Drewno i metal we wnętrzach – gdzie i jak je wykorzystać?

Drewno i metal od stuleci wykorzystywane są w aranżacji wnętrz, choć niekoniecznie wspólnie. Współczesne trendy odkrywają jednak, jak niesamowity efekt daje połączenie obu surowców. Metal i drewno współgrają ze sobą, w doskonały sposób wypełniając wnętrza w rozmaitych stylach. Jak je łączyć? Gdzie je wykorzystać? Oto kilka podpowiedzi.

Metal i drewno – materiały, które wspaniale się uzupełniają

Drewno kojarzy nam się z przytulnością, trwałością i naturalnością. Metal kojarzony jest raczej jako surowiec chłodny i nowoczesny, choć przecież człowiek korzysta z jego dobrodziejstw już bardzo, bardzo długo. W aranżacji wnętrz zestawienie obu surowców daje wyjątkowy efekt. Ciepły charakter drewna w niebanalny sposób komponuje się z chłodem metalu. Stosunkowo prosta forma przedmiotów wykonywanych z drewna może zostać świetnie uzupełniona przez filigranowe zdobienia metalowe. Drewno jest produktem naturalnym, metal to wytwór ludzkich rąk, więc połączenie obu materiałów w jednej przestrzeni to niejako próba pogodzenia świata przyrody z cywilizacją. Oba surowce mają bardzo bogatą tradycję, dlaczego więc nie sięgnąć po to, co było najlepsze przez tyle stuleci? Zarówno drewno, jak i metal to materiały wyjątkowo trwałe, jeśli więc zestawimy je w jednym wnętrzu, będą równie długo wyglądać pięknie, szlachetnie i dobrze nam służyć.

Drewno i metal we wnętrzach – meble i co jeszcze?

Gdy myślimy o zestawieniu drewna z metalem w jednym wnętrzu, to przede wszystkim w naszej wyobraźni pojawiają się meble. Mogą mieć charakter rustykalny lub nowoczesny, mogą też posiadać wyraźne znamiona stylu industrialnego. Najczęściej jest tak, że drewniane blaty stołów, ławy i krzesła są wyposażone w metalowe nogi. Całość wygląda stabilnie i solidnie, natomiast stosunkowo cienkie metalowe elementy z pewnością dodają wizualnej lekkości masywnym deskom. We wnętrzach wcale jednak nie musimy wykorzystywać mebli stworzonych z połączenia obu surowców, by uzyskać modny efekt. Równie dobrze możemy zdecydować się na drewnianą komodę do salonu, a w pomieszczeniu ustawić też stolik metalowy ze szklanym blatem – rezultat, jaki osiągniemy będzie zbliżony pod wieloma względami. Warto jednak pamiętać, że meble nie są jedynymi elementami wyposażenia, które mogą być wykonane z drewna i metalu. We współczesnych wnętrzach zaaranżowanych w rozmaitych stylach doskonale sprawdzają się drewniane podłogi, czasem również ozdobne drewniane bele pod sufitem lub boazeria na ścianach. Metal może występować we wnętrzach w postaci lamp oraz różnych dodatków dekoracyjnych. Coraz bardziej popularne jest stosowanie w domach schodów, stanowiących połączenie drewna i metalu. Drewniane schody są uniwersalne, eleganckie i piękne, jednak zastosowanie drewnianej balustrady powoduje zajęcie znacznej przestrzeni oraz daje dość ciężki efekt wizualny. Zdecydowanie lepsza jest poręcz metalowa, wprowadzająca do wnętrza nutę nowoczesności oraz dająca wrażenie lekkości. Dodatkowo umożliwia ona stworzenie prześwitów, które również mają ogromny wpływ na odbiór klatki schodowej jako przestrzeni dynamicznej, lekkiej i nowoczesnej.

Wnętrza tradycyjne, czy nowoczesne?

Skoro tyle tu mowy o unowocześnianiu drewnianych elementów wyposażenia poprzez dodanie do nich fragmentów metalowych, można pomyśleć, iż połączenie metalu i drewna to rozwiązanie do futurystycznych wnętrz. Nic bardziej mylnego! To połączenie jest na tyle szlachetne i uniwersalne, że doskonale wpasuje się w wymogi dowolnej aranżacji. Drewno i metal będą razem dobrze wyglądać między innymi we wnętrzach w stylu rustykalnym, industrialnym, nowoczesnym, klasycznym i retro. Surowce te są odpowiednim wyborem do każdego z pomieszczeń w domu, należy tylko pamiętać, że jeśli wybieramy elementy wyposażenia do kuchni i łazienki – gdzie panuje wzmożona wilgotność powietrza i większe ryzyko kontaktu z wodą – należy upewnić się, że tworzywa zostały właściwie zaimpregnowane i ochronione przed szkodliwym działaniem wody.