meble z litego drewna

Czy każdy przedpokój można funkcjonalnie urządzić?

Pojawia się pytanie, czy każdy przedpokój stwarza możliwości funkcjonalnego zaaranżowania jego przestrzeni, czy też może bywają „przypadki beznadziejne”? Łatwo nie będzie prawie nigdy, natomiast poziom trudności w urządzeniu przedpokoju również bywa bardzo różny. Nie można jednak powiedzieć, iż istnieje jakiś typ przedpokoju, którego nie da się odpowiednio zagospodarować. Rynek meblarski posiada tak bogatą i zróżnicowaną ofertę, że każdy powinien w niej wyszukać właściwe dla siebie rozwiązania. Meble do przedpokoju nie muszą być wielkie, nie musi ich też być dużo – ważniejsze jest to, aby były dobrane wymiarami i kształtem do pomieszczenia oraz aby należycie pełniły swoje funkcje. Niezależnie od tego, czy masz przedpokój duży czy mały, wąski czy szeroki, wysoki czy standardowy – zawsze można znaleźć takie rozwiązania, które sprawią, że stanie się on przestrzenią praktyczną, wygodną w użytkowaniu i piękną.

meble z litego drewna

O czym trzeba wiedzieć przed urządzaniem przedpokoju?

Nie da się w sposób krótki i treściwy opisać wszystkich typów przedpokoju i podsunąć rozwiązań idealnych do każdego z tych wnętrz. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które zawsze dobrze jest zastosować, aranżując powierzchnię przedpokoju. Dzięki temu z pewnością uzyskamy przestrzeń wygodną w użytkowaniu oraz miłą dla oka.

- Celuj w jasne kolory – nie od dziś wiadomo, że jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń. Można je, oczywiście zestawić z jakimś ciemniejszym, kontrastującym kolorem, ważny jest jednak umiar. Jeśli powierzchnia przedpokoju naprawdę jest niewielka, zdecydowanie lepiej jest celować w jasne odcienie: biel, krem, szarości, błękity, żółcie. Urozmaicenie możemy natomiast wprowadzić za pomocą zróżnicowanych faktur: lśniąca, gładka podłoga i chropowate ściany będą razem wyglądać niebanalnie i pomogą załamywać światło, również wpływając korzystnie na przestronność wizualną.

- Magia luster – lustro jest niezbędne w każdym przedpokoju, ale im powierzchnia pomieszczenia mniejsza, tym większe lustro się przyda. Będzie ładnie odbijać światło i sprawi, że przedpokój wyda się większy, bardziej przestronny. Duże lustro w drewnianej, ozdobnej ramie stanowi również piękną ozdobę przedpokoju!

- Wybierz meble na miarę...swoich potrzeb! Meble do przedpokoju to wcale nie muszą być meble na wymiar. Warto jednak zwrócić przy ich wyborze uwagę na kilka istotnych kwestii. Jeśli przedpokój jest długi i wąski, zdecydowanie lepiej jest wstawić do niego kilka pojedynczych mebli, jak panel wieszakowy, ławka, szafka na buty, niż zastawiać wąskie przejście masywną garderobą. I odwrotnie: jeśli przedpokój jest malutki, ale stosunkowo szeroki, lepiej wstawić jeden, rozbudowany mebel, czyli garderobę z lustrem i siedziskiem.

- Umebluj ściany! W przestrzeni, w której trudno jest wygospodarować miejsce na meble, warto postawić na elementy wyposażenia, które możemy zawiesić na ścianie! Wykorzystamy w ten sposób przestrzeń pozornie bezużyteczną, zwiększając funkcjonalność pomieszczenia, a jednocześnie – nie zastawiając resztek wolnej przestrzeni na podłodze. Świetnym rozwiązaniem do przedpokoju są zatem różnego rodzaju półki wiszące i ścienne panele wieszakowe.