W dobie ekologicznego globalizmu nie sposób nie dostrzec czynników go budujących. Na ten przykład akacja srebrzysta (Acacia dealbata Link) stanowi swoistą „kropkę nad i”. Zasiedlająca teren Australii zalicza się do gatunków liściastych. Rośnie szybko. Oprócz dekoracyjnej funkcji, jest to gatunek inwazyjny, który na niekorzyść zmniejsza bioróżnorodność zagłuszając pozostałe gatunki roślin występujące w danym siedlisku.


Akacja srebrzysta- (Acacia dealbata Link)
Akacja srebrzysta (Acacia dealbata Link) nie należy do gatunków osiągających duże rozmiary. Na wilgotniejszych obszarach Victorii i Tasmanii, czyli stanach znajdujących się na południowymwschodzie Australii potrafi dorosnąć nawet do 30m. Gatunki rosnące na otwartej przestrzeni są w stanie osiągnąć szerokość korony do 15m. Akacje o formie krzewiastej charakterystyczne są dla terenów suchych. Kora ma barwę szaro- brązową. U młodych drzew jest gładka, a z wiekiem staje się pofałdowana. Akacja występuje na terenach o zróżnicowanym typie podłoża. Mogą to być zarówno żyzne gleby bielicowe, gliny czy iły żwirowe. O szybkości wzrostu decyduje zdolność do przyswajania azotu z powietrza, którą może być dodatkowo wspomagana nawożeniem. Ukształtowanie powierzchni terenu począwszy od stromych zboczy, głębokich dolin, a skończywszy na wysokich płaskowyżach znacznie utrudnia wzrost drzew. Tutaj jednak akacja srebrzysta radzi sobie bardzo dobrze z tym problemem. Akacja srebrzysta rośnie szybko. Meble białe

Zalicza się do gatunków z jednej strony odpornych na działanie silnych mrozów, a z drugiej wykazujących zdolności do szybkiej regeneracji, która zostaje zapoczątkowana po wcześniejszym pożarze. Odpowiadają za to znajdujące się w glebie nasiona bądź odrosty korzeniowe. Inwazyjność akacji stanowi duży problem w rozumieniu bioróżnorodności środowiskowej. Ekspansja, która obejmuje różne formy terenu sprawia, że gatunki słabsze nikną. Dlaczego tak się dzieje? Szybki przyrost i tempo odnawiania się akacji sprawia, że naturalne rośliny po prostu zostają zagłuszone. Tło zastosowań drewna akacjowego wynika z jego właściwości. Jest to gatunek średnio ciężki, który wykazuje dobre własności podczas klejenia. Jego gęstość właściwa wynosi 570 kg/m3. Twardziel jest jasno-brązowa z odcieniami różowego. Słoje roczne tworzą ładny rysunek drewna przez, co drewno akacjowe trafia do produkcji mebli. Papierówka akacjowa stanowi pożądany surowiec do produkcji papieru nie tylko biurowego, ale również opakowaniowego, tektury czy papierowych toreb. Z akacji otrzymywana jest guma arabska, a drewno akacjowe jako naturalne paliwo staje się surowcem służącym do ogrzewania oraz elementem obrotu w handlu drzewnym. Przemysł perfumeryjny wykorzystuje kwiaty akacji o pięknej woni do produkcji perfum. W przemyśle włókienniczym liście akacjowe wykorzystywano do barwienia wełny na kolor żółty lub zielony. Dekoracyjność kwiatów podczas kwitnienia sprawia, że gatunek ten jest ceniony i rozpowszechniony na tyle, że uprawia się go w Australii. W leczeniu problemów związanych z niestrawnością napar z kory akacjowej może być bardzo pomocny.