W sypialni – bardziej niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu – dobór kolorów wpływa na funkcjonalność wnętrza. Powszechnie wiadomo, że najbardziej polecane do sypialni kolory to barwy stonowane, spokojne, pastelowe. Biele, kremy, beże, naturalna zieleń i subtelny błękit to odcienie pomagające się wyciszyć, ukoić nerwy, odprężyć się. Z tego względu coraz popularniejsze stają się białe meble do sypialni – staramy się maksymalnie dostosować wygląd pomieszczenia do wytycznych gwarantujących spokojny, niezakłócony i efektywny wypoczynek.

Białe meble – różne style, jaki wybrać do sypialni?

Choć wszystkie sypialnie z białymi meblami zwykło się postrzegać jako jeden typ aranżacji, trzeba mieć świadomość, że białe meble mogą występować w wielu zróżnicowanych formach i stylach. Decydując się na białe łóżko, szafkę nocną w bieli i białą komodę do sypialni, możemy wybierać wśród egzemplarzy w stylu skandynawskim, nowoczesnym, rustykalnym bądź prowansalskim. Każdy z tych nurtów posiada swoje cechy charakterystyczne, warto przyjrzeć się temu bliżej, by móc określić swoje preferencje i dokonać właściwego wyboru.

Białe meble w stylu skandynawskim mają prostą formę i są wyjątkowo funkcjonalne. Nie posiadają dekoracyjnych ornamentów ani awangardowych kształtów, dzięki czemu często mają charakter modułowy – można je dowolnie ze sobą zestawiać i komponować, tworząc wyposażenie na miarę swoich potrzeb. Meble białe do sypialni wykonane w stylu nowoczesnym będą zbliżone wyglądem do mebli skandynawskich, jednak tu można dostrzec elementy wykonane ze szkła lub stali, nietypowe kształty bądź proste, ale efektowne uchwyty, stanowiące wyraźną ozdobę mebla. Meble drewniane w stylu rustykalnym to głównie meble bielone – pokryte białą farbą bądź woskiem, ale z widocznym, przebijającym od spodu naturalnym kolorem drewna. Meble do sypialni w stylu rustykalnym są meblami z litego drewna, sama bryła mebli jest stosunkowo prosta, jednak okucia meblowe mogą przyjąć bardzo dekoracyjną formę. Styl rustykalny odnosi się do dawnych tradycji i sielskości wsi, meble rustykalne mogą być specjalnie postarzane: posiadać pęknięcia, przecierki itp. Najpopularniejsze są obecnie białe meble w stylu prowansalskim. Styl prowansalski jest uwielbiany za swoją sielskość i prostotę, przy jednoczesnym zachowaniu elegancji i pewnego rodzaju wytworności. Meble w stylu prowansalskim są wykonane z drewna wysokiej jakości, pełnią zarówno funkcję praktyczną jak i dekoracyjną. Doskonałym tego przykładem może być kolekcja mebli Anse, gdzie sielski klimat białych mebli sosnowych został przełamany eleganckimi elementami z drewna dębowego w ciepłym, miodowym odcieniu oraz dekoracyjnymi uchwytami typu muszla. Innym przykładem prowansalskiej sypialni, w bardziej nowoczesnym, wytwornym wydaniu mogą być meble Aldea, w całości utrzymane w bieli.

meble drewniane, białe meble

Styl prowansalski w sypialni – dlaczego warto?

Dlaczego styl prowansalski w sypialni jest tak popularny? Sypialnia to miejsce, w którym warto stworzyć intymną atmosferę, ale też wrażenie przytulności i komfortu. Słoneczne francuskie pola lawendy, sielskość prowansalskich wiosek, przywiązanie do natury i pastelowe kolory w ciepłych odcieniach to idealne cechy pokoju do wypoczynku i relaksu. Meble w stylu prowansalskim to całkowicie białe meble, jak w przypadku kolekcji Aldea, albo ocieplone nutą naturalnej barwy drewna. Przykładem na to, że białe meble z miodowym dębowym blatem lub wieńcem to idealny wybór do prowansalskiej sypialni może być kolekcja mebli Anse. Przy całej swej elegancji i niewątpliwym uroku, komody, konsole, łóżka i szafy wchodzące w skład tej kolekcji zachowują naturalny wygląd i dają poczucie przytulności i beztroskiej swobody. Meble do sypialni, które są wykonane z materiałów najwyższej jakości, a dodatkowo urzekają swym niebanalnym, modnym i pięknym wyglądem, to doskonały wybór – takie wyposażenie wprawi nas w dobry nastrój zaraz po przebudzeniu i tuż przed udaniem się na nocny spoczynek. Jeśli odpowiednio dobierzemy kolory i desenie występujące na dodatkach oraz materiałach wykończeniowych, zyskamy swoisty azyl, ułatwiający regenerację sił po ciężkim dniu.

meble drewniane, białe meble

Pamiętaj: kolor mebli to nie wszystko! Sprawdź, jak zapewnić sobie zdrowy sen

Białe meble nie są jedynym warunkiem urządzenia sypialni wygodnej, przytulnej i ładnej. Aby zapewnić sobie zdrowy sen, trzeba zwrócić uwagę na więcej zagadnień. Przede wszystkim warto wybrać do sypialni meble drewniane. Taki wybór odpowiada stylizacji prowansalskiej, bo przecież chodzi o to, by otaczać się przedmiotami jak najbardziej naturalnymi, ale tak naprawdę meble sosnowe i dębowe to doskonały wybór do sypialni w dowolnej aranżacji: są piękne, trwałe, wygodne i ponadczasowe. Warto zwrócić uwagę także na to, by nabywane meble były funkcjonalne. Efektowne uchwyty muszle na nic zdałyby się w przepięknej prowansalskiej kolekcji mebli Anse, gdyby szuflady komody były małe i trudno się wysuwały. Pojemna, ale zgrabna komoda to mebel, który zagwarantuje łatwe utrzymanie porządku w sypialni. Równie ważne jest łóżko, które powinno być nie tylko wygodne, ale także dopasowane wymiarami do liczby i wzrostu użytkujących je osób. Biała szafa do sypialni musi być dostosowana do naszych potrzeb. Jeśli posiadamy sporo ubrań, wybierzmy szafę trzydrzwiową, ale jeśli nasza sypialnia jest niewielkich rozmiarów, lepiej wybrać mniejszą szafę, a zapewnić sobie łatwość dostępu do jej wnętrza. W sypialni warto stworzyć sobie kącik do pielęgnowania urody, żadne inne pomieszczenie w domu nie nadaje się do tego lepiej. Styl prowansalski jest nie tylko piękny i swobodny, ale też bardzo nastrojowy, romantyczny. Dlatego w obu kolekcjach mebli prowansalskich – Anse i Aldea – można znaleźć stylowe toaletki, konsole i lustra oprawione w białą drewnianą ramę.

meble drewniane, białe meble