Od wielu lat można zaobserwować wzmożone zainteresowanie białymi stołami do jadalni i kuchni. Nikogo nie powinno to dziwić, wszak biały stół to niezwykle uniwersalny wybór, który każdemu wnętrzu doda uroku. Wciąż jednak wiele osób ma obawy przed wyborem stołu w białym kolorze. Sprawdź, czy taki mebel sprawdzi się w dowolnej aranżacji i na co zwrócić uwagę, wybierając biały stół.


Biały stół do jadalni – zalety

Białe meble drewniane


Białe meble z kolekcji Sara znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/sara.html


Wstawienie do jadalni białego stołu niesie ze sobą szereg korzyści dla wnętrza. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że biel jest niezwykle neutralna i uniwersalna. Wspaniale dopasowuje się do dowolnych kolorów, tym bardziej energetycznym i wyrazistym dodając nieco spokoju, te neutralne z kolei ożywiając i rozjaśniając. Decydując się na solidny, drewniany stół w białym kolorze nie musimy się martwić, że jeśli w przyszłości zmienimy kolor mebli lub dodatków, stół przestanie do nich pasować – biel odnajdzie się w każdej aranżacji! Kolejną zaletą posiadania białego stołu w jadalni jest zdecydowane wizualne rozjaśnienie przestrzeni, dodanie jej świeżości i blasku, wrażenia nieustającej czystości i porządku, a także przestronności. Kolor biały wspaniale rozprasza światło, dzięki czemu pomieszczenie, do którego wstawiamy biały stół od razu wyda się większy, jaśniejszy i bardziej przyjazny. Taki mebel ma jeszcze jedną zaletę, zwłaszcza w przypadku dużych, otwartych przestrzeni, w których stół stanowi umowną granicę pomiędzy częścią salonową a jadalnianą lub pomiędzy salonem z jadalnią a kuchnią: biały stół stanowi granicę subtelną i jakby rozmazaną – jest, wyznacza podział na strefy, ale nie przytłacza, z kolei jeśli w takim samym ułożeniu wstawimy stół w ciemnej barwie, odcięcie jadalni od reszty wnętrza będzie zdecydowane, wyraziste i z pewnością optycznie odetnie jadalnię, która wyda się niewielka i przytłoczona. Następny argument przemawiający za wyborem białego stołu do jadalni może wielu osobom wydać się przesadą, fakty mówią jednak same za siebie: gdy dostajemy pięknie podany, ładnie wyglądający posiłek, dopisuje nam lepszy apetyt. Zawartość talerza ustawionego na białym blacie będzie mieć wyraziste, nasycone kolory i z pewnością zachęci do spałaszowania całej porcji, nawet największych niejadków. Z białego stołu po prostu przyjemniej się je!


Wady białego stołu w jadalni

Białe meble drewniane


Białe meble z kolekcji Halifax znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/halifax-k-36.html


Czy zatem przy tak licznych zaletach, stół biały do jadalni ma jakieś wady? Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują na trudność w utrzymaniu mebla w czystości, odpychający, sterylny charakter oraz trudność w doborze krzeseł. Nie jest to jednak argumentacja, z którą nie można dyskutować. Biały stół drewniany wcale nie jest trudny do utrzymania w czystości. Okruszki widać na każdym kolorze blatu, a właściwie na ciemnym stole nawet bardziej, biorąc pod uwagę fakt, iż większość okruchów z pieczywa, ciastek, wafli ryżowych etc. ma jasną barwę. Jeśli chodzi o widoczne odciski palców na blacie, to prawda jest taka, że w przypadku matowego wykończenia nie ma takiego problemu, a w przypadku mebli z połyskiem ślady będą zawsze widoczne, bez względu na kolor powierzchni. Drewniane stoły są łatwe w codziennej pielęgnacji, biały stół nie powinien więc pod tym względem nikogo odstraszać – nie jest gorszy, a czasami bywa nawet lepszy niż jego ciemniejsze kolorystycznie odpowiedniki.


Czy biel musi mieć charakter sterylny, pozbawiony przytulności i odpychający? Nie! Zwykle takie postrzeganie białych mebli jest silnie zakorzenionym w naszych głowach stereotypem. Jak bowiem mebel, który tak wspaniale rozprasza światło, dodając wnętrzu ciepłego blasku, może być sterylny? Jeśli umiejętnie zestawimy biały stół z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza, nasza jadalnia ma szansę stać się wyjątkowo ciepłym, pełnym ciepłej nastrojowości i atmosfery gościnności pomieszczeniem.


A co z doborem krzeseł? Najłatwiej jest, oczywiście, kupić stół do jadalni w komplecie z krzesłami. Ale jeśli chcemy wykazać się aranżacyjnie, to do białego stołu pasują… niemal dowolne krzesła! To właśnie wspomniana wcześniej uniwersalność bieli – dobrze komponuje się z rozmaitymi barwami, tworzywami i stylami. Wiele osób narzeka na to, że dobierając do stołu białe krzesła tapicerowane skazujemy się na niepraktyczne wyposażenie, które szybko ulega zabrudzeniu. Zastanówmy się jednak, czy rzeczywiście trzeba wybierać krzesła z białym obiciem? A może wybrać krzesła drewniane w bieli, które wcale nie są tapicerowane? A może zdecydować się na krzesła rattanowe i tylko ułożyć na siedziskach białe poduszki, które bez problemu można wyprać? A może postawić na krzesła, których nogi będą białe, a siedziska np. w miodowym odcieniu brązu? Możliwości jest całe mnóstwo! I każda z nich będzie się prezentować wyjątkowo.


Do jakiego stylu pasuje biały stół?

Białe meble drewniane


Białe meble z kolekcji Halifax znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/halifax-k-36.html


Jeśli wydaje nam się, że biały stół pasuje wyłącznie do jadalni w stylu skandynawskim lub prowansalskim, czas szybko zweryfikować swoje poglądy. Tak naprawdę kolor biały będzie odpowiedni do aranżacji w każdym stylu, choć pamiętać trzeba o tym, że barwa mebli to tylko jeden z elementów doboru wyposażenia do danego wnętrza. Biały stół o prostej, minimalistycznej formie i stosunkowo cienkich krawędziach będzie świetnym wyborem do nowoczesnej jadalni. Stół biały z ozdobnymi, toczonymi nogami, subtelnie postarzany, stanowi idealne dopełnienie wnętrza shabby chic, prowansalskiego, jadalni romantycznej. Grube elementy konstrukcyjne, wyraźnie uwidoczniony rysunek drewna i prostota formy sprawią, że nawet biały stół doskonale uzupełni jadalnię rustykalną lub wnętrze w stylu vintage. Biały stół może też stanowić interesujący dodatek do pomieszczenia w stylu industrialnym, zwłaszcza, jeśli wykonany będzie z drewna z odzysku i uzupełnimy go o metalowe nogi.