Kupowanie mebli w dyskontach może być korzystne pod względem finansowym, ale niekoniecznie musi się opłacać. Wiele popularnych artykułów wyposażenia wnętrz zawiera substancje szkodliwe. Alternatywę do nich stanowią zdrowe i solidne meble ekologiczne.

Nie można pominąć faktu, że meble ekologiczne są droższe. Co raz więcej konsumentów podczas urządzania własnego domu czy mieszkania stawia na przyjazny klimat i zdrowie domowników. Zakup artykułów wyposażenia wnętrz, które sprostają tak dużym wymaganiom, nie jest jednak prostą sprawą. Niewiele jest przepisów, które określają dopuszczalne normy substancji szkodliwych czy normy jakości dla mebli.

Wciąż brak informacji dotyczących norm jakości dla mebli ekologicznych

Dlatego na rynku jest wiele mebli, które zawierają substancje szkodliwe, jak na przykład formaldehyd, barwniki azotowe czy preparaty ognioodporne. Substancje te mogą niekorzystnie wpływać na klimat w pomieszczeniu lub wywoływać alergie. Brakuje też stosownych norm ekologicznych. Nie ma oficjalnych, jednolitych oznakowań ekologicznych dla mebli, a w przypadku niektórych z nich trudno jest ustalić ich pochodzenie, brakuje informacji na temat obróbki zastosowanych do nich materiałów i sposobu ich transportu.

Meble ekologiczne - dobra jakość bez obciążania środowiska

Moda na ekologię objęła swym zasięgiem również branżę meblową. Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy handlowe, które mają w swojej ofercie przyjazne dla środowiska artykuły wyposażenia wnętrz, charakteryzujące się jednocześnie nowoczesnym wzornictwem i znakomitą jakością. Produkcja i transport produktów ekologicznych powodują mniejsze obciążenie dla środowiska, a one same zawierają znikome ilości substancji szkodliwych dla zdrowia. Wyroby przyjazne środowisku muszą być trwałe, bowiem zasoby naturalne odnawiają się dość długo.

Ekologiczne meble drewniane

Stoły, krzesła czy szafy z drewna cieszą się dużą popularnością, ale niestety często są wykonane z drewna tropikalnego, co przyczynia się do dewastacji lasów deszczowych. Poza tym transport drewna na drugi koniec świata stanowi ze względu na emisję CO2 obciążenie dla środowiska naturalnego. Lepiej więc wybierać produkty ekologiczne z rodzimych lasów, które są odnawiane poprzez kolejne zalesienia.

Ekologiczne meble - rodzaj kleju

Meble ekologiczne powinny być klejone tak zwanym białym klejem, który w przeciwieństwie do innych rodzajów kleju nie zawiera formaldehydu. Naukowcy są przekonani, że formaldehyd ma właściwości rakotwórcze.

Ekologiczne meble - olej lub wosk naturalny zamiast lakieru

Zamiast syntetycznego lakieru producenci mebli ekologicznych powinni do wykańczania ich powierzchni stosować substancje naturalne, jak na przykład naturalne olejki, olej rzepakowy czy wosk pszczeli. Substancje te nie zabezpieczają powierzchni mebli tak jak lakier, ale zapewniają im ochronę przed wilgocią i substancjami szkodliwymi. Przyjazne dla środowiska i łagodne dla zdrowia są także lakiery na bazie wody, ponieważ nie zawierają formaldehydu. Należy także zwracać uwagę na to, żeby meble były stabilne i wysokiej jakości. Kupowanie mebli służących przez gługie lata prowadzi jednocześnie do oszczędności surowców naturalnych i ochrony środowiska. Ekologiczne są także krzesła, stoły czy szafy z materiałów pochodzących z recyklingu.

Ekologiczne wypełniacze i artykuły tekstylne

Tapicerki powinny składać się z odnawialnych surowców. Kokos, kapok (włókna drzewa owocowego), łupiny prosa, lateks kauczukowy, słoma czy owcza wełna są najbardziej powszechnymi wypełniaczami. Ze względów higienicznych materiały te są podgrzewane, zanim zostaną dalej przetworzone. W przypadku lateksu należy sięgać po produkty, zawierające co najmniej 95 procent naturalnego kauczuku.

Ekologiczne meble - materiały ekologiczne

Również tekstylia i pokrowce mogą być ekologiczne. Ekologiczna bawełna, konopie, włókna z trawy chińskiej, len, skóra jedwab, moher i wełna są przyjazne dla człowieka i środowiska naturalnego. Naturalne materiały powinny pochodzić z kontrolowanych gospodarstw ekologicznych i nie zawierać barwników azotowych, substancji chroniących przed ogniem czy molami oraz formaldehydu.