Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się na co należy zwrócić uwagę, Ekologiczny pokój dla małego dzieckaurządzając ekologiczny pokój dla małego dziecka.

Ja też taki miałem! – myśli niejeden dorosły, wybierając w sklepie dywan dla swojego dziecka z nadrukowanym planem miasta, skrzyżowaniami i znakami drogowymi. Jednakże sprawdzone, mające wartość dydaktyczną elementy wyposażenia wnętrza, jakimi są także dywany i wykładziny, muszą w dzisiejszych czasach spełniać także normy ekologiczne. Warto tego nie lekceważyć, bowiem maluchy będą z wielką radością spędzać na nich mnóstwo czasu, często poruszając się na czworaka.

Ekologiczne meble dla dzieci

Najlepsze będą meble drewniane. Ważne jest nie tylko to, że ich produkcja jest przyjazna dla środowiska. Należy też zwrócić uwagę na to, by meble były dobrze oszlifowane i nie wystawały żadne drzazgi oraz by nie miały ostrych kantów ani rogów, o które dzieci mogłyby się skaleczyć. Jeżeli zamierza się je pomalować samodzielnie, to najlepiej będą się do tego nadawały oleje lub woski. Ekologiczne meble drewniane nie muszą być wcale drogie.

Łóżeczko

Wszyscy świeżo upieczeni rodzice wiedzą doskonale, że wybierając łóżeczko dla dziecka, należy pamiętać, by jego Poradnik - Ekologiczny pokój dla małego dzieckaszczebelki były zamontowane tak gęsto, by dziecko nie mogło wsadzić pomiędzy nie główki. Jest to bardzo ważne, ponieważ wciąż można w sklepach spotkać łóżeczka, które nie są odpowiednie dla małych dzieci. W większości takich przypadków istnieje niebezpieczeństwo, że maluch wsadzi gdzieś i nie będzie mógł potem wyjąć palca, nóżki, raczki a nawet główki.

Poza tym niektóre łóżka emitują za dużo formaldehydu. Aby mieć pewność, powinno się zwracać uwagę na odpowiednie certyfikaty i sprawdzić odległości między szczebelkami. Zdaniem ekspertów odległość między poszczególnymi szczebelkami powinna wynosić około 200 milimetrów (mm), a odległość pomiędzy brzegiem łóżka a jego dnem nie powinna natomiast przekraczać 25 mm. Wybierając materac dla swojej pociechy należy zwrócić uwagę na uzyskane przez niego certyfikatu Wiele materacy zawiera bowiem szkodliwe substancje, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu małych dzieci.

Podłoga

Ekologiczny pokój dla małego dziecka

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia alergii na roztocza kurzu domowego można zamiast zwykłego parkietu wybrać miękką podłogę z korka. Godne polecenia, zwłaszcza dla raczkujących maluchów, będą dywany z owczej wełny o krótkim włosiu, ale trzeba je regularnie odkurzać i prać. Również linoleum wykonane z surowców naturalnych nadaje się doskonale dla dzieci, które się mocno brudzą, ponieważ jest łatwe w pielęgnacji. Jedyną wadą linoleum jest to, że jeśli nie zostanie fachowo położone, będzie pękać w miejscu załamań, a poza tym jest bardzo ciężkie.

Ściany

Jaki materac dla dzieckaJeżeli chodzi o dzieci, to obowiązuje podstawowa zasada, że im bardziej naturalne, tym lepsze. Jeżeli jest to możliwe, należy unikać stosowania tworzyw sztucznych. Tapety powinny być najlepiej wykonane z papieru lub włókien nadających się do malowania. Do malowania ścian najlepsza będzie farba klejowa, która nie zawiera żadnych substancji szkodliwych, której jednak nie można przemalować i rozpuszcza się pod wpływem wody lub farba dyspersyjna (emulsyjna), zawierającą naturalne żywice. Farbę emulsyjną można kilka razy przemalować i jest bardziej odporna na pleśnie niż farba klejowa. Może jednak zawierać w swoim składzie rozpuszczalniki i substancje szkodliwe, dlatego w tym przypadku należy zwracać uwagę na obecność certyfikatu.

Elektroniczna nianiaElektroniczna niania

Dla wielu rodziców to niezbędny element wyposażenia dziecięcego pokoju. Jeśli chce się mieć pewność, że maluch śpi spokojnie, to elektroniczna niania daje możliwości kontroli tego, co dzieje się w pokoju dziecka. Problem stanowi jedynie fakt, że większość tego typu urządzeń emituje silne promieniowanie, znacznie przekraczające normy i promieniowanie emitowane przykładowo włączony komputer. Podczas testów przeprowadzonych przez czasopismo "Ökotest" niekorzystnie pod tym kątem wypadły urządzenia marki Philips, natomiast eksperci polecają elektroniczne nianie produkcji Vivanco.