Czym właściwie jest proces strukturyzacji drewna? Strukturyzacją czy też szczotkowaniem nazywamy proces mający na celu uwypuklenie słojów i struktury drewna.Taka obróbka drewna sprawia, że nadajemy w bardzo szybki sposób drewnu lat, postarzamy go i sprawiamy, że drewno wygląda na stare i rustykalne. Postarzanie drewna jest procesem kilkuetapowym, a ilość etapów szczotkowania uzależniony jest głównie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, jak również od gatunku materiału poddawanego obróbce. Zatem, podczas procesu strukturyzacji mamy możliwość wpływania na efekt końcowy – od drewna łagodnie wyszczotkowanego po strukturę bardzo mocno postarzoną z widocznymi i wyrazistymi słojami.

Możemy wyodrębnić dwie metody strukturyzacji drewna: piaskowanie i szczotkowanie. Piaskowanie polega na zastosowaniu strumienia piasku, który wyrzucony pod sporym ciśnieniem uderza o powierzchnię drewna i wyrywa jej słabszy fragment. Natomiast w przypadku szczotkowania, plastikowe lub metalowe szczotki wirując uderzają o powierzchnię i wyrywają słabsze i bardziej miękkie fragmenty drewna. Szczotkowanie możemy wykonać sami przy pomocy odpowiedniej szczotki oraz papieru ściernego lub wykorzystać do tego celu specjalistyczne maszyny i urządzenia. Po wykonaniu piaskowania albo szczotkowania, powierzchnia drewna sprawia wrażenie intensywnie użytkowanej przez lata oraz zyskuje specyficzny rustykalny wygląd struktury przestrzennej. Strukturyzacja drewna jest łatwiejsza, a zarazem bardziej widoczna na miękkich gatunkach drewna tj. sosna i świerk, natomiast więcej pracy wymaga strukturyzacja gatunków twardych drewna, do których zaliczamy dąb czy jesion.

Popularność mebli strukturyzowanych

Meble strukturyzowane

Meble strukturyzowane są niewątpliwie domeną stylu rustykalnego. Doskonale pasują do drewnianych chat, domków letniskowych ale nie tylko, świetnie odnajdą się również w stylowych mieszkaniach z wielkiej płyty czy nowoczesnych przestrzeniach – jednym słowem meble strukturyzowane pasują do każdego wnętrza. Najczęściej możemy spotkać woskowane i olejowane meble strukturyzowane, zdecydowanie rzadziej lakierowane. Nic w tym dziwnego, bowiem po co ukrywać pod warstwą lakieru strukturę, którą właśnie chcielibyśmy uwidocznić. Wosk oraz olej, którym zostaną zabezpieczone meble, podkreśli bogate usłojenie drewna oraz charakter mebli rustykalnych. Ciekawym rozwiązaniem jest strukturyzacja jedynie blatów w meblach drewnianych oraz wybarwienie ich w kontrastowym kolorze, doskonale komponują się w tym zestawieniu biele i brązy, dodając meblom lekkości. Do mebli strukturyzowanych pasować będą metalowe, stylizowane na stare uchwyty, skoble metalowe lub drewniane. Aby zachować charakter mebli postarzanych dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianych prowadnic w szufladach oraz drewnianych drążków w szafach na ubrania.

Powierzchnia mebli strukturyzowanych należy do powierzchni przestrzennych, jednak możemy być spokojni co do jej trwałości, bowiem proces szczotkowania sprawił, że miękkie i mało odporne przyrosty wiosenne zostały usunięte i pozostały jedynie twarde i odporne na uszkodzenia struktury. Jeżeli jednak zdarzy nam się naruszyć lub zwyczajnie uszkodzić strukturę mebla mechanicznie postarzonego, wada ta nie będzie aż tak widoczna jak w przypadku drewnianych mebli o gładkiej powierzchni. Jak zatem pielęgnować meble strukturyzowane? Wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną, lecz nie mokrą, bawełnianą szmatką, można stosować również specjalne preparaty do mebli zaimpregnowanych woskiem, olejem czy lakierem. Raz na jakiś czas warto również odświeżyć powierzchnię mebla poprzez dodatkowe olejowanie czy woskowanie, które możemy wykonać samodzielnie w domowym zaciszu.

Producenci mebli drewnianych oraz internetowe sklepy meblowe oferują całą paletę mebli strukturyzowanych do salonu, sypialni, jadalni, kuchni, coraz modniejsze stają się również szczotkowane meble dziecięce i młodzieżowe.

Meble strukturyzowaneMeble strukturyzowane Meble strukturyzowane Meble strukturyzowaneMeble strukturyzowane Meble strukturyzowaneMeble strukturyzowaneMeble strukturyzowaneMeble strukturyzowane