Jadalnia – miejsce spotkań przy rodzinnym stole – musi być urządzona przytulnie i komfortowo, tak, aby każda osoba znajdująca się w tym pomieszczeniu czuła się tu dobrze. Jak to zrobić? Jakie meble będą potrzebne do jadalni? Jak zabrać się za jej urządzanie? Dziś posuwamy kilka pomysłów na urządzenie tego magicznego miejsca w domu!

Gdy słyszymy „jadalnia”, w naszej wyobraźni pojawia się obraz dużego, drewnianego stołu i kilku krzeseł dookoła niego. To pierwsze skojarzenie. Później często wyobrażamy sobie, jak w tle, za stołem stoi stylowy kredens, którego oszklone drzwiczki pozwalają zajrzeć do wnętrza na piękną zastawę stołową. Gdy jednak nadchodzi moment, kiedy to musimy urządzić własną jadalnię, pojawia się problem. Często nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, w którym mógłby stanąć stół i inne meble do jadalni. A nawet, jeśli dysponujemy tym pomieszczeniem, nie wiemy, jak je urządzić, aby było modne, piękne i wygodne. Zaczynamy się zastanawiać, w jakim stylu urządzić jadalnię. Czy powinna nawiązywać aranżacją do wystroju kuchni? Wszystko zależy od tego, czy decydujemy się na odrębne wnętrze, czy też jadalnia stanowić ma integralną część innego pomieszczenia: kuchni albo salonu. Rozpatrzmy teraz wszystkie wymienione możliwości!

1. Jadalnia jako oddzielne pomieszczenie

Gdy posiadamy pokój, który możemy przeznaczyć w całości na zaaranżowanie jadalni, mamy największą swobodę w wyborze stylu wnętrza, doborze mebli i dodatków. Dlaczego? Dlatego, że przebywając w zamkniętym pomieszczeniu nie mamy wglądu w wystrój pozostałych pomieszczeń i nie będzie nas razić wizualna różnica między np. rustykalną kuchnią i nowoczesną jadalnią. Zastanówmy się więc na początek, w jakim stylu chcemy urządzić pomieszczenie. meble drewniane, krzesła do jadalniTo pomoże nam wstępnie nakreślić kolorystykę oraz wskaże nam, jakich mebli powinniśmy szukać. Bardzo ważny jest też metraż pomieszczenia, a także jego ustawność. Od tego zależy bowiem, czy możemy wstawić do jadalni duży prostokątny stół, czy może stolik okrągły, kwadratowy, albo stół owalny. Rozmiar stołu musi być dopasowany i do wielkości pokoju i do liczby domowników. W niewielkiej jadalni oprócz stołu i krzeseł można wstawić nieduży kredens albo malowniczą witrynkę. W większym wnętrzu czasem pojawia się problem z zagospodarowaniem przestrzeni. Nie martwmy się jednak, istnieje naprawdę mnóstwo pięknych i praktycznych zarazem mebli, które możemy wstawić do jadalni. Jednym z bardzo dobrych pomysłów na umeblowanie wnętrza jest np. wstawienie komody na wino. Jeśli do tego wyposażymy jadalnię także w stylowe drewniane regały, możemy stworzyć w jadalni coś na kształt mini spiżarni. Niewielka lada barowa pomoże z kolei zaaranżować kącik do serwowania drinków po sytym posiłku.

2. Jadalnia jako integralna część kuchni

Jadalnia utworzona w części pomieszczenia kuchennego to najpopularniejsze rozwiązanie. Ma ono wiele plusów, między innymi taki, że w tym układzie serwowanie posiłków jest bardzo wygodne, gdyż odległość od kuchenki i blatu roboczego do stołu jest niewielka. Podczas wspólnego spożywania posiłków z rodziną zawsze można wstać i sięgnąć po coś, co akurat jest nam potrzebne: przyprawę, nowe opakowanie serwetek, papierowy ręcznik, dodatkowe kostki lodu do napoju…meble drewniane, meble do jadalni Gdy jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, za każdym razem trzeba opuścić towarzystwo i dotrzeć do kuchni. Niestety, jadalnia w kuchni ma też przynajmniej jeden minus – obie części pomieszczenia powinny stanowić integralną, harmonijną całość. Oznacza to, że jeśli wybraliśmy meble kuchenne w stylu skandynawskim, to powinniśmy dobrać do nich prosty drewniany stół i białe krzesła, a jeśli nasza kuchnia jest nowoczesna, to można rozważyć zakup stołu ze szklanym blatem, albo zamontowanie lady barowej i wstawienie stylowych hokerów. W każdym razie: stylistyka i kolorystyka obu części pomieszczenia powinna być zbliżona.

3. Jadalnia jako kącik w salonie

Ze względu na to, że budując domy, coraz częściej decydujemy się na duże, otwarte przestrzenie, coraz częściej zdarza się sytuacja, kiedy to jadalnia jest kącikiem wydzielonym w części salonowej domu. W sieci można znaleźć mnóstwo takich aranżacji, sofa, stolik kawowy i szafka RTV z jednej strony i stół z krzesłami z drugiej strony salonu. Tutaj, tak jak w przypadku jadalni w kuchni, stylistyka obu części powinna być zbliżona, ale salon daje nam nieco więcej swobody. Wystarczy bowiem ustawić stół i krzesła na niewielkim dywanie, albo oddzielić kącik od reszty salonu na przykład regałem z książkami, lub w inny sposób symbolicznie wyznaczyć granicę pomieszczeń, by nieco odciąć się od aranżacji salonowej i skupić się wyłącznie na kąciku jadalnianym. Taki zabieg pozwala na zmianę kolorystyki, a także stylistyki samych mebli.

Bez względu na to, która z powyższych opcji odpowiada naszej sytuacji, warto pamiętać o kilku zasadach wyboru mebli do jadalni:

1) wybierajmy meble wykonane starannie, z doskonałych jakościowo materiałów. Pamiętajmy, że najtrwalsze, najbardziej solidne i ponadczasowe są meble drewniane. Drewniany stół musi być jednak odpowiednio zabezpieczony, by przy ciągłym kontakcie z jedzeniem, napojami, gorącymi półmiskami i ostrymi sztućcami mógł zachować swoje piękno na długie lata;

2) stół należy wybierać rozpatrując warunki lokalowe oraz liczbę domowników. Okrągłe i owalne stoły są piękne i bardzo modne, ale pamiętajmy, że tego typu stolika nie ustawimy w rogu pomieszczenia. Stół należy wybierać i ustawiać w taki sposób, by można go było swobodnie obejść i aby każde krzesło dało się bez trudu odsunąć;

3) bądźmy konsekwentni w aranżacji wnętrza, wybierajmy meble do jadalni w jednym, konkretnym stylu i styl ten wzmocnijmy za pomocą wybranej kolorystyki oraz dekoracyjnych dodatków. Nie pozwólmy na to, by nasza jadalnia stała się zbieraniną przypadkowych mebli! Jeśli rustykalna witryna, to i rustykalny stół;

4) pamiętajmy, że nasza jadalnia to miejsce w naszym domu, a nie dekoracja w sklepie meblowym. Wnętrze musi być urządzone tak, abyśmy się dobrze w nim czuli. Ponadto nie zapominajmy, że meble w domu mają czemuś służyć, nie są tylko bierną ozdobą. Wybierzmy więc drewniane meble do jadalni, które będą w pełni funkcjonalne i praktyczne.